Jak skonstruowana jest automatyka bramowa?

Projekt i budowa bramy to jedno. Równie ważne jest, aby w załączonej dokumentacji projektowej ocenić, jakie elementy szeroko rozumianej automatyki zostaną wprowadzane. Z czego zatem składa się tzw. automatyka bramowa? Na czym polega jej działanie?

Automatyka bram to nie tylko czujniki

Tak zwana automatyka bramowa jest często utożsamiana z silnikami, czujnikami i centralkami sterującymi. Tak, ich rola w tym systemie jest przeogromna, ale ograniczenie się wyłącznie do nich to błąd. Systemy automatyczne w bramach (niezależnie od ich rodzaju) to kompleksowe, rozbudowane, a zarazem idealnie dopasowane systemy, które razem tworzą całość. To właśnie dzięki nim bramę można otwierać na przycisk, przesuwać za pomocą napędu, czy też zabezpieczyć przed przeciążeniem.

Elementy automatyki bramowej — co to?

Trudno sobie wyobrazić, aby nowoczesne bramy przemysłowe i garażowe działały bez komponentów wchodzących w skład szeroko rozumianej automatyki. Najważniejsze z nich, to:

siłownik, który jest odpowiedzialny za wprowadzenie bramy w ruch,

centrala sterująca, która zbiera dane z czujników i przetwarza je zgodnie z założeniami,

pilot lub klawiatura kodowa, które służą do bezpośredniego sterowania.

Nie można zapominać, że producent bram musi również zaprojektować wiele innych elementów przeniesienia napędu, których zadaniem będzie otwarcie lub zamknięcie skrzydła. Należą do nich przede wszystkim: ramiona, szyny jezdne, wysięgniki proste oraz łamane, a także łańcuchy lub paski zębate. Razem tworzą one współdziałający ze sobą system, który ułatwia odchylenie lub przesunięcie się masywnej bramy.

Automatyka bramy a mechanizmy pomocnicze

Nowoczesna automatyka bramowa składa się również z wielu kół zębatych i przekładni. Ich poprawne funkcjonowanie zależy m.in. od tego, czy uda się dopasować je do ciężaru bramy, ale też tempa jej otwierania. Co więcej, producent bram musi również uwzględnić materiały, z których te elementy zostały wykonane. Wszystko po to, aby mechanizmy bramowe nie uległy zbyt szybkiemu zużyciu i możliwie jak najdłużej zachowały pełnię swojej funkcjonalności.

Na koniec nie można zapominać o rozwiązaniach, które są uzupełnieniem dla systemów automatycznych i mają istotny wpływ na komfort ich użytkowania. Należą do nich m.in. fotokomórki i zapasowe źródła zasilania, a także listy blokujące i systemy sygnalizacyjne, które informują użytkownika o bieżącym statusie urządzenia. Dzięki tym rozwiązaniom systemy bramowe mogą:

funkcjonować w warunkach ograniczenia dostępu do energii elektrycznej,

sygnalizować stan swojej pracy,

zwiększać bezpieczeństwo użytkowników.

W bramach projektowanych i budowanych przez firmę poltau.com.pl stosuje się zaawansowane i niezawodne systemy automatyki, dzięki którym każda z nich działa w sposób funkcjonalny i bezpieczny.