Jak dużego garażu potrzebujesz na swoje auto?

Potrzebne Ci komfortowe miejsce parkingowe? Budowa własnego garażu to świetny pomysł. Sprawdź, jak dopasować odpowiednie wymiary konstrukcji i poznaj sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy przy realizacji inwestycji. Poznaj praktyczne porady dla posiadaczy dużych i małych aut.

Najpopularniejsze wymiary garaży

Najtańszym sposobem na budowę zadaszonego miejsca parkingowego jest blaszak. Konstrukcja wykonana z wysokiej jakości blachy wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia i pozostaje w idealnym stanie pomimo codziennego narażenia na zmienne warunki atmosferyczne. Ponadto można łatwo dostosować ją do swoich potrzeb, na przykład malując materiał na dowolnie wybrany przez siebie kolor z palety RAL. Garaże na wymiar z blachy ocynkowanej można zamówić w bardzo korzystnej cenie. Koszt zależy między innymi od wielkości konstrukcji. Wśród najpopularniejszych wymiarów są modele 3x5, 4x6 i 6x6 metrów. Jaki z nich wybrać?

Blaszak na jedno auto

Jeżeli posiadasz tylko jeden samochód, wystarczające będzie stanowisko postojowe mieszczące się w granicach 3x5 i 4x6 metrów. Musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim model swojego auta. Pamiętaj też, że z czasem możesz chcieć zastąpić go innym. Co się stanie, jeżeli zakupisz większy pojazd? Warto być gotowym na taką ewentualność i nie projektować konstrukcji na tak zwany styk. Ponadto zwróć uwagę na to, że garaż często służy nie tylko do parkowania auta. Wykorzystuje się go też jako miejsce do:

  • przechowywania narzędzi i akcesoriów ogrodniczych,

  • wykonywania różnego rodzaju prac hobbystycznych,

  • naprawiania i pielęgnacji auta.

Majsterkowicze i osoby, które lubią samodzielnie konserwować lub naprawiać swój samochód, bez wątpienia potrzebują więcej miejsca w blaszaku. Wówczas warto też rozważyć wprawienie w konstrukcji okna.

Garaże kilkustanowiskowe

Coraz częściej w jednej rodzinie pojawia się więcej pojazdów. Popularne stają się blaszaki dwustanowiskowe o wymiarach 6x6 i trzystanowiskowe 9x5 metrów. Nie musisz decydować się na kompletną zabudowę wszystkich miejsc postojowych. Możesz skorzystać z dodatkowej wiaty, dzięki której auto będzie parkowane pod dachem. Uwzględnij miejsce na rowery, hulajnogi i różnorodne akcesoria dzieci. Dobrym pomysłem jest przejrzenie przykładowych projektów konstrukcji. Przy wyborze optymalnych wymiarów garażu trzeba wziąć pod uwagę również charakterystykę posiadanej działki. Upewnij się, że na miejsce parkingowe wjedziesz bez żadnych przeszkód i zabudowa będzie spójna z okoliczną przestrzenią. Możesz też przeliczyć cenę blaszaka na podstawie preferowanej długości i szerokości. Producenci oferują do tego specjalne kalkulatory uwzględniające indywidualne potrzeby inwestora.

Duże i małe garaże blaszane

Czym kierować się przy wyborze wymiaru garażu? Przemyśl liczbę stanowisk oraz planowany sposób wykorzystywania konstrukcji. Pamiętaj, że w blaszaku możesz nie tylko parkować samochód, ale też majsterkować i przechowywać wiele różnych przedmiotów, takich jak narzędzia, rowery i akcesoria ogrodnicze.