Jaki laptop będzie dobrym wyborem dla seniora?

Chyba dzisiaj nie dziwi nikogo widok osoby starszej z własnym laptopem. Czasy się zmieniły i seniorzy chętnie korzystają z nowoczesnych technologii i dodatkowo potrafią je naprawdę świetnie obsługiwać.

Chyba dzisiaj nie dziwi nikogo widok osoby starszej z własnym laptopem. Czasy się zmieniły i seniorzy chętnie korzystają z nowoczesnych technologii i dodatkowo potrafią je naprawdę świetnie obsługiwać. Odpowiednio dobrany laptop dla osoby starszej pozwoli zarówno babci, jak i dziadkowi na utrzymanie kontaktów rodzinnych, komunikowanie się ze znajomymi, przechowywanie zdjęć, czy także pozwala na dostęp do czasopism, informacji i tak dalej. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia jest tutaj kluczowy. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Czym powinien wyróżniać się laptop dla osoby starszej?

Jeżeli jesteście na etapie wyboru odpowiedniego komputera dla osoby starszej, z pewnością zastanawiacie się, czy lepszym rozwiązaniem będzie komputer stacjonarny, czy być może laptop. Osobiście uważamy, że dzięki temu, że laptop jest lekki i mobilny, warto w niego zainwestować. Ponadto takie urządzenie ma wbudowane głośniki i zintegrowaną klawiaturę, a także własny ekran, co znacznie ogranicza potrzebną dostępność miejsca oraz zakup innych akcesoriów, niezbędnych do prawidłowego działania sprzętu. Starszy użytkownik mógłby również sobie nie poradzić z plątaninę kabli, zwłaszcza, jeżeli ma mniejsze doświadczenie w tym temacie. Dlatego laptop dla osoby starszej powinien wyróżniać się dość lekko wagą. Niewątpliwie dobrym rozwiązaniem okażą się tutaj takie urządzenia, które ważą poniżej 2 kg. Warto również zainwestować w duży i czytelny ekran, który powinien oscylować w granicach 14 – 15 cali. Klawiatura powinna być wygodna i podświetlana, by umożliwiała dobrą komunikację i korzystanie z niej. Urządzenie, które zakupimy, powinno być także gotowe do użycia, dlatego należy wybrać rozwiązanie już z zainstalowanym systemem operacyjnym oraz niezbędnymi problemami. Ponadto warto zwrócić uwagę także na długi czas pracy między ładowaniami, dlatego pojemna bateria będzie odbywała tutaj niezwykle ważną kwestią. Laptop dla osoby starszej powinien mieć także wbudowany moduł WiFi, kilka portów USB i podzespoły, które zadbają o płynną pracę całego systemu operacyjnego oraz nienaganne działanie podstawowych programów. Oczywiście wcale nie musimy inwestować w najnowsze rozwiązania, gdyż podstawowy laptop powinien tutaj w zupełności wystarczyć. Warto zwrócić uwagę również na solidność wykonania obudowy. Pamiętajmy, że laptopy ze względu na swoją mobilność bywają przenoszone w różne miejsca, dlatego też łatwo o uszkodzenie mechaniczne. Może zdarzyć się w takiej sytuacji, że serwis komputerowy będziemy musieli odwiedzić szybciej, niż zakładamy, ale niewątpliwie jest to lepsze rozwiązanie niż inwestycja w nowe urządzenia, kiedy dotychczasowy sprzęt ulegnie awarii. Pamiętajmy, że wiele usterek możemy naprawić przy pomocy fachowców, nawet niewielkim nakładem finansowym. Ponadto serwis komputerowy będą mogły odwiedzić również osoby starsze z laptopem, kiedy zauważą, że ich sprzęt nie działa płynnie, nie chce się włączyć, ekran daje wyraźne sygnały nieprawidłowego działania i tak dalej. W przypadku komputera stacjonarnego mógłby to być znacznie większy problem.

Jakie inne urządzenia przydadzą się osoby starszej?

Oczywiście istnieją pewne alternatywy, które będą poręczne podobnie jak laptop, ale będą stanowiły alternatywę omawianego rozwiązania. Dla seniora możemy zakupić na przykład tablet, który co prawda nie jest aż tak wielofunkcyjny, ale sprawdzi się w przypadku wideorozmów czy przeglądania portali internetowych. Wiele osób starszych decyduje się także na smartfony. Na rynku znajdziemy sporo rozwiązań, które będą dostosowane do seniorów. Cechują się one dużą klawiaturą, czytelnym wyświetlaczem, solidną obudową, latarką oraz niezbędne przyciskiem SOS, ale w tym przypadku mówimy już o typowych telefonach, a nie nowoczesnych smartfonach.

Podsumowanie

Jeżeli osoby starsze w naszym otoczeniu chętnie chcą sięgać po nowoczesne urządzenia, warto je do tego zachęcać. Tego typu aktywizacja z pewnością je ucieszy i zachęci do zakupu pierwszego laptopa. Mimo tego, że początkowo korzystanie z niego może okazać się problematyczne, konsekwencja w nauce i wsparcie ze strony rodziny będzie tutaj niezwykle pomocne a seniorzy poczują się docenieni i chętnie będą obsługiwać swój pierwszy sprzęt komputerowy.