Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta?

Chcesz cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem jazdy? Dowiedz się, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę przy zakupie samochodu z drugiej ręki. Poznaj szczegółowe informacje, a na pewno sięgniesz po auto dopasowane do Twoich potrzeb.

Kupuj z głową

Zakup nowego auta to nie tylko duży wydatek. Obecnie to również długotrwały proces. Tymczasem samochody używane dostępne są na wyciągnięcie ręki, a mnogość modeli sprawia, że decyzja wcale nie jest łatwa. Przede wszystkim zastanów się, które auta wpiszą się w zakres Twoich potrzeb oraz jaki budżet masz zamiar przeznaczyć. Na każdej półce cenowej znajdziesz interesujące pojazdy, więc warto dokładnie zapoznać się z ogłoszeniami i porównać oferty.

 

Jeżeli będziesz podróżować wraz z rodziną, warto wspólnie omówić zakup i zastanowić się, czy samochód każdemu zapewni wygodę. Być może często wyjeżdżacie i najlepszym rozwiązaniem będzie wybór SUV-a lub auta typu kombi? Dzięki temu na pewno zmieścicie wszystkie bagaże.

Oględziny to podstawa

Przy zakupie auta musisz zwrócić uwagę na każdy, nawet ten najdrobniejszy detal. Jeżeli jednak nie znasz się na motoryzacji, na oględziny pojazdu warto zabrać osobę, która wie, jak wybierać samochody używane i znajdzie ewentualne usterki. Dobrym rozwiązaniem będzie również wizyta w Autoryzowanej Stacji Obsługi lub w serwisie, który specjalizuje się w samochodach danej marki.

 

Serwisanci dokładnie zbadają pojazd pod kątem grubości lakieru i sprawdzą, czy na powłoce lakierniczej bądź nadwoziu nie występuje korozja. Ponadto będą pamiętać o analizie oznaczeń na szybach, które powinny być zgodne z rocznikiem produkcji auta. Kolejne ważne punkty to sprawdzenie działania silnika, zawieszenia, hamulców, układu napędowego czy kierowniczego. Eksperci powinni również sprawdzić ogumienie.

 

Natomiast pracownicy Autoryzowanej Stacji Obsługi mogą dla Ciebie sprawdzić, czy podana przez sprzedawcę specyfikacja jest zgodna z faktycznym stanem samochodu. Bardzo ważna jest również analiza historii serwisowej i diagnostyka silnika. Dzięki temu uzyskasz pewność, że kupujesz auto, które posłuży Ci przez długie lata.

 

Wykrycie drobnych usterek, które można naprawić, wcale nie musi oznaczać rezygnacji z zakupu. Jednak będzie to mocny argument za negocjacją ceny. Pamiętaj również, aby nigdy nie dokonywać zakupu pod wpływem emocji. Wybór niesprawdzonego auta może wiązać się z kosztownymi naprawami.

Rzuć okiem na dokumenty

Analiza stanu technicznego pojazdu to jeszcze nie wszystko. Kluczowym aspektem będzie również sprawdzenie dokumentów. Dziś samochody używane pochodzą z różnych źródeł, dlatego upewnij się, czy sprzedający faktycznie jest właścicielem. Zapytaj go o kartę pojazdu i dowód rejestracyjny. W dodatku auto powinno być ubezpieczone, więc ważna będzie polisa OC. Kolejny ważny czynnik to zgodność numeru VIN na nadwoziu z identyfikatorem pojazdu, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym. To kilka prostych kroków, dzięki którym upewnisz się, że kontrahent nie ma nic do ukrycia.