Jak czyścić matę do ćwiczeń?

Niezależnie od tego, czy ćwiczymy w domu, czy na siłowni, powinniśmy pamiętać o tym, aby matę do ćwiczeń utrzymywać w czystości. Po intensywnym treningu taka mata staje się siedliskiem bakterii, ponieważ pochłania pot i inne substancje, które wydziela nasze ciało. Jeśli zatem chcemy uchronić nasz organizm przed infekcjami, a przy tym wydłużyć żywotność maty, powinniśmy ją regularnie czyścić. Jak często to robić? Jakich środków użyć? Podpowiadamy, jak czyścić matę do ćwiczeń wykonaną z różnych materiałów.

Czym czyścić matę do jogi i ćwiczeń?

W trakcie treningu, czy to w domu, czy na sali gimnastycznej, intensywnie się pocimy. Na naszej macie do ćwiczeń pozostają zatem niewidoczne kropelki potu oraz zabrudzenia. Z racji tego, że matę dotykamy rękami, nogami, ciałem, a czasami nawet twarzą i włosami, należy zadbać o jej odpowiednią higienę. Co można wykorzystać do wyczyszczenia maty?

  • Specjalistyczny płyn do czyszczenia maty – taki płyn nie tylko czyści matę, ale również nadaje jej ładnego zapachu.
  • Domowy spray dezynfekujący – jeśli chcemy skorzystać z naturalnych środków czyszczących, możemy przygotować roztwór wody i octu jabłkowego w proporcjach 1:1 (np. 50 ml wody i 50 ml octu). Do mieszanki możemy dodać też kilka kropelek olejku eterycznego, np. eukaliptusowy, lawendowy, miętowy lub z drzewa herbacianego, który złagodzi drażniący zapach octu.
  • Mydło – matę do jogi możemy też wymyć ciepłą wodą i mydłem.
  • Płyn do mycia naczyń – delikatny płyn należy dodać do wody i wymieszać, a następnie wyczyścić matę przy użyciu gąbki.

Pamiętajmy, żaby żadnej maty nie traktować agresywnymi środkami czyszczącymi, a do przecierania nie używać ostrych i twardych ścierek, które mogą uszkodzić ich powierzchnię.

Czy matę można prać w pralce?

Maty do ćwiczeń i do jogi wykonywane są z różnych materiałów. To właśnie od użytego w produkcji materiałów będzie uzależniony sposób czyszczenia maty. Niektóre modele z powodzeniem można prać w pralce jak np. maty z mikrofibry, z PVC czy niektóre maty kauczukowe. Jeśli zdecydujemy się na pranie maty w pralce, pamiętajmy, aby ustawić niską temperaturę, ok. 30°C. Najlepiej włączyć program prania ręcznego, bez wirowania. Niestety duża mata treningowa może nie zmieścić się do bębna pralki i wtedy pozostanie nam już tylko czyszczenie ręczne.

Pamiętajmy również o tym, że mata fitness nie nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej. Nie należy jej również czyścić odkurzaczem.

Jak czyścić matę do ćwiczeń z PVC?

Maty do ćwiczeń z PVC są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Do ich czyszczenia nie trzeba nawet wykorzystywać specjalistycznych preparatów. Co więcej, takie maty można prać nie tylko ręcznie, ale również w pralce. Odradzamy jednak pranie w pralce mat ze wzorami i grafikami, ponieważ mogą się łatwo zniszczyć.

Do ręcznego czyszczenia maty z powodzeniem wystarczy woda z mydłem i delikatna gąbka albo domowy spray przygotowany z wody i octu.

 

Mata ochronna Springos Puzzle FM0004 4 szt.
(źródło: https://inlago.pl/produkt/mata-ochronna-springos-puzzle-fm0004-4-szt,62802)

Jak wyczyścić matę do ćwiczeń z kauczuku?

