Na czym polega inteligentne rolnictwo?

Cyfryzacja i związana z nią automatyzacja procesów obejmują coraz więcej branż. Oba czynniki stają się jednymi z podstawowych warunków rozwoju gospodarek krajowych i międzynarodowych. Coraz częściej tradycyjne rolnictwo zastępuje więc tak zwane rolnictwo inteligentne. Na czym ono polega i w jaki sposób zmienia rynek pracy? Poznaj odpowiedzi.

Czym jest inteligentne rolnictwo?

Rolnictwo inteligentne bardzo różni się od rolnictwa tradycyjnego. Dawniej każdą, nawet najdrobniejszą czynność rolnik musiał wykonywać samodzielnie, co zajmowało wiele czasu. Obecnie część prac w gospodarstwie rolnym i w polu wykonują nowoczesne urządzenia oraz maszyny. Są one sterowane zdalnie i wyposażone w systemy cyfrowe, usprawniające pracę. Projektowaniem tych systemów zajmują się zespoły inżynierów automatyków i programistów. I to właśnie tych specjalistów obecnie najbardziej brakuje na rynku pracy.

Zapoznaj się z najnowszymi ogłoszeniami pracy w IT w sieci – wejdź na https://theprotocol.it/!

Pojęcie inteligentnego rolnictwa można więc rozwinąć jako nowoczesny sposób zarządzania biznesem. Chodzi w nim bowiem o maksymalizację plonów i minimalizację strat. Rolnictwo inteligentne (w branży nazywane obecnie również rolnictwem 4.0) oznacza zastosowanie nowoczesnych technologii IT do prac polowych czy inwentarskich, które można wykonać szybko, niższym kosztem i bez szkody dla środowiska. To pakiet rozwiązań, dzięki którym rolnicy zachowują pełną kontrolę nad jakością upraw, lecz nie muszą już spędzać całych dni na polu. Jednocześnie przedsiębiorcy oszczędzają wodę, energię elektryczną i paliwa nieodnawialne. Jest to zatem rolnictwo, które łączy w sobie koncepcję zrównoważonego rozwoju i ekologii.

Jakie są główne kierunki rozwoju inteligentnego rolnictwa?

Rolnictwo inteligentne rozwija się bardzo dynamicznie głównie dzięki współpracy zespołów programistów, ekonomistów, ekologów i samych rolników. Inżynierowie IT stale analizują potrzeby i specyfikę pracy gospodarstw rolnych, by móc zaproponować korzystne rozwiązania i dopasowane technologie. Głównymi kierunkami rozwoju rolnictwa 4.0 są m.in. analityka i przetwarzanie danych oraz wykorzystanie inteligentnego oprogramowania w codziennej pracy rolników. W związku z postępująca automatyzacją maleje zapotrzebowanie firm rolnych na pracowników fizycznych, wzrasta zaś popyt na specjalistyczne usługi IT.

Atrakcyjna praca w IT czeka na Ciebie! Aplikuj do najlepszych firm!

W rolnictwie dwudziestego pierwszego wieku dużą rolę odgrywają aplikacje i zintegrowane z nimi czujniki. Mowa m.in. o systemach monitorujących temperaturę, wilgotność czy pH gleb itd. Zastosowanie aplikacji mobilnych pozwala rolnikom zaoszczędzić czas i możliwie najdokładniej zaplanować prace w terenie. Inteligentne oprogramowanie służy do analityki i archiwizacji danych pomiarowych i ma na celu optymalizację zysków i uniknięcie ryzyka strat.

Oprogramowanie inteligentne dla rolnictwa: co to jest?

Trudno byłoby wyobrazić sobie inteligentne rolnictwo bez inteligentnego oprogramowania. Programiści tworzą aplikacje, szyte „na miarę”, umożliwiające utrzymanie pełnej kontroli nad wszystkimi procesami. Systemy inteligentne automatycznie dokonują obróbki danych pomiarowych, dzięki czemu właściciele gospodarstw rolnych wiedzą, kiedy najlepiej zacząć siewy, zbiory lub opryski. Aplikacja wysyła też powiadomienia, gdy poziom wilgotności lub pH odbiera od przyjętych norm.

W inteligentnym rolnictwie coraz częściej wykorzystywane są także drony z oprogramowaniem na smartfon. Urządzenia potrafią wykonać monitoring pól, a nawet służą do automatycznych oprysków. Rolnik nie musi więc wjeżdżać bezpośrednio w pole i nie narusza roślin. Projektowaniem i dostosowywaniem nowoczesnej aparatury pomiarowej i zdalnej zajmują się technicy robotyki, programiści, UX designerzy i testerzy.

Podsumowanie

Rolnictwo 4.0 polega na zastosowaniu inteligentnych technologii w służbie rolnictwa. Są to zarówno specjalistyczne oprogramowania do monitorowania pól, jak i urządzenia czy maszyny zdalne, automatyczne oraz energooszczędne. Cyfryzacja i automatyzacja rolnictwa zmienia m.in. rynek pracy, w którym maleje rola pracowników fizycznych, rośnie zaś zapotrzebowanie na specjalistów IT. Wdrożenie wszystkich tych rozwiązań możliwe jest głównie dzięki rozwojowi branży IT oraz wiedzy programistycznej.

 

Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego? Skorzystaj z kalkulatora godzinowego.