Jak urządzić akwarium? Najważniejsze akcesoria do akwarium dla rybek

Akwarystyka to piękna pasja, która może pochłaniać na długie godziny. Jeśli po głowie chodzi ci założenie swojego akwarium, warto się do tego właściwie przygotować. Skompletowanie pierwszego zestawu akwarystycznego nie jest jednak trudne – na początek wystarczy ci zaledwie kilka elementów.

Jakie akwarium dla rybek wybrać?

Początkujący akwaryści często mają problem z dopasowaniem odpowiedniego zbiornika do swoich potrzeb. Poszukując akwarium, odpowiedz sobie przede wszystkim na pytanie, gdzie zamierzasz je ustawić oraz ile (i jakie) rybek chcesz kupić. Na początek dobrym rozwiązaniem okaże się średni zbiornik o pojemności 60-112l, którego utrzymanie nie będzie ani bardzo kosztowne, ani czasochłonne.

Podstawowe wyposażenie akwarium

Planujesz urządzenie swojego pierwszego akwarium? Oto elementy, w które powinieneś zaopatrzyć się w pierwszej kolejności!

Filtr wody

Filtr wody zapewni jej odpowiednią jakość i przejrzystość  - to jeden z najważniejszych elementów zbiornika. Najlepszym wyborem okaże się filtr zewnętrzny, który nie ingeruje w środowisko rybek i nie zajmuje miejsca w akwarium. Wśród rodzajów filtrów wodnych najkorzystniejsze opinie uzyskują filtry kubełkowe.

Oświetlenie

Odpowiednie światło w akwarium zapewni odpowiedni rozwój roślinom oraz ograniczy rozwój glonów. Wybierz lampkę LED o zakresie fal 400-480 nm lub 600-700 nm.

Termometr

Termometr do akwarium pozwoli ci w prosty sposób kontrolować temperaturę wody. Powinien mieć czytelną podziałkę, która będzie widoczna w każdych warunkach.

Grzałka

Grzałka do akwarium pozwoli kontrolować ciepłotę wody, w której pływają twoje rybki. To niezwykle istotne zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się na gatunki egzotyczne. Zwróć uwagę na moc grzałki: na każdy litr wody powinno przypadać 0,5-1,0 W.

Rośliny akwariowe

Wodne rośliny wpłyną nie tylko na estetykę akwarium. Działają także jak naturalne filtry pochłaniające zanieczyszczenia produkowane przez rybki. Odpowiednie rośliny ograniczą powstawanie glonów i zadbają o natlenienie wody. Popularne gatunki roślin akwariowych to np. moczarka, żabienica, nurzaniec, lotos tygrysi czy wgłębka. Uwaga: do wybranych roślin powinieneś dopasować właściwy rodzaj podłoża.

Aranżacja akwarium: stwórz morski świat w domowym zaciszu

Prowadzenie własnego akwarium może stać się twoją wielką pasją i bardzo rozwijającym zajęciem. Pamiętaj, że właściwe urządzenie zbiornika zaowocuje nie tylko jego pięknym wyglądem, ale co ważniejsze, zdrowiem i dobrym samopoczuciem rybek. Jeśli szukasz innych porad związanych z opieką nad domowymi zwierzakami, zajrzyj na bloga dla miłośników fauny Zwierzolubny: https://zwierzolubny.pl/!