Jak odpowiednio opisać zainteresowania?

Książka, film i podróże to najczęściej wpisywane w CV zainteresowania. Przełam schemat i zamieść w swoim życiorysie hobby, które odróżni Cię od innych, ciekawie opisane i zgodne z prawdą. Z tego artykułu dowiesz, się jak uzupełnić rubrykę zainteresowania w CV, by zwrócić uwagę rekrutera!

Bądź szczery!

Prawdomówność to ważna cecha, szczególnie istotna, gdy ktoś będzie mógł ją zweryfikować. Opisując swoje zainteresowania, pamiętaj, żeby były one zgodne z prawdą. Jakiekolwiek hobby wpisujesz w CV, upewnij się, że Twoja wiedza na ten temat jest na przyzwoitym poziomie, by w razie pytań rekrutera swobodnie na nie odpowiedzieć, nie wymyślaj hobby!.

Jeśli Twoje zainteresowania, to w rzeczywistości książki i filmy, po prostu barwnie je opisz. Na pewno lubisz czytać książki z danego gatunku lub szczególnie cenisz filmy jednego reżysera. „Czytanie skandynawskich kryminałów” lub „oglądanie filmów Tarantino” te frazy brzmią znacznie lepiej, niż „lubię książki i filmy”.

Jakich zainteresowań nie wpisywać?

Rekruter to człowiek, który widział już prawie wszystko, ale nie staraj się zaimponować mu na siłę. Jeśli Twoje hobby może budzić kontrowersje lub nie jest w pełni legalne w danym kraju, odpuść sobie. Poker i uczęszczanie na wiece konkretnej partii politycznej z pewnością mogą być interesujące, ale niekoniecznie trzeba to wpisać w CV.

Zainteresowania dostosowane do oferty pracy

Masz wiele zainteresowań i nie wiesz, które wpisać do CV? Postaw na te, które mogą łączyć się tematyką z ofertą pracy, na którą aplikujesz. Sprawdź dokładne wymagania na wybrane stanowisko na portalu Pracuj.pl i dostosuj do tego zainteresowania. Ubiegając się o posadę analityka finansowego, bez obaw możesz wpisać, że Twoim hobby są szachy, jeśli tak jest w istocie! Ubiegając się o pracę handlowca w terenie, możesz wspomnieć, że lubisz podróże po Polsce. Znajomość topografii kraju bez wątpienia będzie plusem w tej pracy.

Nie bój się!

Uważasz, że Twoje zainteresowanie jest ciekawe i nie budzi kontrowersji, ale myślisz, że interesuje tylko Ciebie? Nie popełniaj błędu, nie wpisując go do CV. Osoba odpowiedzialna za przeglądanie podań o pracę, codziennie czyta ich setki i z przyjemnością zawiesi oko na czymś innym. Jeśli nawet nie zaimponujesz rekruterowi i przyszłemu pracodawcy na pewno zwrócisz na siebie uwagę, a wymarzona praca będzie na wyciągnięcie ręki!