Co to jest satyna bawełniana i czym się różni od bawełny?

Pościel satynowa uznawana jest za królową pościeli, taki produkt często wybierany jest do elegancko urządzonych sypialni, nie bez powodu, jest to elegancka tkanina z połyskiem, dzięki czemu kolory i wzory są pięknie wyeksponowane. Czasami spotykamy się z pytaniem czym się różni satyna od bawełny oraz czy satyna jest naturalna. Na te pytania odpowiadamy  w artykule.

Pościel satynowa a Pościel bawełniana

Na początku musimy dowiedzieć się że bawełna to materiał, z którego szyjemy między innymi pościel, obrusy lub poszewki. Satyna jest rodzajem tkaniny wykonanej z bawełny, taka pościel często spotykana jest pod nazwą Pościel z satyny bawełnianej, w odróżnieniu od pościeli bawełnianej posiada inny splot tkanina nici. Bawełniane komplety tkane są w sposób tradycyjny czyli w kratkę, przykładowe wzory natomiast satyna posiada całkiem inny splot, nici nie są prowadzone równomiernie, większa ilość nici wątku prowadzona jest pod lub nad nićmi osnowy, co w efekcie daje bardzo gładką, delikatną i przyjemną w dotyku tkaninę.

Cechą wspólną takich pościeli jest skład, zazwyczaj jest to 100% bawełna, różnią je detale, satyna jest znacznie delikatniejsza w dotyku i posiada charakterystyczny dla tej tkaniny połysk.

Czy satyna jest naturalna?

Jak już wiemy satyna jest rodzajem splotu nici, na Polskim rynku najczęściej spotykamy pościele satynowe wykonane z bawełny, czyli wykonane z bawełnianego materiału o  satynowym splocie nici. Satyna więc może być wykonana z różnych nici, zazwyczaj jest to bawełna lub jedwab, więc odpowiadając na pytanie czy satyna jest naturalna możemy pokusić się o twierdzącą odpowiedź jeśli mamy do czynienia z nazwą satyna bawełniana, czyli tkanina o satynowym splocie wykonana z bawełny. Jednak samo słowo satyna nie odpowiada na pytanie z czego tkanina została wykonana, mówi nam tylko w jaki sposób były prowadzone nici. Satyna może być wykonana zarówno z naturalnych materiałów np. Bawełna lub Jedwab oraz z włókien syntetycznych np. poliester. Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę na skład surowcowy produktu.

Bawełna – jakie rodzaje tkanin

Pościele bawełniane nie ograniczają się tylko do bawełny płaskiej lub satyny, z tego materiału produkuje się wiele różnych tkanin, które łączy jedno czyli naturalny materiał, różnią się detalami, niektóre rodzaje posiadają gładką powierzchnię, niektóre mają pofałdowaną strukturę, jedne nadają się na zimę, kolejne na lato. Poniżej znajdziesz, krótką charakterystykę popularnych pościeli wykonanych z bawełny:

  • Pościel z kory to już powoli tradycja w Polskiej sypialni, używana jest już od wielu lat, kojarzy się przede wszystkim z naszymi babciami, jednak kora nadal często gości w sypialni, ze względu na jej łatwość konserwacji, ta tkanina nie wymaga prasowania a to za sprawą jej pofałdowanej powierzchni zwanej gofrą, przykładowe wzory https://i-posciel.pl/posciel-z-kory-bielawa-kora
  • Pościel flanelowa to kolejny naturalny komplet, świetnie sprawdza się na okres jesienno-zimowy. Flanela jest grubą tkaniną i gęstej powierzchni przypominającej plusz. Flanela zapewnia wysoki poziom ciepła, jednak nie musisz obawiać się o przegrzanie ciała gdy jej używasz, dzięki zastosowaniu w jej produkcji bawełny tkanina jest przewiewna oraz odprowadza wilgoć.
  • Pościel frotte to produkty wykonane z bawełny o charakterystycznej, pętelkowej powierzchni. Frotte jest trwałą i dosyć grubą tkaniną, wykorzystuje się ją do szycia pościeli, prześcieradeł oraz ręczników. Tkanina wyróżnia się wysoką przewiewnością oraz świetnie odprowadza wilgoć.