Jakie przyczyny wypadania włosów?

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów, jak również – na szczęście – wiele metod przeciwdziałania temu przykremu problemowi. Istotne jest, aby ową przyczynę trafnie rozpoznać, bo tylko wtedy można ją wyeliminować. Jakie czynniki najczęściej powodują utratę włosów? Co zrobić, aby zatrzymać ten proces i ponownie cieszyć się gęstą, pięknie prezentującą się fryzurą? Sprawdź! 

Wypadanie włosów – kiedy powinno zaniepokoić?

Wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym, związanym z cyklem ich wymiany. Ma ono miejsce każdego dnia. Biorąc po uwagę fakt, że dorosły człowiek posiada na głowie przeciętnie 100 000 do nawet 150 000 włosów, ich utrata w liczbie około 50 do 100 dziennie nie jest spektakularna. Mało tego, jest wręcz niezauważalna i nie przyczynia się do widocznych zmian w wyglądzie fryzury. 

Problem pojawia się wówczas, gdy włosy ewidentnie wypadają w nadmiarze, co widać nie tylko na szczotce, ale także pod prysznicem, na podłodze, ubraniach czy na poduszce. Wypadanie włosów zazwyczaj nie jest jedynym sygnałem tego, że ich kondycja znacznie się pogorszyła. Najczęściej towarzyszą mu zmiany w wyglądzie włosów, które stają się coraz bardziej matowe, szorstkie w dotyku, zaczynają się puszyć i plątać. Jeśli chodzi o wypadające włosy, przyczyny są rozmaite. Poznaj je i wyeliminuj.

Nieprawidłowa pielęgnacja lub jej brak

Jeżeli chcesz cieszyć się silnymi, zdrowymi włosami, musisz o nie dbać. Podstawą są kosmetyki do pielęgnacji, takie jak szampon, odżywka i maska. Muszą być dobrane właściwie do rodzaju i potrzeb Twoich włosów oraz oczywiście stosowane prawidłowo (nie za często, nie za rzadko, nie w zbyt małej lub za dużej ilości!). Stosując źle dobrane produkty, możesz włosy nadmiernie przesuszyć lub wręcz odwrotnie, doprowadzić do ich przetłuszczenia. W każdej z tych sytuacji efektem może być wzmożone wypadanie włosów. Sięgaj wyłącznie po najwyższej jakości kosmetyki i obserwuj, jak Twoje włosy na nie reagują.

Zabiegi fryzjerskie

Włosom szkodzą w szczególności zabiegi wykonane nieprofesjonalnie, na bazie niskiej jakości produktów. Uwielbiasz farbować włosy? Nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez ich wyprostowania, bo taka wersja siebie odpowiada Ci najbardziej i sprawia Ci przyjemność? Nie rezygnuj z tego. Postaw jednak na sprawdzone produkty i profesjonalną usługę. Jeśli chodzi o włosy farbowane, pielęgnacja nie jest skomplikowana ani szczególnie czasochłonna. Po koloryzacji stosuj kosmetyki dedykowane włosom farbowanym, osłabionym i przesuszonym. Nie tylko nawilżają i odżywiają włosy, ale chronią je przed zbyt szybkim wypłukaniem koloru. Jeśli używasz suszarki, prostownicy bądź lokówki, zabezpiecz włosy specjalnym preparatem termoochronnym.

Niewłaściwa dieta

Organizm, aby mógł funkcjonować sprawnie, musi otrzymywać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dieta, która nie jest zbilansowana, prowadzi do groźnych w skutkach niedoborów. Zadbaj więc o to, aby jeść regularnie i zdrowo. Sięgaj po świeże warzywa i owoce, które są źródłem cennych witamin i minerałów. Nie wzbraniaj się także przed rybami morskimi stanowiącymi bogate źródło dobroczynnych kwasów omega-3. Nawadniaj organizm, ponieważ od poziomu nawodnienia zależy sprawność wszystkich procesów przebiegających w nim. Unikaj niezdrowych przekąsek, wysoko przetworzonych dań i używek. 

Stres, zmęczenie i osłabienie organizmu

Stres jest obecny w naszym życiu i nie można go całkowicie wyeliminować, ale można nauczyć się efektywnie sobie z nim radzić. Zadbaj o właściwą ilość snu i odpoczynku. Przyjrzyj się swojemu rytmowi dobowemu. Musisz mieć świadomość tego, że nie tylko wirusy czy bakterie obniżają odporność. Nieregularny, niezdrowy styl życia, okraszony mnóstwem stresu i ciągłego napięcia, znacząco przyczynia się do osłabienia organizmu. 

Inne przyczyny

Jak zostało nadmienione, istnieje wiele czynników powodujących wypadanie włosów. Poza wyżej wymienionymi mogą przyczyniać się do niego m.in.: zmiany hormonalne (spowodowane np. ciążą), choroby skóry (np. łupież, łojotokowe zapalenie skóry) czy przyjmowanie niektórych leków (stosowanych np. w chorobach nowotworowych). Im szybciej ustalisz przyczynę problemu, tym skuteczniejsze środki masz szansę podjąć!