Znakowanie rozdzielnic najważniejsze elementy z opisami

Znakowanie rozdzielnic jest niezwykle ważnym elementem, kiedy zależy nam na bezpiecznym i zrozumiałym opisaniu konstrukcji, z jaką mamy do czynienia. Poprawne oznaczenie przewodów, lampek, przycisków i innych komponentów urządzeń zwiększa bezpieczeństwo użytkowników oraz ułatwia utrzymanie i naprawę instalacji. W tym artykule przedstawimy najważniejsze elementy znakowania rozdzielnic wraz z opisami.

 

Opisy przewodów – najważniejsze wymogi

Przewody to spora i znacząca część każdej rozdzielnicy, dlatego jeśli planujesz oznaczenie urządzenie, pamiętaj o tych elementach. Istotą opisywania przewodów jest to, aby treść była dobrze widoczna, jasna i zrozumiała w odbiorze. Tylko wtedy spełni swoją funkcję.

Jest kilka sposobów znakowania przewodów, wśród których występuje podział na znakowanie pełnymi adresami oraz potencjałami, a także podział ze względu na sposób montażu. Można stosować oznaczniki na profile zamknięte, które są nakładane zanim podłączysz przewód oraz oznaczniki wpinane na przewód, który jest już podłączony. U producenta zamówisz obydwa warianty, w zależności od potrzeb.

 

Tabliczki znamionowe – ważny element znakowania

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie rozdzielnicy bez odpowiedniego oznaczenia zewnętrznego w postaci tabliczki znamionowej. Jest to rodzaj identyfikatora umieszczanego na obudowie, który z jednej strony informuje o urządzeniu i jego najważniejszych parametrach, a z drugiej… stanowi wizytówkę producenta. Gdy spojrzysz na to w ten sposób dostrzeżesz, jak duże znaczenie ma ten pozornie niewielki element. Najlepiej jest zamawiać tabliczki znamionowe bezpośrednio u producenta, co pozwoli Ci określić ich zawartość. Zazwyczaj jest to rok wykonania, nazwa i numer seryjny modelu, znak CE itp. Najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób dane są umieszczone. Najlepszą metodą okazuje się grawerowanie lub znakowanie laserem.

 

Opisy listew zaciskowych, lampek i przycisków

Oprócz powyższych, są jeszcze inne elementy, które wymagają opisania przy pomocy tabliczek znamionowych oraz innych systemów znakowania. Zaliczają się do nich:

·        złączki, czyli listwy zaciskowe łączące ze sobą przewody,

·        lampki i przyciski sterujące, na których można przyklejać tabliczki lub umieszczać inne formy znakowania.

Z uwagi na swoją lokalizację, jak również na środowisko pracy i wreszcie pełnioną funkcję, należy odpowiednio oznakować złączki, lampy i przyciski. Dzięki temu obsługujące je osoby będą wiedziały, z jakimi elementami mają do czynienia, a w razie usterki dopasują zakres i rodzaj prac serwisowych do indywidualnych wymogów konstrukcyjnych danej rozdzielnicy.

U producenta, wraz z powyższymi elementami, zamówisz też oznaczniki na kable oraz opisy aparatów – styczników, przekaźników sterowników. Ważne, aby zachować spójność w oznaczaniu i przejrzystość komunikatów, aby ich odszyfrowanie nie sprawiało trudności osobom z zewnątrz.