Szklane ściany - gdzie ich użyć?

Jeśli marzysz o jasnym i przestronnym wnętrzu, przemyśl szklane ściany. Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne, mają szereg zalet, dzięki którym cieszą się niesłabnącą popularnością. Jakie jest zastosowanie szklanych ścian w domu?

Szklane ściany w domu

Szklana ściana to domena nie tylko powierzchni biurowej. Równie dobrze można ją zastosować wewnątrz mieszkań i domów. Oprócz tego modne są także zewnętrzne szklane ściany. Oranżeria, zabudowa tarasu czy duże przeszklenia w domach z antresolą - to tylko kilka propozycji na użycie szkła w domu. Niezaprzeczalnie dzięki temu surowcowi, stworzysz w domu indywidualny i oryginalny styl, nie ponosząc przy tym wysokich kosztów. 

Rodzaje i systemy ścian szklanych

Wśród szklanych ścian wewnętrznych do wyboru są:

  • systemy przesuwne
  • systemy ścian stałych.

Przesuwne systemy pozwalają na zamykanie wydzielonej przestrzeni, kiedy jest to konieczne i otwieranie, kiedy chcemy pozostawić powierzchnię jako jedną dużą całość. Inną opcją są stałe całoszklane ścianki działowe - to element stały, który nie daje możliwości manewrowania poszczególnymi elementami. 

Zastosowanie szklanej ściany wewnątrz domu

Szklana ściana to elegancka i stylowa forma architektury wnętrz. Pasuje do różnych stylów - sprawdzi się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych klasycznych. Przy pomocy szklanej ściany wydzielisz w domu między innymi:

  • gabinet
  • garderobę
  • sypialnię
  • łazienkę.

 

 

Gabinet ze szklaną ścianą

Ściany ze szkła w gabinecie to idealne rozwiązanie. Głównie ze względu na dużą ilość światła dziennego, jaką dzięki temu zapewnimy. Ułatwi to pracę i sprawi, że jednocześnie będziemy widzieli co dzieje się w domu, ale zarazem będziemy się znajdować w wydzielonej przestrzeni.

Przeszklona garderoba

Jeśli marzysz o oddzielnej garderobie, ale nie chcesz murować ścian i tworzyć dodatkowego pomieszczenia, powinieneś stworzyć garderobę za szkłem. W ten sposób zaaranżujesz sobie wygodną garderobę, która jednocześnie będzie przylegać do sypialni, a jednocześnie będzie stanowić oddzielną przestrzeń.

Sypialnia za szklaną ścianą

Często stosowanym zabiegiem, szczególnie w niewielkich mieszkaniach i domach, jest strefa sypialna oddzielona od części dziennej szklaną ścianą. Wykorzystanie aluminiowych, czarnych profili, wprowadzi do wnętrza industrialny styl. Warto zastosować tu system przesuwny, dzięki któremu będziemy mogli zależnie od potrzeby otwierać lub zamykać przestrzeń sypialną. Dodatkowo, jeśli chcesz stworzyć sobie w takiej sypialni intymną atmosferę, zamontuj tuż przy szklanej ścianie karnisz i powieś dekoracyjne zasłony w dowolnym kolorze i o dowolnym wzorze.

Szklana ściana w łazience

Wielu zapyta, czy szklana ściana w łazience ma sens. Na pewno w przypadku domu, w którym jest tylko jedna łazienka i na dodatek mieszkają w nim więcej niż 2 osoby, które oprócz tego prowadzą życie towarzyskie i mają dużo gości, nie będzie to dobry wybór. Natomiast w przypadku pary mieszkającej samodzielnie lub w przypadku dodatkowej łazienki przylegającej do sypialni, szklana ściana w łazience może nadać niepowtarzalnego stylu. W łazience takiej może stanąć np. jedynie wolnostojąca wanna. Szklana ściana pozwoli na zupełnie inny wymiar relaksu, kiedy nie będą nas ograniczały z każdej strony wykafelkowane ściany.

Podsumowując, zastosowanie szklanej ściany w domu wniesie do niego oryginalny styl i efektowny wygląd. Ci, którzy się na nie zdecydują, z pewnością tego nie pożałują.