Pomysły na dekoracje weselne w stylu rustykalnym

Szukasz pomysłu na dekoracje weselne w rustykalnym stylu? To motyw, po który chętnie sięgają nowożeńcy – warto bliżej poznać jego charakterystykę, by dostosować aranżację weselną do jego najważniejszych założeń. Poniżej znajdziesz istotne wskazówki, dzięki którym uzyskasz doskonały efekt stylizacyjny!

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Na samym wstępie warto bliżej poznać styl rustykalny i jego najistotniejsze cechy, mające wpływ na późniejszą aranżację wesela.

Elementy stylu rustykalnego nawiązują do szeroko rozpatrywanych motywów wiejskich, częściowo także ludowych (jednak styl ludowy należy traktować jako odrębny). Współcześnie styl rustykalny rozumieć należy przez pryzmat zwrócenia się do motywów odnoszących się do natury, prostoty i wynikającego z nich piękna oraz elegancji.

W przypadku stylu rustykalnego należy unikać przesadnej ozdobności czy wyrazistych, rzucających się w oczy kolorów. Dekoracje nawiązywać powinny do elementów natury, takich jak kwiaty, liście, gałązki, ale i czyste drewno (ewentualnie postarzone) i stonowanych barw, także związanych z przyrodą. Królują tu zatem biel, beże, zieleń i różne odcienie brązów i szarości. Preferowane są do tego klasyczne, szklane naczynia lub biała, prosta porcelana – im mniej dekoracyjna, tym lepiej.

Najpopularniejsze weselne dekoracje rustykalne

Do najpopularniejszych dekoracji rustykalnych należą prawdopodobnie proste, surowe plastry drewna, które w przypadku aranżacji weselnej zastępują dekoracyjne tace czy też traktowane są jako podkładki pod świece, talerze czy szklanki i kieliszki. Za ich pomocą można także tworzyć odrębne dekoracje na stół – ułożone na nich świeże gałązki czy główki kwiatów stworzą klasycznie rustykalną kompozycję.

Skoro wspomnieliśmy o gałązkach, warto wyraźnie zaznaczyć, że to właśnie rośliny, koniecznie naturalne, stanowią kolejny popularny element dekoracyjny. Styl rustykalny to świeże polne kwiaty wstawione do prostego wazonu, intensywnie zielone gałęzie drzew iglastych i liściastych, a w sezonie jesiennym także gałązki owoców jarzębiny. Rośliny można wykorzystać w sposób samodzielny, jak i tworzyć z nich kompozycje – będą to wianki, plecionki i podobnego rodzaju połączenia. Roślin nie powinno zabraknąć także w dekoracjach potraw i deserów.

Aranżacja w naturalnym stylu

Dekoracje weselne i elementy aranżacyjne w stylu rustykalnym nie powinny wyglądać zbyt nowocześnie – najlepiej zatem wybierać takie akcesoria, które wykonane są z szarego papieru lub papieru czerpanego, koronek i sznurków. Jeśli zatem na weselnym stole planujesz ustawić wizytówki dla gości, zadbaj, by kształtem, czcionką i oczywiście samym materiałem nawiązywały do takiego stylu.

Wesela w stylu rustykalnym są często organizowane także w otoczeniu ściśle związanymi z naturą. Najlepszy efekt uzyskać można na świeżym powietrzu, ewentualnie w salach aranżowanych w starych stodołach, na ranczu czy w podobnych plenerach. Stoły ustawione w takim otoczeniu, o ile to możliwe, powinny być wykonane z drewna, dość proste i surowe w swojej konstrukcji. Ewentualne obrusy oraz serwety powinny być wykonane z naturalnych tkanin – świetnie sprawdzą się tekstylia lniane i płócienne. Jeśli ze zdobieniami, to raczej delikatnymi i wykonanymi w tradycyjny sposób – mowa tu o wszelkich dekoracyjnych haftach czy wszytych koronkowych bordiurach.

Zaletą dekoracji ślubnych utrzymanych w stylu rustykalnym jest ich trwałość idąca w parze ze stosunkowo niskimi kosztami zakupu czy wykonania. Wspomniane plastry drewna można po weselu wykorzystać na wiele sposobów, podobnie jak inne dekoracje – prowadzi to także do ograniczenia ilości odpadków, co samo w sobie staje się wyrazem szacunku do natury i jej dobrostanu!

Jeśli przed weselem pragniesz zorganizować rustykalny wieczór panieński, nie zapomnij o naturalnych i uniwersalnych dodatkach, które potem możesz wykorzystać podczas ceremonii.