Praca za granicą i wymagania wizowe wszystko, co musisz wiedzieć

Wyjazd z kraju i zdobycie zatrudnienia za granicą otwierają nowe możliwości zdobycia doświadczenia w innej kulturze i w rozmaitych środowiskach biznesowych. Może być to też szansa na uzyskanie atrakcyjniejszych zarobków, poznanie nowych ludzi i rozwój osobisty. Planując emigrację do pracy, należy zająć się m.in. kwestią jej legalizacji – niektóre kraje mają wymagania wizowe, których należy dopełnić, by móc legalnie pracować i przebywać na ich terenie.

Wymagania wizowe – Stany Zjednoczone

Wiele osób marzy o tym, by spełnić swój amerykański sen i przeprowadzić się za ocean. Wszyscy szukający pracy, muszą mieć wizę pracowniczą. W większości przypadków, żeby spełniać wymagania wizowe, należy mieć zapewnione zatrudnienie. Odpowiedni wniosek powinien być wysłany przez przyszłego pracodawcę lub agenta pośredniczącego w sprawach formalnych do Urzędu Imigracyjnego, co najmniej pół roku przed planowanym rozpoczęciem pracy.

Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, składa się kolejny, po którym ustalana jest kategoria wizy – zależna jest od branży i zawodu. Po pozytywnym rozpatrzeniu dokumentacji należy uiścić stosowne opłaty. Następnie kandydaci muszą umówić się na rozmowę z konsulem dotyczącą emigracji do pracy, podczas której zapadanie decyzja. Warto wówczas potwierdzić swoje kwalifikacje zawodowe różnego rodzaju certyfikatami i dyplomami.

Nawet jeśli wniosek spełnia wszelkie wymagania formalne, nie ma pewności, że zostanie zaakceptowany. Dlatego też wszelkie kwestie związane z wyjazdem jak bookowanie lotów, noclegów, czy też wynajęcie mieszkania, zanim otrzyma się zgodę, są obarczone ryzykiem.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.gowork.pl/poradnik/17/kariera/legalna-praca-w-usa-jak-uzyskac-wize-pracownicza/.

Praca za granicą – wyjazd do pracy do Australii

Kolejnym przykładem państwa, które ma wymagania wizowe dla osób planujących pracę na emigracji, jest Australia. Wyjazd w celach zawodowych możliwy jest na podstawie m.in. zgody subclass 400 na kontrakt, który zazwyczaj trwa do 3 miesięcy – przeznaczona jest dla pracowników wysoko wykwalifikowanych. Subclass 482 - pozwala na pracę za granicą na konkretnym stanowisku, jeśli pracodawca ma problem ze znalezieniem pracowników lokalnych, natomiast subclass 186 jest dla osób otrzymujących ofertę pracy w Australii na stałe.

Rodzaj wizy zależny jest od kwalifikacji i doświadczenia, nominacji stanowej lub sponsoringu australijskiego pracodawcy. Przed ubieganiem się o zezwolenie na pracę za granicą, warto zgłosić się na konsultację wizową, by dowiedzieć się, jak wygląda proces przyznawania punktacji, jakie są wymagania wizowe i jak wzmocnić swoje szanse.

Emigracja do pracy do Wielkie Brytanii

Po brexicie obywatele Polski, którzy mają w planie pracę za granicą – w Wielkiej Brytanii, muszą mieć wizę pracowniczą. Żeby otrzymać pozwolenie na zatrudnienie w Anglii, trzeba przed wyjazdem spełnić wymagania wizowe, które zakładają zdobycie 70 punktów w systemie imigracyjnym. Punkty można uzyskać m.in. za znajomość języka angielskiego, określoną sumę rocznego wynagrodzenia, zatwierdzenie pracodawcy przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, zaświadczenie o sponsorowaniu, czy wykonywanie zawodów deficytowych.

Istnieje kilka rodzajów pozwoleń na pracę za granicą m.in. wiza dla pracowników sezonowych, do uzyskania której uprawnia posiadanie certyfikatu od pracodawcy i dokonanie opłaty. Wymagania wizowe mogą się różnić względem różnych zawodów, zapotrzebowania na pracowników w danej branży, czasu pobytu i innych indywidualnych kwestii, dlatego należy dokładnie sprawdzić i dopasować rodzaj wizy do swojego przypadku.