Wspólny pokój dla rodzeństwa jak zaaranżować przestrzeń, by dzieci były zadowolone?

Chcesz przeprowadzić się do nowego mieszkania, które będzie spełniać potrzeby wszystkich domowników? Masz dwójkę dzieci i nie wiesz, jak stworzyć ich wymarzony wspólny pokój, w którym będą nie tylko spać, odrabiać lekcje, lecz także spędzać czas ze sobą i z rówieśnikami? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawiamy wskazówki jak zaaranżować wspólny pokój dla rodzeństwa. Zapraszamy do lektury.

Od czego zacząć?

Nie da się ukryć, że możliwość urządzenia wspólnego pokoju dla rodzeństwa wymaga pomieszczenia o odpowiednim metrażu. Jeśli pokój będzie zbyt mały, wtedy ciasnota obniży trwale jakość życia. Aby tego uniknąć, najlepiej przeprowadzać się do mieszkania, które wyróżnia się przestronnością. Takie można z łatwością wynająć na terenie nowoczesnych osiedli, takich jak te budowane w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju. Więcej szczegółów znajdziesz pod adresem https://wroclaw.mdr.pl/. Z pewnością zastanawiasz się jak rozpocząć aranżacje wspólnego pokoju dla swoich pociech? W pierwszej kolejności zwróć uwagę, w jaki sposób bawią się dzieci i jakie są ich potrzeby. Ważne jest również to, czy rodzeństwo jest takiej samej, czy odmiennej płci. W zależności od typu rodzeństwa należy wybrać odpowiednie rozwiązania. Poniżej przedstawiamy praktyczne szczegóły w tej kwestii.

Wspólny pokój dla brata i siostry

Tworzenie wspólnego pokoju dla dwóch dziewczynek czy chłopców to o wiele prostsze zadanie, dlatego w artykule skupimy się na aranżacji pokoju dla rodzeństwa odmiennej płci. Aranżacja dla obu pociech jest wyzwaniem, ponieważ należy tak zaaranżować pokój, aby zminimalizować ryzyko występowania konfliktów. Najważniejsze jest zatem pogodzenie wspólnych interesów poprzez wdrażanie różnych rozwiązań.

Wspólny pokój dla rodzeństwa powinien mieć jasno wydzielone strefy – w ten sposób każde dziecko będzie dysponowało własną przestrzenią. Dobrym pomysłem jest określenie wydzielonych stref ścianami za pomocą odmiennych kolorów i charakterystycznych dekoracji. Zazwyczaj strefa dla chłopca zostaje oznaczona ciemniejszymi, a dziewczynki jaśniejszymi kolorami.

Przed wyborem kolorystyki, dobrze jest zapytać dzieci o zdanie w tej kwestii. Wydzielenie stref jest zwłaszcza przydatne przy określaniu miejsca na zabawę, naukę i spanie. Zacznijmy od ostatniej wymienionej strefy. Jeśli pokój ma ograniczoną przestrzeń, to koniecznie kup meble wielofunkcyjne, które potrafią pełnić funkcję regału, łóżka, a także biurka. Warto podkreślić jednak, że to rozwiązanie najlepsze dla nieco starszych dzieci – dla tych młodszych warto kupować osobne meble.

W pokoju nieodłącznym elementem życia będzie również odrabianie lekcji, dlatego nie może zabraknąć dwóch biurek i dwóch krzesełek, a także odpowiednio dobrane oświetlenie, zapewniające dobrą widoczność podczas np. czytania. Na deser pozostała strefa zabawy. Do odgrodzenia przestrzeni dla każdego dziecka może posłużyć na przykład tipi lub namiocik oraz kolory dywany.

Odpowiednio dobrane meble i wyposażenie jako przepis na sukces

W pokoju dla dzieci warto zadbać o kącik czytelniczy, który pozytywnie wpłynie na ich rozwój. Do stworzenia takiej przestrzeni mogą posłużyć meble ażurowe, a także parawany imitujące regały. Z pewnością zastanawiasz się również, jak stworzyć spójność aranżacyjną skoro należy wyznaczyć poszczególne strefy dla dzieci? Takie założenie można spełnić za pomocą jednolitej podłogi, a przy malowaniu ścian, ogranicz się do dwóch kolorów.

L