Czy sprzedawca może nie przyjąć reklamowanego towaru? Sprawdź

W przypadku niezgodności zakupionego towaru z umową, jego uszkodzenia lub innych wad, konsument ma prawo do jego reklamacji. Dotyczy to zarówno handlu stacjonarnego, jak i zakupów w sieci. Proces ten odbywa się w ramach gwarancji bądź rękojmi. Czy sprzedawca może nie przyjąć reklamowanego przez klienta towaru? Jeśli tak, to w jakich przypadkach? Wyjaśniamy!

Sposoby reklamacji: gwarancja i rękojmia. Na czym polegają?

Zanim przejdziemy do reklamacji towaru, warto zastanowić się nad towarzyszącymi jej podstawami prawnymi. Konsumentom na ogół dobrze znane jest pojęcie gwarancji. Oprócz tego w polskim prawie funkcjonuje rękojmia. Pojęcia bywają ze sobą mylone i stosowane zamiennie, ale w rzeczywistości istnieją pomiędzy nimi bardzo poważne różnice.

Gwarancja

Gwarancja stanowi dobrowolne zobowiązanie sprzedawcy, producenta lub dystrybutora towaru do jego wymiany bądź naprawy, jeżeli zostanie uszkodzony. Również okres trwania gwarancji zależy wyłącznie od podmiotu, który jej udziela.

Rękojmia

Rękojmia to prawo konsumenckie wynikające z kodeksu cywilnego. Zgodnie z rękojmią sprzedawca odpowiada za wady fizyczne i prawne przedmiotu, które zmniejszają jego wartość albo użyteczność. Okres trwania rękojmi wynosi 2 lata, a prawo obowiązuje bez wyjątku każdego sprzedawcę. Oprócz wad fizycznych rękojmia może obejmować wady prawne – na przykład, gdy przedmiot transakcji podlega roszczeniom osób trzecich.

W jakich przypadkach towar podlega reklamacji?

Reklamacja, najczęściej zgłaszana z tytułu rękojmi, dotyczy przedmiotów, które:

  • nie posiadają właściwości wynikających z celu ich przeznaczenia;
  • nie posiadają właściwości, o których sprzedawca zapewniał kupującego,
  • nie nadają się do celu, o którym kupujący informował sprzedawcę;
  • zostały wydane w stanie niekompletnym.

Jeżeli wada przedmiotu powstaje na skutek wykorzystywania go niezgodnie z przeznaczeniem, obowiązek udowodnienia takiego stanu rzeczy spoczywa na sprzedawcy.

Kiedy sprzedawca może nie przyjąć reklamowanego towaru?

W praktyce nie każda reklamacja kończy się sukcesem z punktu widzenia kupującego. W jakich okolicznościach sklep może nie uznać reklamacji?

  • Gdy okres gwarancji lub rękojmi upłynie.
  • Gdy upłynie termin, w którym kupujący miał prawo do zgłoszenia wady przedmiotu – wynosi on 1 rok (sama rękojmia obowiązuje przez 2 lata od daty zakupu, a nie wykrycia wady).
  • Kiedy klient nie posiada dowodu zakupu towaru.
  • Jeżeli towar był używany niezgodnie z przeznaczeniem lub instrukcją producenta.
  • Gdy klient podjął samodzielną próbę naprawy towaru.

Często kupujesz lub sprzedajesz towary w internecie? A może szukasz taniego sposobu na odesłanie sprzedawcy reklamowanego towaru? Jeśli tak, poznaj serwis Sendit – https://www.sendit.pl/.

Ta porównywarka usług kurierskich daje Ci w jednym miejscu dostęp do praktycznie wszystkich wiodących przewoźników działających na polskim rynku. Po wypełnieniu formularza nadawczego zapoznajesz się z ofertami poszczególnych firm kurierskich, a następnie wybierasz najkorzystniejszą. Przy stałych zamówieniach propozycje dostępne na Sendit są bardzo konkurencyjne cenowo!