Jak nauczyć się języka obcego bez wychodzenia z domu?

Znajomość języków obcych jest współcześnie koniecznością. Zdobycie w tym obszarze umiejętności pozwala zwiększyć możliwości na rynku pracy i wygodnie podróżować po świecie. Jak jednak posiąść tę wiedzę, jeśli nie ma się czasu na kurs w szkole językowej? Istnieją pewne sposoby, które umożliwiają osiągnięcie sukcesu. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze metody nauki w domu.

Jak zorganizować samodzielną naukę języka obcego?

Nauka języka obcego na własną rękę wymaga samodyscypliny, może być jednak łatwa i przyjemna. By osiągnąć zamierzone efekty, trzeba na początek stworzyć plan uczenia się i przestrzegać go. W ten sposób buduje się codzienny nawyk, wpleciony w nawet najbardziej napięty grafik. Warto pamiętać, że regularna praca z czasem przynosi zadowalające efekty. Dobrą metodą jest również zapisywanie nowo poznanych słówek na dobrze znanych większości osób żółtych karteczkach i powieszenie ich w widocznym miejscu. Częste spoglądanie na nie ułatwi szybkie zapamiętanie. Można opracować tzw. fiszki, a więc niewielkie karteczki z wybranymi słowami i ich tłumaczeniem na odwrocie.

Samodzielną naukę można wzbogacić o ciekawe zajęcia, np. warsztaty kulturalne, literackie geograficzne czy filmowe, które organizuje Szkoła l’atelier de francais. Zapoznaj się z jej ofertą tutaj: https://francuski.com.pl/.

Obcego języka warto uczyć się poprzez ciągły kontakt z nim. Warto zatem spróbować zmienić ustawienia w telefonie i TV, by niejako być zmuszonym do poznania nowych słów i znaczeń. Jeśli ktoś używa mediów społecznościowych, także w nich warto ustawić język, którego dana osoba się uczy. Można zapisać się do wybranych grup tematycznych i korespondować z nimi w języku obcym. Metoda ta zapewni kontakt z żywym, codziennym językiem. W ten sposób nauka francuskiego może być bardzo przyjemna.

Jak jeszcze ułatwić sobie naukę języka obcego?

Obcy język dobrze poznaje się, czytając różnego rodzaju teksty. Przykładem może być książka kucharska lub przepisy kulinarne publikowane w Internecie. By przygotować obiad lub deser trzeba samodzielnie przetłumaczyć recepturę i sposób wykonania dania. Warto również sięgnąć po ulubione książki w oryginale. Mogą to być książeczki dla dzieci, lekka literatura beletrystyczna lub czasopisma. Nie trzeba od razy wydawać pieniędzy na kolejne tomy. Wiele bibliotek ma w swoich zbiorach tego typu pozycje.

Nauka języka obcego jest również łatwiejsza dzięki oglądaniu filmów i seriali. Jest to opcja dla osób, które mają już za sobą poziom podstawowy, jednak nadal chcą poznawać olejne słowa i zwroty. To doskonała metoda na utrwalenie języka potocznego, który używany jest na co dzień. Innym sprawdzonym sposobem są tzw. podcasty oraz audycje radiowe, których można słuchać podczas wykonywania codziennych czynności, np. gotowania, sprzątania mieszkania itp. W ten sposób można sobie umilić podróż samochodem, pociągiem i komunikacją miejską. Źródłem nowego słownictwa mogą być blogi, które dotyczą np. hobby uczącego się. Warto się wesprzeć aplikacjami, które zawsze ma się pod ręką, w swoim smartfonie.