W jaki sposób zbierać doświadczenie, zanim rozpoczniesz swoją pierwszą pracę?

Wiele osób już w trakcie edukacji zastanawia się, jak można przygotować się do wejścia na rynek pracy. Zadaje sobie pytania, co warto robić, jak zdobywać doświadczenie. Wszystko po to, aby podczas rekrutacji mieć jak najlepszą pozycję i otrzymać upragnioną pracę. Zatem, jak zbierać doświadczenie przed pierwszą, oficjalną pracą? Sprawdźmy!

Stawiaj na staże i praktyki

Jednym ze sprawdzonych sposób, który pozwala na zdobycie konkretnego doświadczenia i sprawdzenia się w wybranym zawodzie, jest staż lub praktyka. Praktyki bardzo często są też jednym z elementów obowiązkowych na studiach, chodzi o to, aby przygotować się w przyszłości lepiej do zawodu. Jednak w ostatnich latach coraz popularniejsze robią się też oferty stażu dla wielu młodych osób. Firmy szukają osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki i chcą im pomóc zdobyć wiedzą praktyczną. Do tego ostatnio coraz częściej staże są płatne. Zatem jako osoba stawiająca pierwsze kroki masz okazję nie tylko zdobyć tak cenne na rynku doświadczenie, ale także uda Ci się uzyskać wynagrodzenie. Poza tym dzięki temu dowiesz się, czy praca, którą chciałeś wykonywać, faktycznie pokrywa się z Twoimi wyobrażeniami i oczekiwaniami.

Dodatkowo coraz częściej firmy po zakończeniu stażu oferują młody pracownikom stałą umowę.

Bierz udział w wydarzeniach branżowych i targach pracy

Wszelkiego rodzaju wydarzenia branżowe tak jak konferencje, szkolenia i wiele innych, to także doskonała okazja do rozwoju. Przede wszystkim zdobywasz nową wiedzę, o czym później możesz wspomnieć w CV. Po drugie to idealny moment do poszerzenia swojej sieci kontaktów, co w wielu branżach, w tym także w IT ma spore znaczenie. Inną możliwością są też targi pracy – można tam porozmawiać o swoim CV, poznać pracodawców, a także posłuchać ciekawych wykładów.

Ciekawe oferty staży znajdziesz na JOBICON! Wybierz się zatem na targi pracy i porozmawiaj z pracodawcami – dowiesz się, czego oczekują od kandydatów!

Stawiaj na organizacje i koła studenckie

Kolejna możliwość na zdobywanie doświadczenie i poszerzanie wiedzy to dołączenie do lokalnej organizacji studenckiej albo koła naukowego. W ten sposób możesz rozwinąć swoje umiejętności miękkie, czyli nauczysz się współpracy w grupie, dowiesz się więcej na temat realizacji projektów, a czasami też zarządzania lub organizacji. To znamienne umiejętności w wielu branżach – w tym oczywiście w IT.

Będzie to sporym atutem, pamiętaj jednak, aby dokładnie wiedzieć, jak o tym opowiadać. Podczas rozmowy rekrutacyjnej powiedz dokładnie, czym się zajmowałeś, za co byłeś odpowiedzialny, co udało się zrealizować. Z całą pewnością wielu rekruterów to doceni.

Postaw na wolontariat

Jeszcze inna możliwość to zdecydowanie się na wolontariat. Bardzo często różne instytucje szukają osób do pomocy i oferują one odpowiednie certyfikaty albo po prostu wystawiają referencje. Takie działania w przyszłości zaprocentują.

Zaprezentuj swoje portfolio

Nie każdy może się zdecydować na staż lub praktyki. Jednak wiele osób cały czas się rozwija i stawia na wszelkiego rodzaju kursy albo edukuje się samodzielnie. Jeśli potrafisz projektować strony albo tworzysz grafiki, to po prostu przygotuj portfolio z wykonanymi dla siebie pracami. Będzie ono szansą dla rekrutera na zapoznanie się z Twoimi umiejętnościami. A może prowadzisz blog lub swój profil na Instagramie? Jeśli na stanowisku, o jakie się starasz to istotne, to wspomnij o tym podczas rozmowy.

Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenie, to w CV warto też wspomnieć o zdobytych certyfikatach, a niekiedy hobby, aby lepiej zaprezentować swoją osobę.

Gdzie najlepiej zacząć poszukiwania swojej pierwszej pracy IT w Łodzi? Z pomocą przychodzi theprotocol.it!

Podsumowanie

Jak widzisz, możliwości na zdobycie doświadczenia przed pierwszą pracą jest trochę. Stawiaj na edukację, bierz udział w wydarzeniach, a także przygotuj doskonałe CV i portfolio! To gwarancja sukcesu.