Czym jest spedycja?


Spedycja, jest to hasło kojarzone z logistyką, brak zagrożeń w drogowym, lotniczym transporcie drogowym to tylko jedna z wielu czynności składających się na prace spedytora.

Czym zajmuje się spedytor?

Jest to osoba zajmująca się czynnościami związanymi ze spedycją, dzięki czemu jest w stanie zagwarantować dostarczenie zamówionych towarów bezpiecznie i na czas, mając na względzie wszystkie utrudniające transport sytuacje. Praca spedytora opiera się głównie na rozplanowaniu trasy, uwzględniając w niej wszystkie punkty w których kierowca musi się zatrzymać. Uwzględniając w tym przerwy w przypadku kierowców z upoważnieniem na prowadzenie tirów, jak również przy trasach, w których przewozi się osoby. Spedytorzy głównie rozplanowują trasy które mają odbyć się na terenie kraju, w przypadku konieczności przewiezienia załadunku poza granice kraju korzysta się z usług spedytorów międzynarodowych.

Czym zajmuje się spedytor międzynarodowy?

Usługi związane ze spedycją na trasy międzynarodowe wymagają większego zaangażowania oraz znajomości przepisów prawnych w kraju do którego planowana jest trasa. Spedytor międzynarodowy musi również zadbać o wszystkie niezbędne komplety dokumentów. Począwszy od zezwoleń i dokumentów związanych z legalnością ładunku, kończąc na dokumentach które dotyczą bezpośrednio kierowców. Kolejnym zadaniem, jest stałe obserwowanie procesu transportu, oraz zapewnienie o kompletnym załadunku.

Czym różni się logistyk od spedytora?

Logistyk i spedytor to często mylnie kojarzone ze sobą hasła, mimo, iż pracują w podobnej branży ich zakres zadań zupełnie różni się od siebie. Do głównych zadań logistyków należy planowanie oraz rozporządzaniem transportu, dokładnie zaplanować trasę dostarczanego załadunku uwzględniając przy tym wszystkie regulacje prawne odnośnie rejonu w którym odbywa się transport. Poza tym, logistyk powinien posiadać wiedzę z obejmująca zakresy takie jak technologia, oraz prawo drogowe. Kolejnym z zadań należących do logistyków jest trzymanie stałej pieczy nad etapami powiązanymi z odbiorem i rozładunkiem zamówionego towaru, w skład takich czynności wchodzą sortowanie, inwentaryzacje, załatwianie formalności związanych z cłem. Natomiast do zadań spedytora będzie należało organizowanie i przyjmowanie zleceń, rozważania na temat najbardziej korzystnego środka transportu, zawieranie umów spedycyjnych oraz sporządzanie list przewozów.
W dużym skrócie, spedycja polega na zorganizowaniu i zdobyciu klienta, zawarciu wszystkich niezbędnych formalności tak aby logistyk mógł zająć się planowaniem działań związanych z usługami transportowymi.