Co warto wiedzieć na temat cyklinowania podłogi wykonanej z desek?

Cyklinowanie podłogi to temat, które dla wielu osób nie do końca jest zrozumiały ze względu na to, że pamiętamy starsze metody oraz zamierzchły urządzenia, które powodowały okropne bałagan. Dzisiaj sprawa wygląda inaczej i renowacja naszych posadzek wykonany z drewna przebiega zupełnie inaczej.

Cyklinowanie podłogi to temat, które dla wielu osób nie do końca jest zrozumiały ze względu na to, że pamiętamy starsze metody oraz zamierzchły urządzenia, które powodowały okropne bałagan. Dzisiaj sprawa wygląda inaczej i renowacja naszych posadzek wykonany z drewna przebiega zupełnie inaczej. Jak powinniśmy się do niej przygotować? Co warto wiedzieć na ten temat? Zastanowimy się nad tym dalszej części naszego tekstu.

Ponadczasowe drewno na naszej podłodze

Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że drewniane podłogi cieszą nas swoją elegancją i stylem. Na przestrzeni wielu lat możemy zaobserwować, że stanowią one częste wybory w przypadku wykończania wnętrz. Dodatkowo, oprócz swojej elegancji, wyróżniają się one tym, że są one niezwykle trwałe i solidne. Śmiało możemy również przyznać, że takie rozwiązanie sprawdzi się praktycznie w każdej aranżacji. Dlatego też decydując się na drewnianą podłogę, nie będziemy musieli obawiać się, że sytuacji, kiedy zapragniemy zmiany aranżacji naszego salonu, pokoju, w sypialni, kuchni czy nawet łazienki, konieczna będzie wymiana podłogi. Drewno, jako ponadczasowy surowiec świetnie będzie prezentowało się w wielu różnych wnętrzach bez względu na ich style, a więc możemy przyznać, że wręcz doskonale je uzupełni. Jednak nawet tak solidne i trwałe surowiec po pewnym czasie będzie wymagał odświeżenia. Wiele osób zastanawia się, jak należy przygotować się do tego zabiegu oraz czy cyklinowanie podłogi jest faktycznie zasadne. Niektórzy obawiają się kosztów, konieczności wyprowadzki na kilka dni oraz późniejszego bałaganu. Jednak warto wiedzieć o tym, że współczesne metody związane z cyklinowaniem znacznie różnią się od tych, które pamiętamy sprzed kilkunastu lat. Oczywiście nadal konieczne będzie opróżnienie podłogi, zdemontowanie listew przypodłogowych, a także opuszczenie naszego bloku na kilka dni, ale sam proces przebiega znacznie szybciej i możemy spodziewać się zadowalającego efektu bez tak ogromnego bałaganu, jak i powstawał kilkanaście lat temu.

Na czym polega cyklinowanie podłogi?

Sam proces cyklinowania polega na przywróceniu drewnianej i zniszczonej posadzce jej dawnego blasków powtórnie nadania jej estetycznego wyglądu. W tym celu przy użyciu cykliniarki przeprowadza się starcie wierzchniej oraz zniszczonej warstwy naszej podłogi, dzięki czemu uda nam się zniwelować różnego rodzaju zabrudzenia, zanieczyszczenia, plamy, uszkodzenia, wgniecenia i tak dalej. Musimy jednak liczyć się z tym, że na tym etapie zeszlifowana zostanie również wierzchnia warstwa naszego drewna, czyli drewnianej posadzki u będzie około 1 lub 2 mm w zależności od zniszczenia istniejących uszkodzeń. Proces ten umożliwia także wymianą zniszczonych desek lub klepek naszego parkietu, a także dbamy o uzupełnienie ewentualnych szpar. W tym celu wykorzystuje się specjalną masę. Kiedy nasza podłoga zostaje zeszlifowana, dokładnie odchylona i wyczyszczona, dalszym etapem jest jej zabezpieczeń. Najczęściej wybieramy lakierowanie, ale popularną metodą zabezpieczenia drewna jest również olejowania, które niewątpliwie znów powraca do łask.

Możemy mieć pewność, że cyklinowanie drewnianej posadzki sprawie, że zostanie ona całkowicie wyrównana, a tym samym pozbędziemy się wszelkich rys oraz wgłębień. Tak naprawdę wspomnieć należy również o tym, że sam jego zabiegu nie wykonujemy często, po zazwyczaj co kilkanaście lat lub nawet później. Wszystko oczywiście zależy od stopnia uszkodzenia i eksploatacji naszej posadzki. Jednak dodać należy, że sam zabieg pozwala nam na przywrócenie doskonałego wyglądu naszej posadzce i jednocześnie dbamy o trwałe zabezpieczenie drewna.

Dlaczego warto zdecydować się na cyklinowanie?

Niektórzy wychodzą z błędnego założenia, że kiedy nasza drewniana posadzka z biegiem czasu ulegnie zniszczeniu, najlepszym rozwiązaniem będzie przykrycie jej inną metodą wykończeniową. W tym celu wybieramy zazwyczaj panele drewnopodobne lub inne, a także nie kiedy decydujemy się na położenie płytek. Jednak warto wiedzieć o tym, że drewno jest surowcem najstarszym, dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie odnowienie naszej podłogi, zamiast inwestycji w nowe rozwiązania, które i tak nie będą tak solidne. Nie musimy obawiać kosztów związanych z tym procesem, gdyż dzięki temu, że zdecydujemy się na cyklinowanie, ponownie będziemy mogli cieszyć się trwałą i solidną podłogą, która będzie nas cieszyć przez długie lata i niewątpliwie możemy oczekiwać znacznie niższych kosztu niż w przypadku podjęcia decyzji w układaniu nowej posadzki.

Dodatkowo należy wspomnieć, że nasza odnowiona podłogach będzie prezentowała się zupełnie jak nowa.