Zbiorniki na deszczówkę czy warto się zdecydować na zakup?

Jedną z głównych metod przeciwdziałania suszy i zmniejszającym się zasobom wody jest magazynowanie deszczówki w specjalnych zbiornikach. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w pojemniki? Do czego można wykorzystać wodę deszczową? Jakie rodzaje zbiorników wyróżniamy?

Dlaczego warto zdecydować się na zakup zbiornika na deszczówkę?

Z roku na rok zasoby wody pitnej na świecie drastycznie się zmniejszają. Inwestując w zbiornik na deszczówkęmożemy, choć w niewielkim stopniu polepszyć sytuację hydrologiczną w Polsce. Dzięki pojemnikom możliwe jest nie tylko gromadzenie wody deszczowej na czas suszy, lecz także zminimalizowanie podtopień działki podczas intensywnych i długotrwałych opadów.

Dzięki możliwości korzystania z dopłat rządowych, zakup zbiornika szybko się zwraca. Sam koszt inwestycji nie jest jednak szczególnie wysoki, gdyż ceny pojemników oscylują wokół kilkuset złotych.

Ponadto zbieranie wody deszczowej przyczynia się do zmniejszenia opłat za wodę i odprowadzanie ścieków. Pozwala również uniknąć płacenia podatku od deszczu.

Wykorzystanie wody deszczowej

Deszczówka w wielu sytuacjach może zastąpić wodę z wodociągów. Możliwe jest jej wykorzystanie podczas:

  • mycia samochodów, narzędzi, maszyn,
  • podlewania ogrodu,
  • sprzątania,
  • zasilania oczek wodnych.

Woda opadowa odznacza się znacznie niższą twardością niż woda wodociągowa, posiada neutralne PH, a także pozbawiona jest wielu szkodliwych substancji. Z tego powodu jest lepiej tolerowana przez rośliny.

Rodzaje zbiorników

Pojemniki na deszczówkę przez wzgląd na lokalizację możemy podzielić na naziemne i podziemne.

Zbiorniki naziemne

Zbiorniki naziemne charakteryzują się różnym kształtem, pojemnością (od 150 do 1000 litrów) oraz materiałem, z którego zostały wykonane – najczęściej są to tworzywa sztuczne, rzadziej metal bądź drewno.

W Polsce gromadzenie wody opadowej jest możliwe w okresie wiosennym, letnim i jesiennym, dlatego też głównym jej zastosowaniem jest podlewanie ogrodów. Pojemnik na deszczówkę umieszczony w ocieplanym pomieszczeniu może jednakże magazynować wodę przez cały rok.

Zbiorniki podziemne

Ten rodzaj zbiorników instalowany jest pod ziemią. Wyróżniają się one gładką powierzchnią wewnętrzną oraz brakiem jakichkolwiek połączeń, co gwarantuje szczelność. Pojemniki mają kształt cylindryczny, prostopadłościanów bądź walców. Zwykle produkowane są z tworzyw sztucznych lub stali, metodą rozdmuchu lub odlewania odśrodkowego. Ze względu na swoją specyfikę (konstrukcja, grubość ścian) zbiorniki bardzo często są obciążone ruchem kołowym bądź pieszym.

Koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy GLOBE gdzie znajdziesz m.in. zbiorniki na paliwo, zbiorniki na adblue czy zbiorniki na deszczówkę: https://globe-zbiorniki.pl