Najciekawsze miejsca w Czechach przy granicy z Polską

Polska graniczy z siedmioma państwami. Każde z nich ma wiele do zaoferowania odwiedzającym, jednak dzisiaj chcielibyśmy się przyjrzeć bliżej naszym czeskim sąsiadom. Szczególnie weźmiemy pod lupę wartościowe miejsca przy granicy. Zaczynajmy!

Przejścia graniczne z Polską

Długość granicy Polski z Czechami wynosi prawie 800 kilometrów, co czyni ją najdłuższą ze wszystkich polskich granic. Na całej jej długości wyznaczono wiele przejść granicznych, jednak dla samochodów udostępniono tylko 15 z nich. Niektóre z nich położone są w pobliżu następujących miejscowości po polskiej stronie:

  • Kudowa-Zdrój,
  • Lubawka,
  • Mieroszów.

Do 2007 roku czynne było również przejście graniczne Polana Jakuszycka - Harrachov, niedaleko Szklarskiej Poręby. Zostało ono jednak zamknięte na mocy układu z Schengen, który przekierował ruch samochodowy w inne miejsca.

Górska granica z Czechami

Spora część granicy z Czechami wiedzie przez wzniesienia Sudetów. Można więc bez kłopotu organizować wycieczki na obie strony, startując z dogodniejszego dla siebie miejsca. W Sudetach poprowadzony jest również szlak turystyczny o nazwie Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej, którego celem jest również popularyzacja międzynarodowej turystyki górskiej oraz zacieśnianie współpracy między oboma krajami.

Głównym i najwyższym zarazem szczytem Sudetów jest Śnieżka. Jest to najwybitniejsze wzniesienie Polski oraz Czech. Granica poprowadzona jest przez sam wierzchołek, dlatego nie pozostawia ona miejsca do dyskusji, jak to ma miejsce na przykład w przypadku tatrzańskich Rysów, których wierzchołek położony jest w całości po stronie słowackiej.

Co zobaczyć przy granicy z Czechami?

Przygraniczna część Czech to kraina niezwykle bogata w zalety naturalne. Idealnie nadaje się do uprawiania turystyki w formie spacerów, wędrówek, biegów czy jazdy na rowerze. Ponadto spora liczba kurortów narciarskich przyciąga w ten zakątek świata wielu zapalonych narciarzy, chcących skorzystać z nieco innych możliwości.

Przy dawnej granicy w Szklarskiej Porębie znajduje się miejscowość Harrachov, która zyskała sobie sławę dzięki odbywających się na tamtejszej mamuciej skoczni konkursom Pucharu Świata. Ostatnie zawody Pucharu odbyły się na niej w 2014 roku. Rekordzistą największej skoczni jest Fin Matti Hautamäki oraz Austriak Thomas Morgenstern, którzy w uzyskali równą odległość 214,5 metra.

Ciekawe miejsca przy granicy polsko-czeskiej

Głównym miastem, które położone jest niedaleko granicy z Polską jest Ostrawa. Jej historia sięga czasów zamierzchłego średniowiecza, kiedy to biegł na jej terenie szlak bursztynowy. Z VIII wieku pochodzą ślady słowiańskich zabudowań, natomiast istnienie grodu stwierdzono już na dwieście lat później.

Ostrawa otrzymała prawa miejskie pod koniec XIII stulecia. Od tego czasu stopniowo się rozwijała, by obecnie zajmować trzecie miejsce w rankingu najludniejszych miast Czech, zaraz po Pradze i Brnie.

Wśród najważniejszych zabytków Ostrawy znajduje się rynek, Dom Polski, Stary Ratusz oraz Katedra Boskiego Zbawiciela.

Przy granicy z Czechami położony jest też skansen w Złotych Górach. Jak sama nazwa wskazuje, była to osada, której mieszkańcy trudnili się eksploatacją występujących w okolicy złóż złota. Dodatkowo wydobywali też rudę miedzi. Gorączka złota pozostawiła w historii ślady wielu najazdów w celu zrabowania tego cennego kruszcu.

Z uwagi na historyczne zaszłości między Polską i Czechami, w niewielkiej odległości od granicy można trafić na wiele interesujących zamków, twierdz i warowni. Wśród najbardziej interesujących warto wspomnieć:

  • zamek Jánský Vrch,
  • zamek w Bruntalu,
  • zamek Hradec nad Moravicí.

Każdy z nich ma niebywały urok oraz historię, dlatego spędzenie w nich kilku godzin nie powinno okazać się czasem straconym. Dodatkowo spróbowanie lokalnych specjałów w okolicznych jadłodajniach jest w stanie poprawić nastroje wszystkich uczestników wycieczki.

Oczywiście, interesujących miejsc na samej granicy z Czechami jest dużo więcej, choćby miasto Cieszyn. Nie sposób jednak opisać wszystkich wartych uwagi miasteczek, zabytków czy pięknych widoków, dlatego dalsze zgłębianie bogactwa Czech pozostawiamy Tobie.

Przejazd do Republiki Czeskiej można od razu poszerzyć o wizytę w innych wartych uwagi miejscach, o których pisaliśmy już w naszych tekstach. Zakup winietę online, wybierz miejsce docelowe i ruszaj po przygodę!