Czy przydomowa oczyszczalnia jest eko?

Co jest najbardziej ekologicznym sposobem odprowadzania ścieków? Kanalizacja, szambo, a może przydomowa oczyszczalnia? W której opcji najbardziej zadbamy o środowisko naturalne?

Ekologia w odprowadzaniu ścieków

Ścieki odprowadzać trzeba, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Na szczęście odprowadzanie ich do gruntu jest coraz rzadsze, gdyż rośnie świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających ze skażenia gleby. Pamiętajmy, że ścieki to nie tylko zanieczyszczenia naturalne, ale też chemia używana do mycia, czyszczenia i prania, której używamy na co dzień w gospodarstwach domowych, nie mówiąc już o przedsiębiorstwach czy nawet fabrykach. 

Kanalizacja jest najwygodniejszym sposobem zadbania o to, aby ścieki nie znalazły się w gruncie. Wszystkie nieczystości spływają rurami kanalizacyjnymi do najbliższej oczyszczalni ścieków. Niewielkie (choc nie wszędzie) koszty utrzymania i zero problemów.

Ekologia a szambo

Szambo również może być eko, o ile oczywiście jest szczelne i regularnie opróżniane. Największym problemem są nieszczelne szamba, które zanieczyszczają glebę. Tutaj również nieczystości trafiają do oczyszczalni ścieków, ale już nie rurami kanalizacyjnymi, a szambiarką, która generuje dodatkowy koszt oraz obowiązek pamiętania o tym, żeby regularnie szambo opróżniać.

Ekologia a przydomowa oczyszczalnia

Przydomowa oczyszczalnia natomiast nie potrzebuje podłączenia do kanalizacji, pamiętania o wywozie nieczystości (wywóz średnio 1-2 w roku), nie generuje kosztów. Przydomowa oczyszczalnia obsługuje się sama i, co ważne, pozwala uzyskać wodę, którą można wykorzystać do podlewania ogrodu, trawy, kwiatów. Jej jedynym minusem jest stosunkowo wysoki koszt instalacji, a także szczególne warunki glebowe, których potrzebuje. Nie oznacza to jednak, że w trudniejszych warunkach zainstalować się jej nie da, jednak pociąga za sobą dodatkowe koszty zainstalowania drenaży rozsączających czy studni chłonnej. Nie każda chemia może też być używana w gospodarstwie domowym przy przydomowej oczyszczalni, a jedynie ekologiczna, która nie zabije niezbędnych do oczyszczania ścieków bakterii, co również jest eko. 

Podsumowując: przydomowa oczyszczalnia jak najbardziej jest eko i warto się na nią zdecydować.