E-konsultacja czy wizyta domowa kiedy należy wezwać lekarza do domu?

Serwisy informacyjne prześcigają się w przekazywaniu aktualnych danych na temat zachorowań na grypę. Nie da się ukryć, że w tym sezonie wirusy zbierają wyjątkowo obfite żniwo. Co za tym idzie – ciężko dostać się do przychodni. Kolejki są długie, a choroba nie poczeka na dogodny termin wizyty. Z pomocą przychodzi telemedycyna i różne formy wizyt lekarskich. Dziś opowiemy o wizytach domowych.

Jak umówić wizytę domową?

Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz wybrać się do lekarza lub nie odpowiada ci termin wizyty – rozwiązaniem są wizyty domowe. Przez kilkanaście ostatnich miesięcy usługi telemedyczne zyskały na popularności, a technologia dynamicznie się rozwinęła. Obecnie wizytę domową możesz umówić przez stronę internetową. Wszystko po to, aby ułatwić pacjentom dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, ale także do specjalistów.

Doświadczenie pokazuje, że wizyty domowe w różnych formach odpowiadają na potrzeby pacjentów i są chętnie wybieranym rozwiązaniem. Bardzo ważny jest fakt, że dostęp do tych usług jest powszechny, a lekarskie wizyty domowe można umówić z szybkim terminem.

Podajesz takie dane, jak:

 • miasto, w którym mieszkasz

 • dokładny adres (ulica i numer domu pacjenta)

 • wszystkie pasujące godziny (żeby dopasować lekarza)

 • dzień wizyty

 • imię i nazwisko

 • wiek pacjenta

 • występujące objawy

 • numer telefonu oraz e-mail

Wizyty domowe realizowane są w różnych miastach, takich jak: Warszawa, Poznań, Kraków, Rzeszów, Tarnów, Białystok, Łódź i wiele innych. Konkretne miasto wybierzesz z dostępnej na stronie listy. Kiedy już umówisz wizytę domową – możesz oczekiwać na przybycie lekarza. Zarejestrowana w ten sposób wizyta domowa odbywa się w domu pacjenta, a lekarz rodzinny przeprowadza wówczas badanie przedmiotowe.

Wizyty domowe – jakie są możliwości?

Jeśli chodzi o usługi telemedyczne, to oczywiście masz do wyboru również inne formy konsultacji – wizytę online. W ten sposób możesz skonsultować się nie tylko z lekarzem rodzinnym (internistą), ale także z lekarzami innych specjalności. Specjaliści są dostępni przez czat, wideo lub telefonicznie.

Taka forma konsultacji umożliwia odbycie wizyty lekarskiej bez wychodzenia z domu. Sprawdza się w przypadku wielu pacjentów – szczególnie tych, którzy chorują przewlekle i potrzebują częstych porad lekarza specjalisty. To dobre rozwiązanie także dla osób, które nie są mobilne i ciężko im dotrzeć do stacjonarnego gabinetu.

Podczas wizyty online lekarz ma możliwość wystawienia e-recepty, skierowania oraz może wystawić zwolnienie lekarskie (L4). To wygodne rozwiązanie dla pracowników, którzy nagle się rozchorują i nie mogą pójść do pracy. Wystawione w ten sposób e-zwolnienie jest niezwłocznie przesyłane do pracodawcy (a jeżeli pacjent prowadzi działalność gospodarczą, to oczywiście do oddziału ZUS).

W wielu przypadkach wizyta domowa w takiej formie (czyli online) jest zupełnie wystarczająca. Pamiętaj jednak, że jeżeli coś cię niepokoi i wolisz, aby zbadał cię lekarz rodzinny – zawsze możesz wybrać opcję wizyty, na którą lekarz przyjedzie do domu.

Kiedy odbyć e-konsultację, a kiedy zapisać się na wizytę domową?

Jak wspomnieliśmy – obecnie jest kilka możliwości odbycia konsultacji lekarskiej bez konieczności wychodzenia z domu. Wirusy szaleją – grypa, RSV i nieustępliwy COVID, a także wszelkie inne odmiany rinowirusów (odpowiedzialnych za powszechne przeziębienia). Warto zatem wiedzieć, kiedy wystarczy zadzwonić do lekarza, a kiedy niezbędne jest badanie fizykalne.

Jeżeli masz standardowe objawy przeziębienia lub grypy – spokojnie wystarczy e-wizyta i leczenie w warunkach domowych.

Do specyficznych objawów przeziębienia należą:

 • ból gardła

 • katar

 • kaszel

 • ból głowy

 • uczucie osłabienia

 • może wystąpić gorączka

Grypa rozwija się nieco inaczej i oczywiście jest poważniejszą infekcją niż zwykłe przeziębienie. Warto zatem przyglądać się reakcjom organizmu, gdy przechodzisz taką infekcję.

Do objawów grypy zaliczają się:

 • wysoka gorączka, która może wystąpić nagle

 • uczucie osłabienia i rozbicia

 • bóle głowy i mięśni

 • katar

 • kaszel

 • ból gardła i inne objawy związane z infekcją górnych dróg oddechowych

Przy grypie z całą pewnością warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym (może to być wizyta online, jeśli nic poważnego nie budzi twoich wątpliwości). Przede wszystkim po to, aby uzyskać zwolnienie lekarskie. Pamiętaj bowiem, że leczenie infekcji polega na łagodzeniu objawów. Bardzo ważne są: odpoczynek, duża ilość snu i odpowiednie nawodnienie organizmu. Wysoką gorączkę należy także zbijać dostępnymi lekami przeciwgorączkowymi. Jeśli gorączka nie daje się zbić lub jest bardzo wysoka – koniecznie umów wizytę domową.

Domowe wizyty lekarskie są najlepszym rozwiązaniem w przypadku nagłych zachorowań u dzieci czy seniorów. Są to grupy wiekowe najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju powikłania, związane z infekcjami. Nie warto zwlekać z umówieniem wizyty domowej, kiedy choruje niemowlę lub małe dziecko. U dzieci przebieg infekcji może być bardzo dynamiczny, a wysoka gorączka to poważny sygnał alarmowy.

Zdecydowanie lepiej, jeśli dziecko zostanie zbadane przez lekarza pediatrę. Co istotne – po wizycie rodzice mogą dopytać lekarza telefonicznie lub za pośrednictwem wiadomości.