Matę kauczukową najlepiej czyścić roztworem wody i octu. Jest to skuteczny środek czyszczący, ponieważ ocet dodatkowo odnawia kauczuk, dodając mu wilgoci i przyczepności. Do mieszanki można też dodać kilka kropel olejku o właściwościach antybakteryjnych. Mata z naturalnego kauczuku nie wolno natomiast myć żadnymi detergentami, nawet zwykłym mydłem, ponieważ mogą stać się śliskie. Do czyszczenia maty kauczukowej możemy również użyć preparatów czyszczących sprawdzonych producentów – ważne jest jednak, aby nie zawierały one rozpuszczalników.

Pamiętajmy również o tym, że mata kauczukowa powinna być przechowywana w suchym miejscu, z dala od światła słonecznego – pod wpływem słońca jej kolor może wyblaknąć.

Maty do jogi i ćwiczeń produkuje się również z NBR, czyli rodzaju syntetycznego kauczuku. Takie modele są odporne na wilgoć, więc łatwo można je wyczyścić.

Jak myć matę do ćwiczeń z korka?

W sprzedaży dostępne są też maty do ćwiczeń z naturalnego korka, które mają właściwości antystatyczne, a do tego są odporne na kurz i pot. Aby mata z korka nie straciła swoich właściwości, nie wolno jej namaczać, stosować na niej detergentów ani prać w pralce. Matę do ćwiczeń z korka należy czyścić wilgotną gąbką lub ścierką.

Warto wspomnieć, że maty z korka z czasem ulegają rozkładowi i zaczynają się kruszyć.

Mata do ćwiczeń Springos YG0029Czarna
(źródło: https://inlago.pl/produkt/mata-do-cwiczen-springos-yg0029-czarna,61124)

 

Jak czyścić matę do ćwiczeń z PU?

Mata fitness z PU, czyli poliuretanu jest dość delikatna i podatna na zarysowania, a do tego szybko się brudzi. Dlatego najlepiej taką matę zawsze przechowywać i przenosić w pokrowcu. Natomiast przed ćwiczeniami należy unikać nakładania kremów na ręce. Do pielęgnacji maty z PU najlepiej użyć wilgotnej gąbki lub ścierki. Nie wolno natomiast stosować detergentów i środków pielęgnacyjnych na bazie alkoholu.

Jak wyczyścić matę do ćwiczeń z mikrofibry?

Pielęgnacja mat z mikrofibry jest bardzo łatwa. Taką matę wystarczy przetrzeć wilgotną gąbką z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń lub mydła. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką matę wyprać w pralce – jest to polecane szczególnie w przypadku dużych i trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Jak myć jutową matę do ćwiczeń?

Jutowe maty do ćwiczeń są bardzo trwałe i zapewniają dobrą przyczepność. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana – wystarczy je przetrzeć wilgotną ścierką lub gąbką. Należy jednak dobrze odcisnąć ścierkę z nadmiaru wody, ponieważ maty jutowe łatwo nasiąkają wodą. Z tego też względu nie należy prać ich w pralce, choć zdarzają się wyjątki.

Jak czyścić matę do ćwiczeń z pianki EVA?

Mata fitness z pianki EVA, jest lekka, sprężysta i ma właściwości amortyzujące. W sprzedaży dostępne są maty puzzle piankowe, które można rozłożyć zarówno w domu jak na siłowni czy w salce treningowej.

Jak czyścić matę piankową? Wystarczy nam ściereczka lub gąbka i delikatny płyn do mycia naczyń albo mydło. Matę puzzle można łatwo rozdzielić, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków.

 


Mata do ćwiczeń Springos YG0001Szara
(źródło: https://inlago.pl/produkt/mata-do-cwiczen-springos-yg0001-szara,61118)

Jak czyścić matę do ćwiczeń z TPE?

Na rynku znajdziemy też maty do ćwiczeń wykonane z TPE, czyli pianki termoplastycznej. Takie modele są bardzo lekkie – nawet gruba mata 6-milimetrowa, waży niewiele ponad kilogram. Co więcej, maty z TPE mają antypoślizgową powierzchnię, są dość miękkie, a do tego estetycznie się prezentują.