Obsługa komputera w CV jak opisać?

We współczesnych czasach, gdzie technologia odgrywa najważniejszą rolę, komputer stanowi jedno z głównych narzędzi pracy w każdej firmie. Nic więc dziwnego, że jego biegła obsługa jest jedną z najczęściej wymienianych umiejętności w CV. Jak jednak przedstawić tę kwestię, aby naprawdę wybrzmiała w dokumencie jako zaleta? Sprawdźmy, jak prawidłowo opisać obsługę komputera w CV!

Obsługa komputera w CV – czy warto o tym wspominać?

W dobie postępującej cyfryzacji rzadko kto nie wykorzystuje komputera na użytek prywatny czy zawodowy. Obecnie praca w większości firm w znacznej mierze opiera się właśnie na obsłudze tego urządzenia. Aby zyskać w oczach potencjalnego pracodawcy, kandydaci często decydują się wspomnieć w CV o umiejętności obsługi komputera. Czy warto to robić? Zdecydowanie tak! Nie zawsze bowiem jest to rzecz oczywista – szczególnie wśród starszych kandydatów.

Warto jednak znać różnicę, pomiędzy podstawową a biegłą znajomością obsługi komputera. Podczas gdy pierwsza z nich bazuje na najprostszych czynnościach komputerowych, druga pozwala kandydatom pochwalić się dotychczas rozwiniętymi kompetencjami w tym zakresie. Jak więc odpowiednio przedstawić poziom zaawansowania obsługi komputera w CV?

W jaki sposób opisać obsługę komputera w CV?

Osoby, które interesuje praca w firmie, która wyłącznie część swojej działalności opiera o technologię komputerową, mogą jedynie wspomnieć o umiejętności obsługi komputera. W takiej sytuacji wystarczy informacja, że potrafią wykonywać na urządzeniu podstawowe czynności. Jeżeli jednak podejmowana praca wymaga bardziej rozwiniętych umiejętności komputerowych, warto dokładnie wspomnieć, co wchodzi w zakres kompetencji kandydata. Zamiast więc posługiwać się pojęciem „biegłej znajomości obsługi komputera”, należy wymienić konkretne programy, wchodzące w skład tejże znajomości.

Programy, o których warto wspomnieć w CV

Zazwyczaj pracodawcy wymagają od kandydatów znajomości programów, jakie można znaleźć na każdym komputerze. Praca biurowa z pewnością nie obędzie się bez znajomości pakietu MS Office, w tym:

  • edytora tekstu (Word),             
  • arkusza kalkulacyjnego (Excel),
  • programu graficznego (np. Paint),
  • programu do tworzenia prezentacji (PowerPoint),
  • programu pocztowego (Outlook).

W zależności od obejmowanego stanowiska przydatna może okazać się także znajomość programów do tworzenia baz danych (np. Access) czy programów księgowych (np. Płatnik). Pamiętaj, by o każdym z nich wspomnieć w swoim CV!