Apartamenty nad morzem, w górach czy nad jeziorem - w co warto inwestować?

Zanim podejmiemy decyzję o zainwestowaniu w apartament w kurorcie wakacyjnym warto rozważyć, do czego będzie nam on potrzebny, ponieważ czym innym jest kupno nieruchomości w miejscu, które sami regularnie odwiedzamy i nie chcemy płacić komuś za wynajem i to kiedy to my chcemy wynajmować nasze lokum turystom. Jeśli chcemy na naszym apartamencie zarabiać, a nie tylko oszczędzać, w dalszej kolejności powinniśmy podjąć decyzję o tym, gdzie chcemy go kupić: nad morzem, w górach czy nad jeziorem. Poniżej przedstawiamy wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Góry

Popyt na wakacje w polskich górach jest zawsze – niezależnie od pogody i pory roku. Wiosną, latem i jesienią turystów kuszą świetnie zorganizowane szlaki turystyczne, zimą zaś stoki narciarskie. Oczywiście wysoki sezon zwykle równa się wakacjom szkolnym, majówce oraz końcówce grudnia i wtedy zarezerwowanie wolnego noclegu graniczy z cudem i wiąże się z dużymi kosztami, ale odwiedzających nie brakuje także poza sezonem. Inną zaletą polskich gór, które ściągają tłumy odwiedzających z całego kraju jest wciąż żywa kultura ludowa. Nie brakuje tu także zabytków historycznych, które również kuszą zwiedzających. Jak widać, zakup apartamentu wakacyjnego w górach może być nie tylko niezłą inwestycją, ale jeśli sami jesteśmy ich miłośnikami – także oszczędnością.

Morze

Najwięcej osób przybywa nad polskie morze w sezonie wakacyjnym i około wakacyjnym, kiedy to pogoda szczególnie sprzyja wypoczynkowi nad wodą. W zależności od temperatury, liczba turystów, może się zmieniać na przestrzeni nawet kilku tygodni, choć z pewnością można się ich spodziewać w czasie wakacji szkolnych – wtedy znaczną część klienteli stanowią naturalnie rodziny z dziećmi. Poza sezonem wśród turystów przeważają osoby, które chcą nacieszyć się ciszą, spokojem i atrakcjami turystycznymi takimi jak chociażby muzea. Znaczną ich część stanowią emeryci. Poza tym, w miesiącach innych niż letnie, nad morzem jest znacznie większa ilość jodu korzystnego w leczeniu chorób układu oddechowego, tarczycy i słabej odporności, co przyciąga głównie turystów sanatoryjnych. Dlatego warto również rozejrzeć się za atrakcyjnymi mieszkaniami na sprzedaż w Darłowie.

Mazury

Mazury to region, który jest doceniany nie tylko przez krajowych, ale i zagranicznych turystów, których przyciąga tutaj ponad dwa tysiące mniejszych lub większych jezior, świetnie rozwinięta żegluga, liczne stanowiska wędkarskie i wiele innych. W zależności od potrzeb, na Mazurach można zatrzymać się w pełnych miejskiego zgiełku Mikołajkach, Mrągowie czy Giżycku lub, jeśli wolimy ciszę i spokój, w jednej z malowniczych wiosek z dostępem do linii brzegowej i rozwiniętą siecią noclegową. Na Mazurach sezon oczywiście równa się wakacjom szkolnym, ale kwitnie tutaj także turystyka weekendowa i jeśli jest ładna pogoda, to nigdy nie brakuje tu turystów.

Minęły już czasy kiedy poza sezonem wakacyjnym apartamenty w kurortach świeciły pustkami. Obecnie jest to dochodowy biznes kręcący się niemal cały rok i zakup nieruchomości pod wynajem jest świetnym pomysłem na inwestycję.