Remonty mieszkań z rynku wtórnego

Marzenie spełnione – mieszkanie w końcu jest Wasze. Wymarzone cztery kąty czekają na nowych lokatorów. Zanim jednak wprowadzicie się do być może pierwszego własnego domu, czeka Was remont. To trudny proces i duża inwestycja. Z czym wiążą się remonty mieszkań z rynku wtórnego? Sprawdź!

Na remonty mieszkań niezbędne… pozwolenie!

Niestety, nawet remonty mieszkań nie są wolne od spraw papierkowych. Zanim przystąpicie do unowocześniania lokum kupionego na rynku wtórnym, musicie zatroszczyć się o pozwolenia. Są one niezbędne w przypadku zmian tak zwanych „części wspólnych” dla wszystkich mieszkańców budynków, na przykład ścian nośnych, kanalizacji, wentylacji, pionów wodnych, centralnego ogrzewania. Zgoda wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni potrzebna jest także w przypadkach, gdy marzy się odświeżenie elewacji czy korytarzu. Niektóre uchwały wymagają również zgód na remont balkonu.

Zrób to sam lub… zleć ekipie!

Pozwolenia wydane? Zatem można rozpocząć remont. Pojawia się więc kolejne pytanie: w ramach oszczędności przeprowadzać go samemu czy jednak zatrudnić profesjonalną ekipę? Wszystko zależy od skali zmian oraz dotychczasowej praktyki. Podpowiadamy – jeśli nie czujecie się na siłach, nie podejmujcie się wyzwania. Remonty mieszkań, zwłaszcza z rynku wtórnego, mogą obfitować w niespodzianki, z którymi bez doświadczenia i fachowego sprzętu nie jesteśmy sobie w stanie poradzić. Wsparcie ekspertów jest niezbędne zwłaszcza, gdy planujecie wymianę instalacji czy przyłączy.

Nowe okno na świat, czyli wymiana stolarki okienno-drzwiowej

Okna i drzwi w zakupionym mieszkaniu pamiętają czasy pierwszych lokatorów? Nikt nie jest w stanie oszacować czy, i kiedy były wymienione? Nie zastanawiajcie się zatem – wymiana okien i drzwi jest niezbędna. Nie chodzi tu tylko o kwestie wizualne, lecz przede wszystkim o stopień szczelności. Im mniej szczelne okna i drzwi, tym wyższe kwoty ogrzewania, problemy z wilgotnością, itd.

Instalacje? Do sprawdzenia!

Być może nie planowaliście remontu instalacji w mieszkaniu, ale warto poddać je przeglądowi. Warto, by ekspert przyjrzał się, czy łącza wodne, kanalizacyjne czy elektryczne działają prawidłowo oraz są zgodne z obowiązującymi normami. Okaże się, że wymiana jest niezbędna? Potraktujcie to jako szansę na dostosowanie kolejnego elementu mieszkania do siebie. Wymiana instalacji pozwoli na umieszczenie zlewów czy wanny w innych niż dotychczas miejscach, elektryk natomiast dostosuje gwiazdka czy włączniki światła do Waszych potrzeb i preferencji.

Gruntowny remont? Przygotujcie grunt!

Wydaje się, że remont Waszego mieszkania skończy się na malowaniu ścian? Zanim chwycicie za wałek lub pędzel, sprawdźcie grunt. Dobrze zagruntowana ściana to bowiem połowa nie tylko malarskiego sukcesu. Odpowiedniej jakości grunty wyrównują chłonność powierzchni oraz zwiększają jej przyczepność, co pozwala na mniejsze zużycie farby. Ponadto ujednolicają fakturę, co jest istotne w przypadku mieszkania z rynku wtórnego.

Remonty mieszkań z rynku wtórnego – kolejność prac

Remonty mieszkań z drugiej ręki to wyzwanie? I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujecie, kto wykonuje remont i czy właściwie ustalono kolejność prac. Macie wątpliwości, co powinno zostać wymienione na początku, a co na końcu? W ramach podsumowania prezentujemy małą ściągę.

Oto kolejność prac remontowych mieszkania z rynku wtórnego:

  1. Uzyskanie stosownych pozwoleń na wymianę instalacji lub innego rodzaju ingerencje w części wspólne budynku
  2. Wymiana okien lub/i drzwi wyjściowych
  3. Demontaż dotychczasowych elementów wyposażenia, np. wyniesienie pozostawionych przez poprzednich właścicieli mebli, demontaż boazerii, wykładzin podłogowych, skucie płytek i wyczyszczenie powierzchni
  4. Prace konstrukcyjne – stawianie ewentualnych ścianek działowych, wymiana instalacji, równanie ścian i posadzek
  5. Montaż nowych płytek ściennych, podłóg
  6. Malowanie ścian i sufitów
  7. Wyposażenie pomieszczeń w sprzęt AGD i meble
  8. Wielkie sprzątanie…

 

…i niekończąca się radość z własnego M. Życzymy powodzenia w pracach remontowych i wszystkiego dobrego w swoim miejscu na ziemi!