W jaki sposób ustala się wysokość odszkodowania z polisy OC?

Polisa OC ma za zadanie chronić osoby poszkodowane w wypadku poprzez wypłatę odpowiedniego odszkodowania. Jednak w jaki sposób jest ono wyliczane?

Dzięki temu, że każdy właściciel pojazdu ma obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC, wypłata odszkodowań w przypadku kolizji przeważnie nie wiąże się z problemami. Jednak wysokość odszkodowania jest zawsze ustalana indywidualnie.

Na czym polega ochrona OC? Najważniejsze informacje

Każdy właściciel pojazdu musi dbać o to, aby samochód miał wykupione ubezpieczenie OC. Dlaczego polisa ta jest obowiązkowa? Takie ubezpieczenie chroni bowiem nie samego kierowcę – ale innych uczestników ruchu drogowego, którzy mogliby zostać przez niego w jakikolwiek sposób poszkodowani.

W związku z tym każdy właściciel pojazdu musi mieć taką polisę, aby to właśnie z niej zostało wypłacone odszkodowanie osobie poszkodowanej przez niego w zdarzeniu drogowym. Gdyby nie było takiego obowiązku – konieczne byłoby każdorazowe indywidualne dochodzenie swoich roszczeń, z czego z pewnością duży odsetek spraw znajdowałby swój finał w sądzie.

Zatem w przypadku kolizji drogowej, często spisywane jest oświadczenie o kolizji, w której to sprawca bierze winę za spowodowanie zdarzenia  na siebie. Następnie w toku likwidacji szkody TU sprawcy wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie.

Jak ustalana jest wysokość odszkodowania z polisy OC?

Wysokość takiego odszkodowania zależy oczywiście od rozmiarów szkody. W przypadku uszkodzeń pojazdów co do zasady jest ono wypłacane w dwóch wariantach: serwisowym lub kosztorysowym. W pierwszym przypadku  – naprawa odbywa się w warsztacie. Opłata za naprawę pojazdu jest pokrywana z ubezpieczenia sprawcy.

W drugim przypadku   poszkodowany otrzymuje środki finansowe na konto i z ich wykorzystaniem może samodzielnie doprowadzić pojazd do stanu sprzed szkody.

Sama wycena szkód jest przeprowadzana przez likwidatora, który może zlecić  oględziny samochodu przez rzeczoznawcę lub też oprzeć się na materiałach (np. zdjęciach) wysłanych przez właściciela pojazdu.

Następnie towarzystwo ubezpieczeniowe wykorzystuje posiadane informacje dotyczące cen części zamiennych oraz kosztów wykonywania napraw w warsztatach. Po dokonaniu obliczeń – ubezpieczyciel przedstawia kosztorys napraw.

Kiedy ubezpieczyciel może zmienić wysokość odszkodowania?

Może się zdarzyć, że odszkodowanie zaproponowane przez ubezpieczyciela jest niesatysfakcjonujące. Co zrobić, jeżeli wycena jest za niska? Możesz się od niej odwołać. Pamiętaj że zgodnie z art. 6 kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na tym , kto wywodzi z niego określone skutki prawne, co prościej mówiąc oznacza że musisz udowodnić, dlaczego w Twojej ocenie ubezpieczyciel się myli w decyzji. Skieruj do ubezpieczyciela pismo wskazujące kwoty z którymi się nie zgadzasz wraz z rzeczowym uzasadnieniem. Twoja sprawa zostanie wtedy ponownie przeanalizowana.

Jeżeli kosztorys po ponownej analizie  dalej jest dla Ciebie niesatysfakcjonujący – możesz zdecydować się na wariant bezgotówkowy, w którym oddajesz auto do warsztatu, a koszt naprawy jest pokrywany przez ubezpieczyciela.

Wysokość odszkodowania z polisy OC. Kilka słów na koniec

Ubezpieczenie OC jest bardzo istotne. Fakt, że każdy właściciel pojazdu ma obowiązek posiadania takiej polisy, sprawia, że poszkodowany w wypadku może liczyć na wypłatę odszkodowania.

Pamiętaj jednak o tym, że polisa OC wcale nie musi być uciążliwym wydatkiem dla portfela kierowcy. Odwiedź kalkulator ubezpieczenia OC w LINK4 i zobacz, na jakie warunki oferty możesz liczyć.

Miej przy tym na uwadze, że ubezpieczenie OC zapewnia wyłącznie podstawowy zakres ochrony. Zapoznaj się także z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi – takimi jak Autocasco czy Assistance – dzięki którym zapewnisz sobie dodatkową ochronę.

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.