Jak urządzić jadalnię w stylu boho?

Styl boho, znany również jako boho-chic, to luźny, nieformalny i kreatywny styl wnętrzarski, który czerpie inspirację z kultury bohemy artystycznej. Polacy coraz chętniej sięgają właśnie po ten nurt w aranżowaniu wnętrz swoich mieszkań i domów. Poniżej kilka wskazówek dla tych, którym podobają się zdjęcia wnętrz boho, ale nie wiedzą dokładnie, od czego zacząć i jak w zasadzie zabrać się do tworzenia aranżacji wnętrza w tym stylu. Spróbujemy pokazać Wam, jak to się robi na przykładzie urządzania jadalni!

 

Jakie meble pasują do jadalni w stylu boho? 

Styl boho kładzie duży nacisk na naturalne materiały, takie jak drewno, rattan, bambus czy rattan, które dodają ciepła i przytulności wnętrzu. Inspiracji warto szukać na fotografiach wnętrz pochodzących z lat 60. i 70., Meble, które tam zobaczymy, mają charakterystyczne kształty i wykończenia. Zdarza się również, że projektanci urządzający wnętrza w stylu boho, wykorzystują meble odrestaurowane czy też szukają mebli z drugiej ręki lub wręcz na śmietnikach. Trzeba przyznać, że krzesła do jadalni wynalezione w najdalszym składzie z używanymi sprzętami lub wręcz uratowane ze śmietnika to jest to, co nadaje wnętrzu oryginalności.

 Jadalnia w stylu boho – jakie kolory dobrać? 

Urządzenie jadalni w stylu boho to zabawa z mieszaniem różnych wzorów, kolorów i tekstur. W pomieszczeniach zaaranżowanych w tym stylu dobrze sprawdzają się drewniane meble. Jeśli wybieramy drewniane krzesła do jadalni, można ocieplić je dobierając modele z miękkimi, np. welurowymi obiciami. Szukając odpowiedniego koloru do pomieszczenia w stylu boho, postaw na paletę kolorów, która obejmuje ciepłe odcienie ziemi, takie jak brązy, beże, bordo i złote. Możesz również dodać akcenty w postaci intensywnych kolorów, takich jak turkus, żółty lub czerwony. 

Dodatki do wnętrz w stylu boho 

Styl boho uwielbia mieszanie różnych stylów, wprowadzanie do wnętrza elementów retro, eklektycznych dekoracji czy industrialnych dodatków. Styl boho czerpie też wiele inspiracji z różnych kultur świata, dlatego też często można w nim spotkać różnorodne elementy etniczne, jak marokańskie wzory, indiańskie tkactwo czy surowce afrykańskie. Komponując tak wyraziste ozdoby, należy nadać im nieco stonowanego tła. Jesli wprowadzamy do wnętrza wiele etnicznych wzorów, zadbajmy o to, aby tapety były raczej monokolorystyczne, a stół, czy krzesła do jadalni były całkowicie pozbawione tapicerki z kwiecistymi, czy geometrycznymi kształtami. Należy przy tym pamiętać, że styl boho stawia na wygodę i luz, unika formalizmu i sztywnych reguł. Wnętrze ma być miejscem, gdzie można się zrelaksować i swobodnie spędzać czas. Dlatego krzesła do jadalni muszą być dobrze wyprofilowane, wygodne, miękkie i powinny mieć solidne podparcie. Obowiązkowo też muszą być dobrze wymierzone. Powinny się po prostu kojarzyć z wygodą i komfortem.