Dlaczego podbierak spinningowy to must-have dla każdego wędkarza?

Zaczynając swoją przygodę z wędkarstwem, wielu początkujących ignoruje ten ważny sprzęt. Wszak rybę można wyciągnąć przy pomocy wędki, żyłki lub opcjonalnie plecionki. Wszystkie elementy utrzymają nawet średnie sztuki, tak przynajmniej może się wydawać. Taki sposób myślenia często wiąże się z konsekwencjami. Połamana szczytówka, zerwany zestaw, w najlepszym wypadku ryba, która wypięła się nam tuż pod nogami.

Podbieraki na spinning – czy są potrzebne?

W przypadku niemal każdego rodzaju wędkarstwa mniejsze ryby możemy swobodnie wyciągnąć za pomocą wędki. Średnie ryby również, jednak wiąże się to ze sporym ryzykiem zerwania przyponu. Duże ryby wyciągane „na klatę” to niemal pewne uszkodzenie sprzętu. Dlatego też podbieraki spinningowe są niezbędnym wyposażeniem każdego zwolennika tej metody.

Dają możliwość szybkiego podebrania ryby, jej wyhaczenia oraz wypuszczenia do wody. Zabezpieczają nasz sprzęt, ale nie tylko. Szczupak, okoń, sandacz, czy też inna ryba złowiona na spinning, ma mniejszą ranę po haku – dzięki używaniu podbieraka spinningowego.

Jak wybrać dobry podbierak spinningowy?

Większość właściwości będzie wspólnych z innymi rodzajami tego sprzętu. Podbierak spinningowy powinien być przede wszystkim trwały i wygodny w użyciu. Kluczowa jest tutaj jakość wykonania. Na stronie sklepu Wielka Ryba https://wielkaryba.pl/podbieraki-spinningowe znajdziesz produkty najlepszych producentów, którzy są gwarantem jakości.

Obręcz podbieraka spinningowego powinna być wykonana z lekkiego metalu. Plastikowe elementy mogą nie wytrzymać obciążenia. Podobnie jak te wyprodukowane z nawet grubego drutu. Zwróć również uwagę na ewentualne składanie głowy podbieraka. To element, który narażony jest na duże obciążenia.

Ważna jest również waga podbieraka na spinning. Obsługujemy go przy pomocy jednej ręki. Zdarzają się sytuacje (oby jak najczęściej) podbierania kilkunastokilogramowego szczupaka. Lekki podbierak jest wygodny i łatwiejszy w operowaniu.

Wraz z masą istotna jest również wyporność. Markowy podbierak na spinning wyposażony jest w pływaki. Pozwalają one na lżejsze operowanie tym sprzętem w wodzie. Wykonane z pianki lub innego tworzywa pływaki „podnoszą” podbierak, który jest zanurzony.

Zwróć również uwagę na materiał, z którego uszyta jest siatka. Te gumowany lub żyłkowe schną bardzo szybko i nie chłoną zapachów. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, kiedy suszysz podbierak w zamkniętym pomieszczeniu.

Rodzaje podbieraków spinningowych

Z podbierakiem jest jak z przynętą i przygotowaniem zestawu. Nastawiasz się na dany gatunek ryby, jednak zdarzają się również przyłowy w postaci innych gatunków. Musisz być więc gotowy na to, że przy łowieniu na paprocha zdarzy się kilkukilogramowy szczupak.

Podbierak spinningowy musi mieć dostosowaną głębokość do łowionego gatunku ryby. Te przeznaczone do podbierania szczupaków, czy sandaczy, będą odpowiednio głębsze, niż te do okonia. Zasada jest prosta: większa ryba, głębszy podbierak. A przy tym solidniejsze pozostałe elementy.

Przy brodzeniu używamy krótkich podbieraków. Na spinning możemy łowić również w ten sposób, choć częściej jest on kojarzony z muszkarstwem. Podbierak z krótką rączką jest stworzony właśnie do tych celów. Tego typu sprzęt również znajdziesz w sklepie Wielka Ryba. Zapoznaj się z ofertą i wybierz sprzęt idealny dla Ciebie!

Czy do spinningu mogę używać zwykłego podbieraka?

Teoretycznie tak, jednak będzie to niewygodne. Podbierak spinningowy jest lekki. W trakcie łowienia tą metodą często przemierzasz wiele kilometrów wzdłuż brzegu. Noszenie ze sobą dużego podbieraka karpiowego z długą sztycą może zniechęcić do dalszego maszerowania.

Warto dobierać każdy rodzaj sprzętu do metody połowu. W Wielkiej Rybie dostępne są podbieraki na spinning najlepszych producentów. Zapoznaj się z ofertą, a z pewnością dobierzesz coś dla siebie!