Camping nad polskim morzem przepis na udane wakacje

Zastanawiasz się nad idealną miejscówką na letni wypoczynek? Wolisz spędzić czas wolny czas na rajdach krajoznawczych, podziwiać uroki gór, a może korzystać ze słońca i atrakcji Bałtyku? Styl wypoczynku dopasuj do swoich własnych preferencji. Ważne jedynie, aby urlop naprawdę pozwoli Ci się zrelaksować, spędzić czas z ważnymi dla siebie osobami i naładować akumulatory na nadchodzące miesiące pracy czy nauki. Wybór miejsca na wakacje powinien być dokładnie przemyślany oraz sprawdzony pod kątem funkcjonalności, warunków sanitarnych oraz dostępnych atrakcji. Lubisz polskie morze? A może tak warto zatrzymać się na jednym z nadbałtyckich kempingów?

Dlaczego warto wybrać się na kemping nad Bałtyk?

Polska słynie nie tylko z dobrej kuchni i gościnności. To malowniczy i bardzo urozmaicony kraj pod względem ukształtowania powierzchni. Mamy średniej wysokości góry, piękne i czyste jeziora, idealne do żeglugi rzeki oraz dość chłodne, ale duże Morze Bałtyckie. Spędzanie wakacji w naszym rodzimym kraju może stać się bardzo atrakcyjnym wyjazdem dla wszystkich domowników.

Bałtyk jest morzem o dość chłodnych wodach. Jednak w okresie letnim kąpiel w nim jest niezwykle przyjemna i relaksująca. Zbieranie muszelek na plaży, odnajdowanie bursztynów, gra w plażową siatkówkę, pływanie i opalanie, zwiedzanie okolicznych zabytków i atrakcji… To tylko kilka z propozycji, które pozwolą Twojej rodzinie lub znajomym zorganizować ciekawie czas na miejscu.

Na co dzień mieszkasz w dużym mieście i w bloku? Podczas urlopu możesz spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu. Dla miłośników idealnym pomysłem na noclegi będzie wybór kempingu. W malowniczych nadbałtyckich okolicach działa wiele dobrze wyposażonych ośrodków, w których mogą parkować kampery i przyczepy kempingowe.

Kamper czy przyczepa kempingowa?

Rezerwacja miejsca na kempingu, zapakowanie pojazdów i wyruszenie w trasę zajmuje sporo czasu. Jednak te wszystkie czynności muszą być dokonane jak najszybciej. Do tej listy dochodzi jeszcze wybór środka transportu. Możesz wybrać samochód turystyczny (zwany popularnie kamperem) lub wygodną i przestronną przyczepę kempingową, w której nie tylko da się wygodnie wyspać, ale i podjąć większą ilość gości.

Kamper (pomimo że ma swój urok i wszystkie wygody przydatne podczas jazdy trasie) może nie być idealnym pojazdem dla rodziny z dziećmi. Jego niewielka powierzchnia nie zapewnia prywatności, a zbyt małe odległości nie pozwalają na zabawę dzieciom towarzyszącym nam w podróży. W tym przypadku wybór przyczepy kempingowej może okazać się dużo lepszą propozycją.

Tak naprawdę jednak oba środki lokomocji mają swoje zalety i wady. Kamper jest pojazdem, w którym znajduje się kabina mieszkalna, przestrzeń kuchenna oraz kokpit kierowcy. To powoduje, że niewielka przestrzeń może okazać się za ciasna dla większej ilości osób. Przyczepa kempingowa natomiast (ze względu na większe gabaryty i często lepsze parametry techniczne) doskonale sprawdzi się na kempingach. Ustawiona na parceli będzie bazą wypadową i lokalem mieszkalnym podczas wypoczynku w wybranej miejscowości. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez problemu pojedziemy na wycieczkę w nawet dość odległe rejony, zrobimy konieczne zakupy w sklepach czy podjedziemy do centrum miejscowości.

Kamper, ze względu na fakt, że część mieszkalna nie może być rozdzielona z częścią kokpitu samochodu, jest środkiem transportu pozwalającym poruszać się wraz z całym zgromadzonym wyposażeniem.

Dużym plusem jest fakt, że w kamperze podczas jazdy można przemieszczać się po całym jego wnętrzu. Natomiast w przyczepie tych czynności nie można wykonywać, ponieważ na czas jazdy jej użytkownicy muszą przenieść się do samochodu, który tę przyczepę ciągnie za sobą.

Co zabrać na kemping?

Gdy szczegóły wyprawy zostaną omówione, warto zrobić generalny przegląd wszystkich przedmiotów, ubrań oraz rzeczy osobistych, które powinniśmy zabrać ze sobą. Może się zdarzyć, że wybrany przez nas kemping będzie z dala od centrum miasta i nie zawsze uda nam się skorzystać z dostępnych w nim atrakcji i udogodnień.

Oprócz rzeczy osobistych warto zabrać zastawę stołową, kuchenkę gazową, butlę z gazem, przejściówki sieciowe, czajnik elektryczny oraz składane meble wypoczynkowe, które zapewnią nam pełny relaks w czasie pięknej pogody. Przedmioty te umożliwią nam normalne funkcjonowanie nawet w spartańskich warunkach.

Jakie miejscowości nad Bałtykiem wybrać?

Do wielu pięknych nadmorskich miejscowości można dojechać kamperem czy przyczepą kempingową i znaleźć w okolicach nowoczesne ośrodki kempingowe, które staną się świetną bazą wypadową do zwiedzania.

Dużą popularnością cieszy się:

  • Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia i Sopot),
  • Jastrzębia Góra,
  • Władysławowo,
  • Ustka,
  • Kołobrzeg,
  • Świnoujście.

Są to miasta położone tuż nad Bałtykiem, z pięknymi, piaszczystymi plażami, promenadami wchodzącymi daleko w morze, licznymi atrakcjami turystycznymi w okresie wakacyjnym. Czarują one bajkowymi zachodami słońca i niezwykłymi krajobrazami.

Warto również wspomnieć o rozbudowanym zapleczu gastronomicznym z restauracjami, barami i pubami, gdzie zjemy smaczne dania regionalne oraz tradycyjne. W wakacje w miejscowościach nadmorskich organizowane są także targi oferujące świeżo złowione ryby, które można samodzielnie przyrządzić według własnego smaku w kamperze bądź przyczepie kempingowej.