10 typów aplikacji, bez których nie powinno się wyruszać w podróż

W czasach całkowicie zdominowanych przez technologię, warto wyjść jej naprzeciw, wybierając się w podróż. W końcu może ona w znaczny sposób poprawić doznania płynące z wycieczek

 

Od pomocy z nawigowaniem w terenie, przez łatwiejsze organizowanie noclegów i wygodniejsze płatności, aż po bezpieczeństwo. Na to wszystko pozwalają dziś aplikacje przygotowane z myślą o podróżnikach. Wystarczy, że podczas czekania na następny pociąg lub autobus weźmiesz do ręki telefon i ściągniesz odpowiednie usługi na swoje urządzenie. Jeśli jednak nie wiesz, jakiego typu aplikacje będą najbardziej użyteczne lub nie wiesz, na co się zdecydować, po prostu sprawdź poniższą listę. Pomoże Ci zdecydować, które narzędzia będą dla Ciebie najodpowiedniejsze.

  1. Nawigacja

Korzystając z aplikacji wspomagających nawigację, bez trudu będziesz poruszać się w nieznanych Ci miejscach i kierunkach. Aplikacje służące do nawigacji są absolutną podstawą podczas każdej podróży. Pamiętaj, by w miarę możliwości pobrać na swoje urządzenie wszystkie mapy, które mogą Ci się przydać podczas wyjazdu. W ten sposób nie będziesz potrzebować połączenia z Internetem, by z nich korzystać.

  1. Tłumaczenie automatyczne

Bariera językowa może okazać się nie lada problemem podczas niejednego wyjazdu. Zwłaszcza jeśli planujesz wybrać się w podróż w pojedynkę. Z tego względu warto rozważyć zaopatrzenie się w aplikację służącą do tłumaczenia różnych tekstów na swój język ojczysty. Najlepsze tego typu narzędzia pozwalają nawet wykonywać tłumaczenie na plikach zdjęciowych i nagraniach głosowych, umożliwiając szybkie i bezproblemowe kontaktowanie się z osobami obcojęzycznymi. Międzyjęzykowa komunikacja jeszcze nigdy nie była tak łatwa.

  1. Planowanie podróży

Dostosowanie planów wyjazdowych do swoich oczekiwań może być trudne. Może nawet przytłoczyć niejednego doświadczonego podróżnika. Na szczęście, dzięki istnieniu stosownych aplikacji, nigdy nie było to łatwiejsze! Aktualnie tego typu programy pozwalają nie tylko na zapisywanie i listowanie lotów czy miejsc noclegu, ale nierzadko pozwalają też na rezerwowanie miejsc, biletów wstępu itd. W XXI w. nie musisz się już stresować dopinaniem wszystkich szczegółów na ostatni guzik. Te aplikacje są w stanie zrobić to za Ciebie. Oszczędzisz sobie w ten sposób nie tylko dużo stresu, ale zaoszczędzisz też czas.

  1. Zamiana walut

Według wielu dokumenty i pieniądze to dwie najważniejsze rzeczy, które zawsze trzeba mieć przy sobie podczas podróży. W końcu przy ich pomocy jesteś w stanie dostać się praktycznie wszędzie tak długo, dopóki pozostajesz w kontakcie z cywilizacją. Z tego względu też warto zadbać o to, by zawsze być w stanie opłacić poniesione przez siebie koszty – niezależnie od waluty, w której zostały naliczone. Zyskujące dziś coraz większą popularność aplikacje służące do zamieniania walut umożliwiają płatności w wielu krajach na całym świecie. I to po aktualnych kursach! Korzystanie z nich podczas wyjazdu to jedna z najlepszych metod na monitorowanie swoich wydatków podczas podróży i zarządzanie nimi.

