Procedura oraz koszy przyłączenia prądu

Koszt przyłączenia prądu będzie zależał od tego, czy wybierzemy przyłącze napowietrzne, czy przyłącze kablowe. Dowiedz się więcej jak wygląda procedura przyłączania prądu.

 

Przyłącze elektryczne - co powinieneś wiedzieć

Podłączenie prądu na swojej działce budowlanej lub gospodarstwie jest kluczowe do funkcjonowania. 

Jeżeli chcemy zapewnić sobie legalny montaż przyłącza elektrycznego musimy przejść wszystkie procedury urzędowe. Zebranie odpowiednich dokumentów jest niezbędne do uzyskania zgody.

Kolejną kwestią jest pytanie, ile kosztuje przyłącze energetyczne?

Stawka jednostki w przyłączeniu do sieci w przypadku kiedy decydujemy się na kablowe przyłącze energii elektrycznej wynosi 47,39 [zł/kW] netto. Przyłącze energetyczne napowietrzne to 13,48 [zł/kW] netto.

Montaż każdego z przyłączeń jest dodatkowo wyceniany ze względu na warunki przypięcia np. odległość. Również potrzeba montażu dłuższego przyłącza będzie się wiązać z większą kwotą naliczania energii. 

Obowiązkowe wydanie warunków technicznych przyłączenia prądu

Do sieci elektroenergetycznej przyłączymy się jedynie w momencie kiedy zostaną wydane odpowiednie dokumenty.

Na początku powinniśmy postać ogólne warunki przyłączenia.

Żeby otrzymać dokument należy złożyć odpowiedni wniosek, który będzie uzupełniony o nasze dane osobowe. W dokumencie musimy określić obiekt, do którego chcemy uzyskać przyłączenie, ustalić przewidywane zapotrzebowanie względem napięcia oraz przewidywalne roczne zużycie. Należy również określić termin realizacji przyłączenia.

W załącznikach należy dodać plan obiektu oraz dokument potwierdzający nasze prawo do niego.

Na podstawie tego zostaną określone warunki pracy projektowych oraz wykonawczych w celu doprowadzenia energii elektrycznej. Dopiero po nich wystawiania jest umowa, po której zawarciu mogą rozpocząć się prace. 

Przyłączenie do sieci energetycznej

Jeżeli już przejdziemy niezbędne etapy związane z dokumentami operator przystępuje do realizacji planu przyłączenia. Musimy jednak pamiętać, że przed tym jesteśmy zobowiązani uregulować pewne koszty zawarte w umowie.

Opłata będzie zależna od stawek przyłączenia do sieci zgodnie z obowiązująca taryfą.

Termin realizacji montażu jest zależny od złożonych dokumentów oraz wywiązania się przez zamawiającego z początkowej części umowy. W przypadku dodatkowych elementów sieci cały proces może się wydłużyć. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przyłącza energetycznego wejdź na stronę https://www.operator.enea.pl/dladomu/przylaczeniedosieci/procedurazprzylaczeniowakrokpokroku. Enea to operator, któremu możesz zaufać.