Sadzonki pomidorów. Jak przygotować ogród do pomidorowego sezonu?

W tym roku planujesz poświęcić się uprawie pomidorów? Zobacz, co zrobić, żeby Twoje rośliny miały jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Wszystkie porady dotyczą nie tylko prac w ogrodzie - identyczne wymagania mają odmiany rosnące w pojemnikach na balkonie czy tarasie, a nawet w szklarni. Dlatego nawet jeśli mieszkasz w bloku i nie masz własnej działki, również z powodzeniem zaczniesz uprawiać sadzonki pomidorów

Wybierz sadzonki pomidorów Twoich ulubionych odmian

Żeby w pełni cieszyć się zbiorami i mieć satysfakcję z pracy, zdecyduj się na te rodzaje, które najbardziej lubisz. Choć może być to ciężki wybór, bo przecież wszystkie odmiany pomidorów są pyszne. Ale może chcesz zrobić słoiki z przecierami na zimę? Wówczas najlepsza będzie Lima. A może lubisz małe owoce, które zjadasz w formie przekąski albo dodajesz do pizzy czy sałatki? W takim przypadku nic nie pobije pomidorów koktajlowych jak Cherry, Black Cherry czy Żółta Gruszka. Nie zapomnij o malinowych - lekko zaróżowionych, soczystych, których smak przypomni Ci wakacje u babci.

Przygotuj stanowisko pod uprawę własnych pomidorów

Oczami wyobraźni już widzisz te wszystkie pyszności na Twoim stole? To teraz zapamiętaj kilka informacji, dzięki którym nie zmarnujesz sadzonek i zapewnisz im od początku najlepsze warunki do wzrostu. Przede wszystkim muszą mieć stały dostęp do światła słonecznego, a jednocześnie znajdować się w zacisznym miejscu. Jeśli obawiasz się, że stanowisko jest niewystarczająco spokojne, zastosuj plecionkową lub foliową osłonę, która zabezpieczy pomidory przed wiatrem. 

Jesienią zastosuj nawóz obornikiem, który wzbogaci glebę w azot. Pamiętaj też o zasileniu podłoża fosforem i potasem. Przez kilka miesięcy substancje odżywcze zdążą związać się z ziemią i stworzą dobre środowisko dla rozwoju systemu korzeniowego, a tym samym również całej rośliny. 

Zahartuj rośliny i przenieś je do ogrodu lub na balkon

Kiedy już sadzonki pomidorów zagoszczą w Twoim domu, nie zostawiaj ich samych sobie. W kwietniu dni stają się coraz cieplejsze, dlatego jeśli tylko pogoda sprzyja i nie ma deszczu, umieszczaj je przy otwartym oknie, na balkonie, a nawet wynoś do ogródka. Pamiętaj tylko, żeby nie stawiać ich w przeciągach. Na początku na krócej, ale stopniowo wydłużaj ich czas pobytu na zewnątrz. Po ostatnich przymrozkach (tzw. zimnych ogrodnikach) przenieś je do gruntu na stałe. Zrób to w bezsłoneczny, ale nie deszczowy dzień - wówczas sadzonki najlepiej się przyjmą.

Dbaj o pomidory przez cały sezon i ciesz się dużymi plonami

Pomidory po przesadzeniu do ziemi regularnie zasilaj nawozem, a także podlewaj. Rośliny te lubią wodę i potrzebują jej całkiem sporo. Czego nie lubią, to mokrych liści - pozostające na nich krople wody stanowią zaproszenie dla szkodliwych drobnoustrojów, bakterii i pleśni. A jeśli słońce przygrzewa, może nawet dojść do poparzeń. 

Ciekawym aspektem, który pomoże w uprawie pomidorów gruntowych jest dobór odpowiedniego towarzystwa dla nich. Niektóre warzywa, zioła i kwiaty wspierają je, zapewniając ochronę przed szkodnikami. Należą do nich m. in. cebula, czosnek, bazylia, oregano, a nawet aksamitki. Planując rozmieszczenie poszczególnych roślin, weź pod uwagę również ich sąsiedztwo. Pomiń za to ziemniaki, paprykę i bakłażany - to nienajlepsi kompani dla pomidorów.

Najpopularniejsze, rzadkie i mało znane - wybór pomidorów dla Ciebie

Zależy Ci na wysokiej jakości sadzonkach? Zajrzyj do sklepu ogrodniczego Sadzonkionline.pl. Znajdziesz tutaj rozsady ziół i owoców do uprawy w gruncie, jak i doniczkowej. Łatwo wybierzesz rośliny dla siebie - przy każdej z odmian znajduje się informacja dotycząca jej smaku i potrzeb. Jeśli jesteś zagranicznym klientem możesz zajrzeć na niemieckojęzyczną wersję sklepu Setzlingeonline.de . Szeroki wybór odmian sadzonek pomidorów znajdziesz tam na podstronie Tomaten-Setzlinge.

Zadbaj o swoje zdrowie, odporność i wygląd dzięki pysznym pomidorom i innym warzywom owocowym pełnym witamin. Wzbogać swoją kuchnię o nowe smaki. A wszystko dzięki roślinom, które możesz uprawiać we własnym ogrodzie i na balkonie. 

Cena dostawy obejmuje również bezpieczne kartony, które chronią delikatną zawartość podczas podróży sadzonek do Ciebie.