BLOS - co to za zasady

Strzelanie to pasjonująca i ekscytująca forma spędzania wolnego czasu, która może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa koncentracji, koordynacji, refleksu czy pewności siebie. Jednak strzelanie wiąże się także z pewnym ryzykiem, dlatego należy zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa na strzelnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji i wypadków. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zasady bezpieczeństwa na strzelnicy,  które powinien znać każdy, kto chce spróbować swoich sił w tej dyscyplinie.1. Zawsze traktuj broń jakby była naładowana.

To podstawowa zasada, która powinna być przestrzegana przez każdego, kto ma do czynienia z bronią. Niezależnie od tego, czy broń jest rozładowana, czy nie, zawsze należy traktować ją jakby była gotowa do strzału. Nie należy więc kierować lufy w kierunku ludzi, zwierząt czy innych obiektów, których nie chcemy zniszczyć. Nie należy też dotykać spustu, dopóki nie jesteśmy gotowi do oddania strzału. Zawsze należy sprawdzać stan broni, zanim się nią posłużymy, i upewnić się, że jest bezpieczna.

2. Zawsze trzymaj lufę broni skierowaną w bezpieczne miejsce.

To kolejna zasada, która ma na celu zapobiec przypadkowemu strzałowi, który mógłby spowodować obrażenia lub śmierć. Zawsze należy trzymać lufę broni skierowaną w bezoieczne miejsce, zarówno podczas przenoszenia, jak i podczas strzelania. Nie należy więc podnosić broni nad głową, machać nią, czy obracać się z nią. Jeśli musimy zmienić kierunek strzelania, należy to zrobić powoli i ostrożnie, zwracając uwagę na to, co jest przed nami i za nami.

3. Zawsze używaj odpowiedniej amunicji.

Nie każda amunicja pasuje do każdej broni. Używanie niewłaściwej amunicji może być nie tylko nieskuteczne, ale także niebezpieczne. Może to spowodować uszkodzenie broni, wybuch, czy nawet obrażenia u strzelca lub osób w pobliżu. Dlatego należy zawsze sprawdzać, czy amunicja jest zgodna z danym modelem broni, i czy jest zatwierdzona fabrycznie. Nie należy używać amunicji domowej roboty, uszkodzonej, czy przeterminowanej. Na strzelnicy należy używać tylko amunicji, która jest dozwolona i dostarczona przez personel.

4. Zawsze używaj ochrony słuchu i wzroku.

Strzelanie jest głośne i może uszkodzić słuch. Dlatego należy zawsze używać ochrony słuchu, takiej jak zatyczki do uszu, czy nauszniki. Ochrona słuchu nie tylko chroni przed hałasem, ale także pomaga skupić się na strzelaniu. Strzelanie może także uszkodzić wzrok, jeśli dojdzie do odbicia światła, pyłu, czy odłamków. Dlatego należy zawsze używać ochrony wzroku, takiej jak okulary ochronne, czy gogle. Ochrona wzroku nie tylko chroni przed urazami, ale także poprawia widoczność i celność.

5. Zawsze przestrzegaj regulaminu i poleceń personelu strzelnicy.

Każda strzelnica ma swój własny regulamin, który określa zasady korzystania z obiektu, rodzaje dozwolonej broni i amunicji, godziny otwarcia, ceny, itp. Należy zapoznać się z regulaminem przed wejściem na strzelnicę i przestrzegać go podczas pobytu. Nie należy ignorować ani łamać żadnych zasad, ponieważ może to skutkować usunięciem ze strzelnicy, karą finansową, czy nawet odpowiedzialnością karną. Na strzelnicy należy także słuchać i wykonywać polecenia personelu, który dba o bezpieczeństwo i porządek. Nie należy dyskutować ani sprzeciwiać się żadnym instrukcjom, ponieważ mogą one być niezbędne do zapewnienia bezpiecznej i przyjemnej atmosfery.

6. Jeśli nie strzelasz trzymaj palec poza językiem spustowym.

Jeśli nie oddajesz strzału, nie trzymaj palca na języku spostowym, ponieaż możesz oddać niekontrolowany strzał w sytuacji np. nagłego strsu lub potkinięcia, zemdlenia.

 

Jest jeszcze sporo innych ważnych zasad, ale najwazniejsze okresle regułą BLOS. Sąto cztery najważniejsze zaday określone przez słowa: broń, lufa, otoczenie, spust.
Podsumowane i zwieźle opisna znajdziesz tutaj: BLOS zasady bezpieczeństwa.

 

Podsumowanie

Strzelanie to wspaniała forma rozrywki, która może dostarczyć wiele emocji i satysfakcji. Jednak strzelanie wymaga także odpowiedzialności i ostrożności, aby nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Dlatego należy zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa na strzelnicy, które mają na celu zapobiec wypadkom i zagwarantować bezpieczną i przyjemną zabawę. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, a strzelanie jest tylko grą. Życzymy udanego strzelania!