Jak zadbać o prawidłowe żywienie szczeniaka

Gdy w naszym domu pojawi się nowy czworonożny członek rodziny mamy w głowie mnóstwo pytań. Jak zaopiekować się szczeniakiem, aby wspierać jego rozwój? Jeżeli jest to nasz pierwszy pies, wątpliwości i pytania są w pełni zrozumiałe. Jedną z najbardziej istotnych rzeczy, jest karmienie czworonoga. W jaki sposób dostarczyć malcowi potrzebnych substancji odżywczych, zapewniających prawidłowy rozwój? Jakie ilości pokarmu powinien dostawać szczeniak? Czy rodzaj pożywienia jest inny dla młodego psa niż dorosłego?

Pierwsze etapy życia młodego czworonoga

W pierwszym etapie życia szczenięta, tak jak ludzie żywią się mlekiem matki. Po ukończeniu około 4 tygodnia życia, rozpoczynamy rozszerzanie diety pieska. W pierwszym etapie, powinniśmy serwować, rozrzedzoną mokrą karmę dla szczeniaka. Należy pamiętać, aby pokarm był rozdrobniony oraz wodnisty. W pierwszych dniach podajemy niewielką ilość pokarmu, ponieważ nadal głównym źródłem pożywienia jest mleko matki. Z dnia na dzień systematycznie zwiększamy ilość, tak aby w okolicach 6-8 tygodnia, przejść całkowicie na jedzenie stałe.

Kiedy odbieramy naszego szczeniaka od hodowcy pamiętajmy, aby spytać jaką karmą pies był karmiony. Przeprowadzka jest sytuacją stresującą, dlatego w początkowej fazie przyzwyczajania psa do nowego domu warto zaopatrzyć się w pokarm, jaki dostawał u poprzedniego opiekuna. Jeżeli nasz pies pozytywnie przejdzie proces aklimatyzacji, możemy rozpocząć wprowadzanie mokrej karmy dla szczeniaka wybranej przez nas osobiście. Duży wybór pokarmów dla młodych psów, znajdziemy na stronie PsieDobre.pl

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Jeżeli posiadamy psa młodego, który nie ukończył 3 miesiąca życia, powinniśmy serwować posiłek 5 razy dziennie. Istotna jest regularność, a zarazem mała porcja. Kolejnym etapem jest wiek pomiędzy 4, a 6 miesiącem, gdzie powinniśmy ograniczyć posiłki do 4 razy dziennie. Do ukończenia 9 miesiąca, stosujemy zasadę 3 posiłków. Po osiągnięciu tego wieku, liczba porcji jest zależna od wielkości czworonoga. Psy małe powinny dostawać 3 posiłki, gdzie każdy z nich ma małą objętość, natomiast psy duże - 2 posiłki dziennie. Jeśli określimy ilość podawanych posiłków w ciągu dnia, należy ocenić, ile objętościowo mają wynosić. Zapotrzebowanie kaloryczne, określane jest dobowo i ma na niego wpływ wielkość czworonoga oraz jego dzienna dawka ruchu. Psy aktywne, potrzebują większej zawartości potrzebnych substancji odżywczych, aby mieć zapewnioną odpowiednią dawkę energii. Jeżeli znamy dzienne kaloryczne zapotrzebowanie szczeniaka, warto podzielić liczbę przez ilość posiłków.  W taki sposób łatwo będzie nam dawkować pożywienie.

Żywienie szczeniaka – klucz do prawidłowego rozwoju

Jeśli masz w domu młodego psa, musisz w szczególny sposób zadbać o jego żywienie. Pokarm nie tylko dostarcza odpowiedniej ilości energii na cały dzień, ale również wpływa na procesy budulcowe. Dla prawidłowego rozwoju, warto stosować racjonalną dietę, która obejmuje odpowiednie zapotrzebowanie kaloryczne oraz niezbędną ilość mikro i makroelementów, białka, tłuszczy, czy węglowodanów. Porady dotyczące żywienia, możesz uzyskać od hodowcy, bądź lekarza weterynarii.  Pamiętaj, aby nie przekarmiać szczenięcia, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na jego dalszy rozwój.