Wciągarka - prosty przykład praktycznego wykorzystania przekładni ślimakowej

Ogólne zasady mechaniki mówią jasno — konstrukcja przekładni ślimakowej ma właściwości samohamujące. Dzięki temu jej zastosowanie przydaje się tam, gdzie istnieje konieczność zabezpieczenia dużego ładunku charakteryzującego się znaczną energią potencjalną.

Jak wykorzystać potencjał przekładni ślimakowej?

Jednym z urządzeń, które w praktyczny sposób wykorzystuje właściwości, jakie posiada przekładnia ślimakowa, jest wciągarka. Załóżmy, że mamy do czynienia z urządzeniem o dość dużym udźwigu (np. tona), które podnosi ładunek na określoną wysokość, kręcąc przekładnią w lewo lub prawo. Gdy na zaciski silnika zostanie podane napięcie, wciągarka będzie podnosić przedmiot lub opuszczać (zależnie od kierunku obrotu). A jeśli operator przerwie połączenie galwaniczne za pomocą przycisku STOP, przekładnia ślimakowa automatycznie zostanie zatrzymana. Jakie korzyści niesie ze sobą takie rozwiązanie?

Korzyści wynikające z zastosowania przekładni ślimakowej

Jak widać, dzięki temu rozwiązaniu operator może w dowolnym momencie wyłączyć silnik i to bez obaw, że ładunek w niekontrolowany sposób upadnie w dół. Na tym jednak nie koniec. Dzięki przekładni:

operator może precyzyjnie określić wysokość, na którą podniesiony lub opuszczony zostanie ładunek,

istnieje możliwość łatwego sterowania pracą (uproszczony pulpit sterujący),

hamowanie nie obciąża hamulców (szczękowych, tarczowych itd.), gdyż cała energia kumuluje się w przekładni.

Jednym słowem — zastosowanie jednego, prostego i dobrze znanego w mechanice elementu, pozwala znacznie usprawnić pracę urządzenia, które w tym przypadku działa pod bardzo dużym obciążeniem.

Przekładnia ślimakowa i jej przełożenie

Niekwestionowaną zaletą przekładni ślimakowej jest również to, że dzięki niej można uzyskać całkiem znaczne przełożenie. Mianem tym określa się stosunek obrotów ślimaka do ślimacznicy, który wynika z rozmiarów (średnicy) obydwu kół. Jak przekłada się to na wspomnianą wciągarkę? Dzięki przełożeniu prędkość podnoszenia lub opuszczania detalu będzie znacznie mniejsza i pozwoli precyzyjnie osadzić element w wybranym położeniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku montażu ładunków, które wymagają precyzyjnej instalacji. Co prawda przekładnia ślimakowa będzie narażona na oddziaływanie znacznych sił obciążających, ale dzięki temu konstrukcja wciągarki jest znacznie prostsza, a jej obsługa bezpieczniejsza dla użytkownika.

Reasumując, największą zaletą przekładni ślimakowych jest ich zdolność do samoistnego hamowania, a także możliwość wygenerowania bardzo dużych przełożeń. Dzięki temu praca przekładni zapewnia maksimum bezpieczeństwa oraz precyzji podczas pracy z ciężkim i wymagającym ładunkiem.