Kiedy powinno się cyklinować podłogę?

Drewniana podłoga – zwłaszcza parkiet lub schody prowadzące na piętro – to duma niejednego polskiego domu i mieszkania. Wnętrza z drewnem na posadce mają niepowtarzalny klimat. By jednak ten klimat osiągnąć i utrzymywać przez lata, trzeba dbać o powierzchnię. Jednym z zabiegów, rekomendowanym posiadaczom parkietów, jest cyklinowanie podłóg.

Jakie podłogi można cyklinować?

Zanim przedstawimy proces cyklinowania podłogi, wymienimy typy nawierzchni, które można poddawać zabiegowi:

  • Parkiety oraz mozaiki z (naturalnego) drewna
  • Podłogi z litych desek
  • Panele warstwowe
  • Schody drewniane
  • Listwy przypodłogowe

Już wiesz, co możesz poddać renowacji. Pora przedstawić szczegóły dotyczące procesu i ewentualnych przeciwwskazań.

Na czym polega cyklinowanie podłogi drewnianej?

Cyklinowanie podłogi wykonanej z drewna to nic innego, jak proces szlifowania nawierzchni z użyciem specjalistycznej maszyny. Podstawowym wyposażeniem cykliniarki jest… papier ścierny. To jednak nie wszystko. By odnowić podłogę kompleksowo – tak, by służyła kolejne dziesięciolecia, nakłada się na drewno lakiery i preparaty ochronne.

Na czym polega zabieg cyklinowania? W skutek działania maszyny z papierem ściernym dochodzi do zdarcia wierzchniej warstwy podłogi razem z lakierem. Zazwyczaj usuwa się około 1-2 mm materiału, by dotrzeć do świeżej warstwy drewna, na której nie widać brudu, nie ma wgnieceń czy zarysowań. Proces cyklinowania trwa – w zależności od metrażu i stopnia zanieczyszczeń – od dwóch dni do nawet tygodnia.

Cyklinowanie podłogi – kiedy niezbędne?

Zastanawiasz się, czy Twój parkiet lub panele wymagają cyklinowania? Już rzut oka wystarczy, by to ocenić – pierwszym i najczęstszym wskazaniem są nierówności, brud i utrata walorów estetycznych. Cyklinowanie parkietu należy przeprowadzić, mając w planach lakierowanie nawierzchni – także nowej podłogi. To jeden z elementów wykończenia. Jest także ciekawą alternatywą w sytuacjach, gdy marzy nam się zmiana koloru drewna, a brakuje środków na całkowitą wymianę podłogi.

W jakich sytuacjach natomiast cyklinowanie jest niemożliwe? Ten zabieg zdecydowanie nie uratuje parkietu bez stabilnych klepek. Nie pomoże na uszkodzone na całej grubości drewno. Gdy podłoże jest zagrzybione i bardzo zniszczone, również lepiej zainwestować w wymianę nawierzchni na nowe deski lub panele.

Termin i częstotliwość renowacji parkietu

Dobrym czasem na cyklinowanie parkietu są… wakacje. Miesiące letnie to idealny moment na renowację podłogi w domu lub mieszkaniu ze względu na wysoki poziom wilgotności powietrza. Im niższa, tym większe prawdopodobieństwo powstawania szpar.

Jak często przeprowadzać cyklinowanie podłogi? Zaleca się, by odbywało się to nie rzadziej niż co 10-12 lat w przypadku braku widocznych uszkodzeń czy zarysowań. Co ważne, renowację można przeprowadzać nawet pięć razy bez konieczności wymiany desek.

Renowacja parkietu – poznaj zalety cyklinowania

Nowy wygląd drewnianej podłogi – to podstawowa i najbardziej pożądana zaleta procesu cyklinowania. Co poza względami estetycznymi możemy zyskać, decydując się na ten zabieg? Ciekawostką jest fakt, że prawidłowo przeprowadzona renowacja może doprowadzić do całkowitej zmiany wyglądu podłogi. Jak to możliwe? Dzięki stosowaniu nowych lakierów, farb czy olejów przeznaczonych do pielęgnacji drewna.

Nie tylko estetyka, czyli metamorfoza drewna

Powszechnie wiadomo, że podłoga po cyklinowaniu jest pozbawiona nierówności, drzazg i wybrzuszeń powstałych przez lata użytkowania. Usuwane są także zabrudzenia, których nie udało się usunąć podczas bieżących domowych porządków. Warto zaznaczyć, że cyklinowanie podłogi pozwala na… oszczędność. Jak wspomnieliśmy, prawidłowo przeprowadzony proces, by zastosowaniu odpowiednich preparatów, doprowadza do całkowitej zmiany wyglądu drewna. Pozwala to tańszym kosztem na „wymianę” podłogi w danym pomieszczeniu. Cyklinowanie jest więc jednym z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w nowo zakupionych mieszkaniach z rynku wtórnego.