Rola Menedżerów Podmiotów Leczniczych w Poprawie Jakości Opieki Zdrowotnej

Rynek świadczeń zdrowotnych w Polsce podlega dynamicznym zmianom. W rezultacie pojawiają się nowe wyzwania, ale również nowe możliwości. Rolą menedżerów podmiotów leczniczych jest pogodzenie rosnących wciąż wymagań pacjentów z dosyć niskim finansowaniem świadczeń. Do listy zadań dołączyła niedawno także digitalizacja systemu ochrony zdrowia. Dyrektorzy szpitali i przychodni szukają kompromisów pomiędzy dobrem pacjenta a rachunkiem ekonomicznym.

Obowiązki menedżerów podmiotów leczniczych

Zarządzanie podmiotami leczniczymi staje się coraz bardziej skomplikowane. Pojawiają się nowe wyzwania, do których należy dostosować odpowiednie techniki i metody. Pod względem zatrudnienia system ochrony zdrowia jest największym sektorem. Głównym zadaniem menedżerów podmiotów leczniczych jest nie tylko prowadzenie placówki medycznej w oparciu o planowanie, budżetowanie i zarządzanie personelem. Ponadto do ich obowiązków należy:

  • organizacja sektora zdrowia i polityki zdrowotnej,
  • aktualizacja wiedzy instytucjonalnej,
  • promowanie innowacyjnych rozwiązań,
  • transformacja cyfrowa placówki medycznej,
  • doskonalenie procedur pracy i automatyzacja procesów,
  • zarządzanie bezpieczeństwem informacji i ryzykiem,
  • dostosowanie placówek do zmian administracyjno-prawnych.

W pracy menedżera podmiotu leczniczego niezbędne jest łączenie empatii z klasyczną kalkulacją finansową. Ponadto przydatne są twarde kompetencje, wiedza z zakresu ekonomiki zdrowia, zarządzania ryzykiem oraz projektami.

Jak zostać menedżerem w systemie ochrony zdrowia?

Menedżerowie zdrowia w celu realizacji wyznaczonych zadań oraz poprawy funkcjonowania podmiotów leczniczych powinni sięgać po sprawdzone rozwiązania. Niezbędne jest w tym wypadku wykorzystanie praktyk w zakresie zarządzania oraz metod pochodzących z innych sektorów gospodarki. Należy przy tym uwzględnić specyfikę prowadzonej działalności o charakterze medycznym. Kariera menedżera podmiotów leczniczych zaczyna się najczęściej w prywatnych przedsiębiorstwach lub korporacjach niezwiązanych z systemem ochrony zdrowia. Wielu z nich rozpoczyna karierę jako lekarze lub w profesjach związanych z administracją publiczną. Kandydaci na stanowisko menedżera podmiotów leczniczych często decydują się na uzupełnienie wiedzy na studiach podyplomowych, które znajdują się w ofercie dydaktycznej uczelni medycznych i wyższych szkół zarządzania.

Zarządzanie Podmiotem Leczniczym w WSEiZ

Studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie Podmiotem Leczniczym w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie dedykowane są dla osób pełniących lub przygotowujących się do sprawowania funkcji kierowniczych w zakładach opieki zdrowotnej oraz instytucjach związanych ze zdrowiem publicznym, środowiskowym, a także ubezpieczeniami zdrowotnymi. Za kształcenie w tej uczelni odpowiada wykwalifikowana kadra praktyków. Nowatorski program nauczania zapewnia poszerzanie wiedzy i kompetencji związanych z zarządzaniem placówkami medycznymi w oparciu o obowiązujące regulacje, standardy oraz dynamicznie zmieniające się trendy.