Fornirowane meble - czym i jak o nie właściwie dbać?

Meble fornirowane to meble, które są wykonane z tańszego gatunku drewna pokrytego warstwą drewna cenniejszego. Fornir to cienkie płaty drewna, z których wykonuje się okleinę meblową. Fornir jest tak popularny, ponieważ tanim kosztem można wykonać meble prezentujące się pięknie i stylowo oraz wygjądające jak meble z litego drewna.

Fornir – rodzaje, wady i zalety

Fornir, jak wspomniano wcześniej, służy do wykonywania płyt meblarskich. Sklasyfikowano dwa jego rodzaje:

  • fornir naturalny, który powstaje przez cięcie drewna na cienkie plastry. Fornir tego rodzaju posiada kolor i słoje naturalne,
  • fornir modyfikowany, który tak samo jak naturalny, powstaje poprzez cięcie drewna na cienkie płaty. Wcześniej jest ono jednak specjalnie barwione, by uzyskać odpowiednie usłojenie. Jest to sposób na imitacje drogiego drzewa egzotycznego.

Meble fornirowane, jak komody, szafy, stoły czy drewniane biurka, posiadają elegancki, luksusowy wygląd. Mimo tego, że są produkowane współcześnie często są stylizowane na antyki o indywidualnym charakterze. Na pewno fornirowane meble do jadalni będą dużo tańszym rozwiązaniem niż lite meble drewniane, a z pewnością pięknie wpasują się w każde wnętrze o charakterze klasycznym lub retro. Wielką zaletą mebli fornirowanych jest także ich waga. Meble są bowiem dosyć lekkie, gdyż łączy się w procesie produkcji drewno miękkie z twardym.

Oczywiście, jak każdy rodzaj mebli, także meble fornirowane posiadają także wady, które w głównej mierze wiążą się z ich niską odpornością na zarysowania i wilgoć. W związku z zastosowaniem płatów drewna miękkiego meble są podatne na działanie promieni UV oraz wysokie temperatury. Mimo tego, biorąc pod uwagę ogólne zalety i cenę, warto rozważyć wyposażenie domu lub mieszkania w meble fornirowane.

Fornirowane meble – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Bardzo często meble tego rodzaju znajdują zastosowanie w kuchni. Mimo tego, że są mniej odporne na zarysowania i wilgoć niż meble drewniane, mają grono zadowolonych użytkowników. Meble fornirowane w kuchni zdają egzamin, dlatego iż okleiną pokrywane są tylko fronty wyposażenia kuchennego, a okleina jest tworzona z drzewa egzotycznego, które cechuje się dużą twardością. Często także okleinę modyfikuje się w taki sposób, by utwardzić ją specjalnymi substancjami.
Meble fornirowane cieszą się szczególną popularnością jako element wystroju salonów. Dzięki niepowtarzalnemu i eleganckiemu usłojeniu pasują one to salonów urządzonych w stylu skandynawskim lub boho. Meble mają zazwyczaj matowe wykończenie, jasne barwy i geometryczne kształty, które stają się pięknym uzupełnieniem wnętrza.

Także w sypialniach z powodzeniem swoje miejsce znajdą meble wykonane z forniru. Są one wykonywane w taki sposób, że zachwycają elegancją. Szczególną popularnością cieszą się łózka sypialniane, które posiadają wspaniałe, fantazyjne zagłówki.
Oprócz kuchni meble z forniru świetnie pasują do łazienek. Mimo tego, że są tam narażone na kontakt z wilgocią, jeśli tylko zostaną dobrze zabezpieczone, służą latami. Współcześnie zabezpiecza się je specjalnymi lakierami, które chronią przed wilgocią.

Meble fornirowane – ile kosztują i jak o nie dbać?

Ceny mebli fornirowanych wykonywanych współcześnie wahają się w zależności od rodzaju mebla. Za stoły należy zapłacić od 3000 złotych, trochę tańsze są stoliki i komody. Oczywiście można pokusić się o zakup mebli fornirowanych z drugiej ręki, lecz warto pamiętać, że będą one wymagały renowacji, która będzie dodatkowym kosztem.

Meble fornirowane, które są pielęgnowane i czyszczone w odpowiedni sposób służą latami. Mebli tego rodzaju nie należy traktować żadnymi środkami myjącymi, gdyż można w ten sposób uszkodzić delikatną okleinę. Meble fornirowane wymagają mycia tylko i wyłącznie zwilżoną, bawełnianą szmatką, która nie spowoduje zarysowań i smug. Meble fornirowane znów wracają na salony. Urok naturalnych oklein doceniają współcześnie nie tylko projektanci, ale także zwykli ludzie, którzy stoją przed wyborem mebli do swoich domów i mieszkań.