Co warto wiedzieć o odzieży antyprzecięciowej?

Niektóre zawody wymagają odpowiedniego zabezpieczenia pracownika ze względu na rozmaite zagrożenia. Może dojść do skaleczenia skóry, zmiażdżenia kości, przecięcia ścięgien. Pilarze i drwale są szczególnie narażeni na tego typu obrażenia. Można jednak skutecznie zmniejszyć ryzyko, służy do tego odzież antyprzecięciowa. Jest ona wręcz konieczna ze względu na wymogi BHP. Alternatywą dla kombinezonu będzie fartuch antyprzecięciowy, który świetnie sprawdza się przykładowo w przypadku szklarzy. Dostępne są spodnie, kurtki, bluzy, rękawiczki. Wszystko to ma na celu zabezpieczenie zdrowia i życia pracownika.

Dlaczego odzież antyprzecięciowa jest niezbędna?

Antyprzecięciowa odzież dla szklarzy i pilarzy zapewnia ochronę przed uszkodzeniem ciała ostrym narzędziem. Oczywiście nie zawsze udaje się całkowicie uniknąć obrażeń, ale mając na sobie odpowiednie ubranie, można przynajmniej liczyć na to, że uraz będzie mniej poważny. Odzież antyprzecięciowa ma za zadanie przeciwdziałać wystąpieniu trwałego uszczerbku na zdrowiu. Służy również do zwiększania komfortu podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Pracownik może liczyć na różne udogodnienia typu pojemne kieszenie. W ten sposób możliwe staje się trzymanie przy sobie różnych akcesoriów i narzędzi. Wszystko będzie w zasięgu ręki, co przekłada się na sporą wygodę. Kolejną zaletą jest zabezpieczenie prywatnej odzieży pracownika przed zniszczeniem. Można wobec tego uchronić się przed stratami finansowymi. Zmniejsza się częstotliwość wymiany ubrań. Zwykła odzież zapewnia niewielką lub wręcz zerową ochronę przed przecięciem, dlatego jeśli pracownik ma kontakt z ostrymi urządzeniami i akcesoriami, to powinien zostać wyposażony przez pracodawcę w odpowiednie artykuły BHP.

Właściwa odzież BHP podstawą bezpieczeństwa

Muszą być one oczywiście dopasowane do konkretnego rodzaju stanowiska i czynności wykonywanych przez osobę zatrudnioną w firmie. Do odzieży ochronnej zaliczają się także kaski i buty. Obuwie musi być wzbogacone o usztywnione noski, aby nie doszło do zmiażdżenia kości, obcięcia palców. Buty antyprzecięciowe mają dodatki blaszane, aby przeciwdziałać trwałemu uszczerbkowi na zdrowiu. Z kolei rękawice ochronne zabezpieczają dłonie. Spodnie z protektorami zapobiegają skaleczeniom i zadrapaniom. Bez tego bardzo szybko może dojść do zranienia się pracownika, chociażby przez kontakt z opiłkami. W przypadku pilarzy łatwo o zadrapanie przez krzewy, odpryśnięcie kawałka drewna i skaleczenie twarzy lub nawet uszkodzenie oka. Niezbędne są wobec tego kaski i specjalne gogle ochronne, aby nie doszło do tragedii. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w niezbędne artykuły ochrony osobistej w sklepie BHP.