E- pity - co wiadomo o PIT 36L?

Pit 36L - deklaracja dla osób rozliczających przychody z działalności gospodarczej

W praktyce istnieją różne formy opodatkowania. Jedną z nich jest podatek liniowy. Osoby utrzymujące się z działalności gospodarczej czy z produkcji rolnej, mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski, każdego roku muszą składać stosowne zeznania podatkowe dotyczące osiągniętego dochodu w poprzednim roku podatkowym, deklarację pit. Dotyczy to także działów specjalnych produkcji rolnej. Choć zadanie w pierwszej chwili nie wydaje się proste, każdy ma szansę przygotować te dokumenty samodzielnie. Warto bliżej poznać temat podatku liniowego.

 

Dla kogo PIT 36L?

Osoby uzyskujące dochody w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zobowiązane są do corocznego składania deklaracji pit 36l. Podmioty te obowiązuje opodatkowanie liniowe. Dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą i tych, które prowadziły działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach określanych w art. 30c updof. Deklarację tę musi złożyć podatnik, który w trakcie roku uzyska w działalności przychody na skutek wykonania usług, które wykonywał w roku podatkowym dla byłego albo obecnego pracodawcy. W sytuacji zmiany danych albo formy opodatkowania trzeba od razu złożyć pisemne oświadczenie do urzędu skarbowego.

 

Do kiedy należy złożyć deklarację?

Podatnicy, którzy rozliczają podatek liniowy 19% i składają PIT 36L za 2021 roku, muszą wyrobić się w terminie. Mają na to czas do 3 maja 2022 roku. To jest koniec roku podatkowego. Jeśli na przykład ostatni dzień kwietnia przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, to termin wydłuża się do następnego dnia roboczego.

 

Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu, czyli poniesionej straty - jak wypełnić dokument?

Osoby otrzymujące dochód w ramach działalności gospodarczej bardzo często rozliczając się z urzędem skarbowym, korzystają z pomocy biura rachunkowego, czy po prostu księgowych. Przygotowanie odpowiednich zeznań wydaje im się zbyt trudne i długotrwałe. Tymczasem okazuje się, że z zadaniem tym każdy może poradzić sobie samodzielnie. Wystarczy tylko skorzystać z profesjonalnego programu czy też przeznaczonej do tego celu platformy i znajdujących się tam formularzy. Wystarczy wczytać i rozliczyć PIT, aby mieć pewność, że rozliczenie to zostało wykonane poprawnie. Deklaracja sporządzana w ten sposób zawiera wszystkie źródła przychodu, uwzględnia komplet ulg i kosztów, a nawet umożliwia rozliczenie z małżonkiem. Korzystając z takiej platformy można także przekazać 1% dowolnej OPP. W dodatku zapewnia zapłatę najniższego podatku, obejmuje najwyższy zwrot podatku, ponadto gwarantuje zwrot maksymalnie w 45 dni od złożenia deklaracji. Narzędzie to podpowiada, jakie i gdzie dane należy wpisać. Umożliwia też sczytanie części danych już zapisanych we wcześniejszych deklaracjach. W zeznaniu tym mówi się o wysokości dochodu i innych równie ważnych danych, które można błyskawicznie wprowadzić.

 

Jak dostarczyć zeznanie do urzędu skarbowego?

Korzystając ze wspomnianej platformy, można łatwo i wygodnie wysłać deklarację poprzez jedno kliknięcie. Czyli wszystko da się załatwić za pośrednictwem internetu. Można także wydrukować druk i wypełnić lub wydrukować już wypełniony, a następnie przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej, czy samodzielnie dostarczyć do siedziby. Wiadomo jednak, że za pośrednictwem platformy internetowej jest dużo wygodniej i szybciej. Warto więc korzystać z tej opcji.

 

Obecnie bardzo modne jest sporządzanie deklaracji podatkowej od osób fizycznych i nie tylko, za pomocą specjalnej platformy internetowej. Za pośrednictwem platformy epuap nie jest możliwe, nawet jeśli będą podpisane profilem zaufanym. Warto więc przygotować pit 36, korzystając ze specjalnej strony, gdzie wystarczy podać wyłącznie najważniejsze dane. Taka deklaracja wygląda estetycznie i jest przede wszystkim czytelna. W razie potrzeby, na przykład w sytuacji podania niewłaściwych dochodów czy przychodów, dokument można edytować i poprawić. Takie serwisy mają też charakter informacyjny. Podpowiadają, jak sporządzić tego typu deklarację teraz i w latach kolejnych. Warunki korzystania z tego serwisu są równie proste jak wspomniane zeznanie.