Oleje silnikowe jaki wpływ ma gęstość i lepkość?

Wymiana oleju silnikowego jest kluczowa względem pracy silnika samochodowego. Nie tylko regularna wymiana oleju ma znaczenie, ale także inne parametry. Wśród nich warto przyjrzeć się zarówno lepkości oleju, jak i jego gęstości. W jaki sposób wpływa gęstość oraz lepkość oleju na silnik auta? Który z tych parametrów jest ważniejszy? Więcej informacji na temat olejów silnikowych prezentujemy w poniższym artykule. Sprawdzimy, jaki wpływ na silnik ma lepkość i gęstość zastosowanego oleju silnikowego.

 

Dobry olej silnikowy, czyli jaki?

Wybór produktu, jakim jest olej silnikowy, nie pozostaje bez znaczenia dla pracy układu napędowego. Wybór jakościowego produktu wpływa na trwałość i sprawność pracy silnika. Wśród wskaźników warunkujących dobór oleju, warto skoncentrować się na jego jakości, stopniu zanieczyszczenia, ale także ilości, jaką trzeba będzie wlać.

Po co wlewa się olej silnikowy?

Główną rolą produktów, jakimi są oleje silnikowe, jest smarowanie. Olej silnikowy przede wszystkim smaruje ruchome mechanizmy. Dzięki swojej właściwości spełnia także rolę chłodzącą. Dokładnie rozprowadza się, dzięki czemu ma możliwość odprowadzania zanieczyszczeń tworzonych w czasie pracy silnika. Produkt ten dzięki swojej gęstości i lepkości wytwarza ochronny film, dzięki czemu zapobiega nadmiernemu tarciu, a także uszczelnia wewnętrzne komory - https://www.oilparts.pl/c52,oleje-auta-osobowe

Jak dobierać olej silnikowy?

Gdyby wyróżnić najważniejszy parametr, na podstawie którego można by dobierać oleje do samochodów, trzeba by było wspomnieć o ich lepkości. Parametr ten stanowi określenie dostosowujące zdolność przepływu cieczy względem temperatury. Mając na uwadze niskie temperatury, oleje samochodowe miewają wysoki poziom lepkości, co za tym idzie, że ich przepływ wewnątrz silnika jest spowolniony. Wybór produktu z wysokim wskaźnikiem lepkości oznacza wyższy opór w układzie smarowania. Olej musi się dobrze rozprowadzić po całym układzie, dlatego nie należy jeździć z dużą prędkością na tak zwanym zimnym silniku. W miarę rozgrzewania się silnika wskaźnik lepkości oleju spada. Oznacza to, że przy rozgrzanym silniku przepływ oleju w obiegu smarowania jest lepszy i łatwiej dociera do wszystkich węzłów smarowania. Oleje samochodowe, których wyróżnia niższy poziom lepkości, cechuje mniejszy opór. Dzisiejsze propozycje rynkowe dają nam wybór pomiędzy różnymi produktami, a oleje silnikowe mają coraz mniejszą lepkość. W wielu nowych autach zaleca się stosować oleje silnikowe o lepkości 0W20.

Gęstość oleju

Jeżeli chodzi o wskaźnik, jakim jest gęstość, to trzeba powiedzieć, że jest to stosunek masy substancji do jej objętości. Pomiaru takiej gęstości dokonuje się przy użyciu areometru. W większej mierze gęstość oleju silnikowego praktycznie nie ma znaczenia przy wyborze. Dzisiejsze oleje silnikowe mogą konsystencją przypominać wodę i będą tak samo funkcjonalne, jak ich gęściejsze odpowiedniki. Większą gęstość będą wykazywały oleje mineralne, których w praktyce nie stosuje się ich w samochodach. Świetnie sprawdzą się do smarowania łańcucha w pile spalinowej czy elektrycznej lub różnych maszyn ogrodniczych i rolniczych, ale rzadko stosuje się w motoryzacji, oczywiście poza klasycznymi modelami.

Lepkość czy gęstość co ważniejsze?

Gdyby trzeba byłoby dopasować olej silnikowy w urządzeniu, które pracuje w idealnych warunkach, wybierany byłby olej silnikowy o niższej lepkości. Oznaczałoby to, że produkt ten zapewniłby odpowiedni poziom smarowania i cechowałby się oszczędnością energii pracy. Ponieważ trudno o idealne warunki, warto zgłębić inne zadania, za które odpowiedzialna jest lepkość olejów do samochodów. Lepkość takiego oleju ma wpływ na szczelność silnika, czystość, czy ochronę przed korodowaniem układu. Olej odpowiedniej lepkości ma także wpływ na tłumienie drgań. Z tego względu można wywnioskować, że nie tylko dobór odpowiedniego oleju względem lepkości ma znaczenie, ale przede wszystkim dobór takiego, którego lepkość zmienia się pod wpływem temperatury. Oleje samochodowe są zdecydowanie bardziej płynne w wysokich temperaturach, co można zaobserwować nawet w kuchni podczas smażenia. Zimny olej jest bardziej gęsty, płynny staje się, dopiero kiedy się rozgrzeje. Podobnie jest z olejem silnikowym.

Dobór oleju pod względem lepkości ma znaczenie. Wybór oleju o niskiej lepkości może przyczynić się do powstania tarcia metalu o metal, podczas gdy zostanie zerwany film olejowy. Wykorzystanie oleju o większej lepkości w niskiej temperaturze może przyczynić się do nagłego wzrostu temperatury, a tym samym do uszkodzenia układu. Jak widać, dopasowanie właściwego produktu smarnego nie jest bez znaczenia i nie można tego zrobić na chybił-trafił. Istotny jest wskaźnik lepkości względem zmian temperaturowych. Lepszy olej, o wyższym wskaźniku lepkości radzi sobie o wiele lepiej w zmiennych temperaturach.

Podsumowując wybór oleju silnikowego, warto mieć na uwadze parametry gęstości i lepkości, aby dopasować je do odpowiedniego silnika. Pamiętać należy, że to lepkość oleju określa jego płynność. Olej mający mniejszą lepkość jest bardziej ciekły, a gęstość nie ma tu nic do rzeczy.