Jak dbać o zęby, by cieszyć się nimi jak najdłużej?

Trudno znaleźć osobę, która lubi chodzić do dentysty w celu leczenia zębów. Leczenie bywa bolesne, kosztowne i długie. A przecież możemy zadbać o swoje zęby w taki sposób, by służyły nam bardzo długo, jednocześnie chodząc tylko na regularne przeglądy do gabinetu stomatologicznego. Jak to zrobić?

Jedzenie a zęby

Już dzieci słyszą, że powinny jeść jak najmniej słodyczy, bo od nich psują się zęby. I choć słowa te padają głównie jako "straszak", są prawdziwe. Nadmierne spożywanie cukru powoduje, że nasze zęby szybciej się psują. Ale sama rezygnacja ze słodyczy nie sprawi, że zęby przestaną się psuć. Nawet po najzdrowszym posiłku musimy zadbać o to, by jak najdokładniej wyczyścić zęby. Do tego celu warto użyć najpierw szczoteczki do zębów i pasty, później płynu do płukania jamy ustnej, a na koniec nici dentystycznej. To ważne, by pozbyć się wszystkim zalegających między zębami resztek jedzenia, których nie usunęliśmy za pomocą szczoteczki. Resztki posiłku, nawet te najdrobniejsze, mogą powodować szybsze psucie się zębów.

Odwiedzaj regularnie gabinet stomatologiczny

Gabinet dentystyczny powinniśmy odwiedzać raz na pół roku. Jeśli boimy się nawet przeglądu, warto odwiedzić gabinet, w którym panuje miła i przyjazna atmosfera. Stomatolog zrobi przegląd uzębienia i zdecyduje, czy któryś z zębów wymaga leczenia. Jeśli okaże się, że pojawiły się ubytki lub próchnica, regularne przeglądy pozwolą na szybkie wykrycie problemu i zlikwidowanie go.

Zwalcz nieprawidłowe nawyki

Każdy przyzna, że podjadanie w nocy przyspiesza psucie się zębów. Po nocnej eskapadzie do lodówki rzadko kto idzie do łazienki, by umyć zęby. A to wielki błąd. Nawet jeśli przed położeniem się do łóżka wyczyściliśmy zęby najlepiej, jak tylko się da - nocne podjadanie przywróci stan sprzed tego procesu.

Oprócz tego powinniśmy zrezygnować z gryzienia twardych rzeczy, takich jak np. landrynki. Każdy stomatolog powie, że gryzienie paznokci, ołówków oraz innych tego typu przedmiotów uszkadza szkliwo. Może to prowadzić do mikropęknięć, które w przyszłości dadzą o sobie znać i będą wymagać kosztownego leczenia.

Jeśli zgrzytamy zębami, powinniśmy zrobić co w naszej mocy, by zwalczyć ten zły nawyk. Pomocna może okazać się fizjoterapia, która ma na celu rozluźnienie tkanek odpowiedzialnych za zgrzytanie zębami. Nie powinniśmy lekceważyć tego nawyku, ponieważ może on doprowadzić do zniszczenia szkliwa, nadwrażliwości zębów, bólów różnego rodzaju (nawet uszu czy głowy!).

Więcej informacji odnośnie prawidłowej higieny jamy ustnej znajdziesz na: milyusmiech.com