  1. Bankowość mobilna

Zamienianie swoich finansów na używane lokalnie waluty i zarządzanie nimi jest bardzo ważne. Niemniej jednak ważne jest też monitorowanie całości swoich finansów i innych usług bankowych. Z tego względu warto mieć na swoim urządzeniu dedykowaną aplikację banku, w którym posiadasz otwarte rachunki, z których planujesz korzystać podczas danego wyjazdu. W ten sposób zachowasz całkowitą kontrolę nad swoimi finansami podczas podróży. Ponadto może ona ułatwić Ci skontaktowanie się z Twoim bankiem, gdyby doszło do nieoczekiwanego wypadku lub kradzieży.

  1. Bezpieczeństwo

Jednak najlepszą metodą do walki z kradzieżą jest niedopuszczenie do niej. Dlatego też przed wyjazdem warto poświęcić trochę czasu na dopracowanie szczegółów w kwestii bezpieczeństwa. O ile o fizyczne musisz zatroszczyć się w świecie rzeczywistym, o te cyfrowe mogą zadbać odpowiednie usługi lub aplikacje.

A tych jest aktualnie dostępnych na rynku bardzo dużo. Usługi takie jak eSIM czy wirtualne sieci prywatne mogą pomóc Ci uchronić się przed zagrożeniem ze strony cyberprzestępców. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że takie usługi jak tani VPN nierzadko cechują się niższymi standardami bezpieczeństwa i mogą okazać się mniej skuteczne w powstrzymywaniu ataków hakerskich. W tym przypadku za jakość trzeba po prostu płacić.

  1. Prognozy pogody

Posiadanie informacji na temat bieżącej sytuacji atmosferycznej może okazać się na wagę złota, zwłaszcza podczas bardziej przygodowych wyjazdów w mniej zaludnione obszary. Korzystając z aplikacji pozwalających na zapoznanie się z aktualnymi prognozami pogody, minimalizujesz ryzyko wypadku wynikające z nieodpowiedniego przygotowania się do panujących za oknem okoliczności.

  1. Lokalne środki transportu

Dzięki dedykowanym aplikacjom używanie zbiorowych środków transportu jeszcze nigdy nie było łatwiejsze. Korzystając z nich, możesz łatwo uzyskać dostęp do przejrzystych i interaktywnych rozkładów jazdy. Rozwiejesz w ten sposób wszelkie niejasności, które mogą wynikać z zawiłych tabeli znajdujących się na przystankach autobusowych lub stacjach metra. Tego typu aplikacje najczęściej pozwalają też na kupno biletów (w tym grupowych), dzięki czemu nie musisz stresować się znalezieniem biletomatów lub kas, z których nie zawsze można skorzystać w języku angielskim.

  1. Mobilne hotspoty

Korzystanie z publicznych punktów Wi-Fi to, generalnie rzecz ujmując, bardzo kiepski pomysł. Jeśli zależy Ci na Twoim cyfrowym bezpieczeństwie, warto ich unikać. Z tego względu warto rozważyć wykupienie pakietu danych komórkowych, z którego będzie można korzystać za granicą lub… zainwestowanie w mobilny hotspot. Pełni on funkcję bezprzewodowego routera, który nawiązuje połączenie z siecią. Alternatywnie możesz też w tym celu wykorzystać swój telefon.

  1. Obróbka zdjęć

Jeśli podobnie jak większość turystów na całym świecie lubisz robić zdjęcia podczas swoich wyjazdów, ten podpunkt to coś dla Ciebie. W końcu każde dobre zdjęcie trzeba najpierw odpowiednio obrobić przed udostępnieniem. Aktualnie dostępna jest cała masa aplikacji, które pozwalają na niemalże dowolne modyfikowanie kontrastu, naświetlenia i kolorystyki twoich zdjęć. Nie bój się eksperymentować!

Podsumowanie

Dopuszczając technologię i aplikacje do świata podróży, możemy bardziej skupić się na najprzyjemniejszej części każdego wyjazdu, czyli relaksie. Jeśli tylko chcesz, wszelkie detale pokroju planowania dojazdów, monitorowania wydatków czy kontaktów w obcym języku możesz już załatwić za pomocą kilku kliknięć. Niezależnie od tego, czy uwielbiasz technologię, czy raczej od niej stronisz, warto dać jej szansę podczas swojej podróży.