Problem narastającej otyłości wśród dzieci a dobór odpowiedniej diety

Coraz więcej ludzi na świecie ma nadwagę i nie są to wyłącznie kobiety i mężczyźni. Problem ten dotyczy także coraz młodszych dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia mówi wręcz o epidemii otyłości. Jak pokazują najnowsze badania w Polsce nadmierną masę ciała ma blisko 10% najmłodszych dzieci, które nie skończyły jeszcze trzech lat. Wskaźnik ten w przypadku starszych przedszkolaków oraz dzieci w początkowych klas w szkole jest już trzykrotnie większy. Natomiast wśród nastolatków. ok. 25% młodzieży ma nadwagę. Poprawy sytuacji nie ułatwia fakt wszechobecnego cukru, który  znajduje się w wielu produktach dla dzieci i po które zwłaszcza starsze maluchy chętnie sięgają w formie przekąski. Czy można coś z tym zrobić? Tak! Zmieniając dotychczasową dietę na zdrową i dobrze zbilansowaną.

Czy otyłość to wyłącznie problem estetyczny?

Jednym z pierwszych widocznych skutków nadprogramowych kilogramów jest oczywiście rozbudowana tkanka tłuszczowa, która sprawia, że jest się odbieranym jako ''ten gruby''. Nie jest to jednak wyłącznie problem natury estetycznej. Otyłość niesie za sobą przede wszystkim konsekwencje zdrowotne tak fizyczne, jak i psychiczne. Młodzi ludzie bardzo szybko wpadają w pułapkę bycia ''trendy'', którą lansuje popkultura a wszystko, co od niej odbiega, bywa boleśnie piętnowane przez grupę rówieśniczą. Nadprogramowe kilogramy powodują rozdrażnienie i niemożność skupienia uwagi, gorszą jakość snu a w przyszłości rozwój takich chorób jak np. cukrzyca i nadciśnienie, natomiast w skrajnym wypadku udar czy zawał. Utrzymująca się otyłość u dzieci bardzo często towarzyszy im także przez większość dorosłego życia.

Dlaczego dzieci tyją?

Każdy z nas ma inne predyspozycje genetyczne. Jedni zatem są w stanie szybciej spożytkować pokłady energii dostarczone wraz z pożywieniem, u innych natomiast szybko przekształcają się one w dodatkową tkankę tłuszczową. Niemniej jednak to właśnie starsi członkowie rodziny swoim sposobem odżywiania się, wydeptują dziecku drogę, która ono samo będzie w przyszłości podążać. Dlatego tak ważne jest, aby to cała rodzina preferowała zdrowy styl odżywiania się. Do głównym czynników, które mają wpływ na przybieranie przez dziecko na wadze, należą zatem:

  • niewłaściwe wzorce żywieniowe w najbliższym otoczeniu dziecka,
  • jedzenie w pośpiechu, co popadnie,
  • rezygnacja z głównych posiłków i wybieranie niezdrowych przekąsek,
  • dieta uboga w owoce i warzywa,
  • zbyt mało ruchu,
  • krótki sen,
  • poświęcanie czasu na bierną aktywność przed telewizorem czy komputerem.

Znajomość odpowiednich produktów, właściwy dobór tłuszczy, białek i węglowodanów pomaga w skomponowaniu menu. Nie zawsze jest to jednak takie proste, ale od czego są gotowe rozwiązania takie jak np. dieta pudełkowa? Zdrowy catering dietetyczny https://afterfit-catering.pl/ zyskuje dziś na znaczeniu.