Nie ma dobrego sushi bez porządnej zaprawy. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim przyrządzisz rollsy samodzielnie!

Sushi jest tradycyjną japońską potrawą składającą się z surowego lub gotowanego ryżu, który jest rolowany razem z różnymi dodatkami, takimi jak surowe ryby, owoce morza, warzywa, jajka itp. Jest popularne na całym świecie – dla niektórych jako główne danie obiadowe, dla innych jako przekąska, a jeszcze dla innych jako ciekawostka kulinarna, serwowana od czasu do czasu w modnej knajpce japońskiej.

Najczęściej spotykanymi rodzajami sushi są nigiri (kawałek ryżu z plasterkiem ryby lub kawałkami owoców morza) oraz maki (rolka ryżowa zawinięta w nori - suszony arkusz wodorostów morskich - z dodatkiem nadzienia). Sushi jest serwowane z marynatami, sosem sojowym, pastą wasabi i marynowanym imbirem jako dodatkami. 

Sushi domowej roboty – co należy przygotować?

Wielu z nas, rozsmakowanych w sushi, ma ochotę zrobić je od czasu do czasu samodzielnie. Nie jest to trudne, jednak aby dotrzeć do idealnego sposobu przyrządzania – takiego, który będzie nam w pełni odpowiadał – potrzeba czasu i doświadczenia. Potrzebne są też dobre składniki, więc wyprawa do okolicznych dostawców ryb i owoców morza będzie koniecznością (przestrzegamy przed robieniem sushi z gotowych półproduktów kupowanych w supermarketach). 

Zaprawa do sushi podstawą powodzenia w przyrządzaniu tej potrawy

Jedną z podstaw przyrządzania tego dania w sposób odpowiedni jest odkrycie idealnych proporcji dla zaprawy do sushi. Ryż powinien być lekko zakwaszony (dzięki temu sushi ma dłuższy termin ważności, bo kwas naturalnie konserwuje wszystkie składniki tego dania), odpowiednio słodki i jednocześnie słony. Połączenie tych smaków daje nową jakość dla naszych kubków smakowych, którą znawcy nazywają nawet piątym smakiem, czyli umami. Kwaskowy posmak uzyskamy, dodając do zaprawy octu ryżowego – to właśnie on jest rdzeniem zaprawy. Jednak zaprawa do sushi to nie tylko nadanie ryżowi odpowiedniego smaku. Jest to też kwestia nadania mu odpowiedniej konsystencji. Ryż do sushi z dobrą zaprawą będzie się łatwiej sklejał, a my będziemy go z łatwością rolować, jeśli ziarna będą elastycznie do siebie przylegały.

Jednym słowem, dobra zaprawa do sushi to takie przygotowanie ryżu, aby był on kleisty, nierozsypujący się i łatwo trzymający się w ryzach przez wodorosty nori. W polskich sklepach znajdziemy bardzo dobrej jakości sosy, które mogą służyć nam jako zaprawa do sushi i nie będą kosztowały majątku. Należy szukać ich na półkach z przyprawami lub w działach dedykowanych kuchniom świata. Ważne, aby wybierać produkty, które nie mają sztucznych barwników (nie są one potrzebne w sushi!).