Silniki krokowe ich działanie oraz zastosowanie

Silniki krokowe wyróżniają się prostą budową oraz łatwą, intuicyjną obsługą. Chcesz wiedzieć, czym są i jak działają? Przekonaj się, co warto wiedzieć o budowie oraz zastosowaniu tych urządzeń!

Silnik krokowy – zasada działania

Silnik krokowy to rodzaj bezszczotkowego silnika napędzanego prądem elektrycznym. Jego wał nie obraca się w sposób ciągły. Wykonuje za każdym razem ruch obrotowy o dokładnie ustalonym kącie. Kąt obrotu wirnika zależy przede wszystkim od liczby dostarczonych do niego impulsów prądowych. Tego rodzaju silniki mogą pracować z prędkością wynoszącą od ułamka obrotu na sekundę do kilku tysięcy obrotów na minutę. Dzięki swojej prostej budowie wyróżniają się one niezawodnością oraz bezawaryjnością.

Istnieją trzy rodzaje silników krokowych:

  • z magnesem trwałym,
  • o zmiennej reluktancji,
  • hybrydowe.

Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem działania.

Jak właściwie dobrać silnik krokowy?

Aby silnik krokowy dobrze spełniał swoje zadanie, musi on być właściwie dobrany. Jego moment obrotowy oraz przełożenie muszą być zgodne z tym, do jakich celów będzie wykorzystywany. Silniki krokowe najczęściej stosuje się w:

  • drukarkach atramentowych i laserowych,
  • drukarkach 3D,
  • maszynach CNC,
  • sprzęcie medycznym,
  • samochodach i motocyklach z silnikiem spalinowym.

Silnik krokowy musi być również właściwie dopasowany pod kątem rozdzielczości krokowej, przyspieszenia oraz obciążenia na wale. Bardzo ważne jest także uwzględnienie jego wymiarów czy rozstawu otworów montażowych. Do projektowania instalacji z silnikiem krokowym warto zastosować specjalne aplikacje, które ułatwią dopasowanie jego parametrów. Są one równie przydatne, jak profesjonalny program do projektowania instalacji elektrycznych.

Mimo swojej nieskomplikowanej budowy silniki krokowe pełnią bardzo ważną funkcję i spotkać je można w wielu sprzętach i urządzeniach. Właściwy dobór parametrów silnika pozwala na wydajne i sprawne działanie.