Jak obliczyć beton na posadzkę?

Remontujesz dom, a może zmieniasz aranżacje pokoju lub korytarza? Jednym z najważniejszych decyzji jest wybór odpowiedniej podłogi. To ona wpływa na wygląd, styl i estetykę przestrzeni. Dzis dużą popularnością cieszą się posadzki betonowe. Dlaczego warto wybrać taką podłogę? Jak obliczyć ilość betonu potrzebnego na jej wykonanie? Sprawdź w naszym artykule!

Zalety posadzek betonowych

W przeciągu ostatnich kilku lat posadzki betonowe stały się bardzo popularne. Beton jest bardzo wdzięcznym materiałem, który doskonale równoważy funkcjonalność i estetykę. Jest praktyczny i łatwy w użytkowaniu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety posadzek betonowych

Trwałość

To chyba jedna z najważniejszych zalet posadzek betonowych. Wiele osób je wybiera, bo są one niezwykle trwałe i wyjątkowo sprężyste. Są również odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Dzięki temu, kiedy masz w domu betonową podłogę, to nie musisz się martwić, że Twoje buty, pies czy meble uszkodzą powierzchnię podłogi. Trwały i wysokiej klasy beton posadzkowy znajdziesz na https://betonpl.eu/.

Ekologia

Posadzka betonowa jest uważana za jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego. Ogólnie rzecz biorąc, większość domów lub mieszkań ma już betonowe podłoża pod obecną podłoga drewnianą, lub z tworzywa sztucznego. W takim przypadku wszystko, co należy zrobić, to odinstalować materiał wykończeniowy. Następnie wykorzystując istniejący beton, należy położyć, tylko górną warstwę.

Ekonomia

Betonowa posadzka jest również jednym z najbardziej ekonomicznych możliwości. Ogólnie rzecz ujmując, zwykłe płyty betonowe są jednym z najtańszych materiałów. Oczywiście możesz również zdecydować się na droższe opcje. Te bardziej wyszukane wykończenia mogą kosztować więcej. Przy nieco większym budżecie możesz nawet zdecydować się na bardzo dekoracyjny efekt marmuru Twojej betonowej posadzki. Bez względu na to, co wybierzesz, możesz mieć pewność, że koszt będzie znacznie niższy niż w przypadku ułożenia płytek ceramicznych lub kamienia naturalnego.

Łatwa w konserwacji

Posadzki  betonowe nie wymagają dużych nakładów sił przy konserwacji, zwłaszcza w porównaniu z podłogami drewnianymi. W rzeczywistości wszystko, co musisz zrobić, to impregnować podłogę co około osiem miesięcy i raz na tydzień lub dwa zmywać zwykłą wodą z mydłem. Pomoże to zarówno chronić jej powierzchnię, jak i zachować  świeży wygląd. 

Jak obliczyć beton na posadzkę?

Aby właściwie oszacować ilość betonu potrzebnego na posadzkę betonową, można użyć prostego wzoru. Oblicz beton na posadzkę wykorzystując poniższy wzór:

długość posadzki betonowej x szerokość posadzki betonowej x grubość posadzki.

Jeżeli długość wynosić ma 10 metrów, szerokość 5 metrów, a grubość 10 cm, to potrzebna ilość betonu wynosić będzie 5 metrów bieżących. Warto do otrzymanego wyniku doliczyć, chociaż 10 procent zapasu i zakupić większą ilość betonu. Do użytku domowego wystarczy posadzka o grubości 10 cm, w garażu będziesz potrzebował już 12 cm, a miejsce, gdzie znajduje się ciężki sprzęt, wymaga posadzki o grubości 15 cm.