Czy można wyłączyć pompę ciepła poza sezonem grzewczym?

Myślisz o instalacji pompy ciepła? Jeśli tak, zapewne wiesz, że to urządzenie służy przede wszystkim do ogrzewania budynku. Skoro tak, to co dzieje się z nim poza sezonem grzewczym? Czy pompa ciepła powinna pracować cały czas? Czy można ją wyłączyć? Odpowiadamy.

 

Czy pompę ciepła można wyłączyć?

Odpowiedzmy od razu: eksperci ODRADZAJĄ wyłączanie pompy ciepła w okresie letnim. Jest ku temu kilka powodów.

Pierwszym i najważniejszym jest ten związany z bezpieczeństwem samej instalacji. Jeśli „odetniesz” układ pompy ciepła, przestanie działać także automatyka sterująca pompami obiegowymi. Jej praca jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zabezpieczyć je przed zablokowaniem. Taki stan może narażać cały system na awarię.

Drugą kwestią, także związaną z bezpieczeństwem, jest fakt wyłączenia trybu antyzamrożeniowego. Wyobraź sobie, że odłączasz pompę ciepła, np. gdy wyjeżdżasz na 2-3-tygodniowe wakacje wczesną jesienią. Tymczasem pogoda „płata figla”, a temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera. W efekcie może dojść do poważnego uszkodzenia całej instalacji, a koszty jej naprawy będą wysokie. W najlepszym scenariuszu może się natomiast okazać, że instalację trzeba będzie rozgrzać przy pomocy grzałki, ale to także będzie wymagać płatnej interwencji serwisantów.

Czy wyłączenie pompy ciepła się opłaca?

Pomijając już nawet kwestie bezpieczeństwa, często podejmowanym argumentem „za” wyłączeniem urządzenia są korzyści ekonomiczne. „Odcięcie” instalacji ma spowodować obniżenie rachunków za prąd. W rzeczywistości jednak pobór energii przez pompę ciepła poza sezonem jest znikomy – zasilanie jest potrzebne przede wszystkim do utrzymania niezbędnych funkcji testowych.

Co jeszcze przemawia za pozostawieniem pompy ciepła włączonej na cały sezon?

Za tym, że pompa ciepła powinna pracować cały czas, przemawiają również inne kwestie. Oto, co warto wziąć pod uwagę.

Ogrzewanie może być potrzebne nawet poza sezonem!

Czasami dodatkowe ogrzewanie przydaje się w mniej oczywistych momentach roku – np. gdy lato okazuje się zimne i deszczowe albo kiedy zima przychodzi z dużym wyprzedzeniem. Jeśli pompa ciepła jest włączona, zadziała niemal natychmiast, a utrzymanie komfortu termicznego w pomieszczeniach będzie bezwysiłkowe.

Pompa ciepła może pełnić rolę klimatyzacji

Odpowiednio dobrana pompa ciepła latem może przejąć funkcje klimatyzatora, a co za tym idzie – przynieść upragnione orzeźwienie w upalne dni roku. To bardzo duża korzyść, zwłaszcza w obliczu ocieplającego się klimatu, którego skutki są coraz bardziej odczuwalne również w Polsce. Przy pompie ciepła nie ma potrzeby inwestowania w dodatkowy sprzęt do chłodzenia.

Pompa ciepła może zapewnić podgrzew c.w.u.

Duża grupa omawianych urządzeń, poza podstawową funkcją, zapewnia też możliwość podgrzewu ciepłej wody użytkowej. To medium jest niezbędne przez cały rok. A co za tym idzie – wyłączanie pompy mijałoby się z celem. Jeżeli więc nie chcesz się zastanawiać, czy pompa ciepła powinna pracować przez cały czas, po prostu zainwestuj w model, który nadaje się też do c.w.u. Odpowiednie urządzenie znajdziesz np., korzystając z niezależnej porównywarki Pompy.app.

Odpowiednie ustawienie pompy ciepła – alternatywa dla jej wyłączania poza sezonem

Pompa ciepła jest wyposażona w automatykę. To sprawia, że parametry jej pracy są na bieżąco dostosowywane do warunków panujących na zewnątrz. Urządzenie uruchamia się, kiedy temperatura zewnętrzna spada poniżej określonego progu, i wyłącza się, gdy robić się za ciepło.

Aby jednak zamontowany czujnik działał zgodnie z intencją, a pompa ciepła pobierała jak najmniej prądu poza sezonem, warto zadbać o wybranie odpowiedniego miejsca zewnętrznego pomiaru temperatury. Co do zasady czujnik nie powinien się znajdować w pełnym słońcu, bo może to zakłócić odczyt parametrów.

Żeby pompa włączała się i wyłączała w odpowiednich momentach, trzeba też dobrać urządzenie o odpowiednich parametrach. Szczególnie istotna jest dobrze zwymiarowana moc. Dlatego przy podłączaniu tego systemu warto podjąć współpracę ze specjalistami, którzy pomogą określić optymalną charakterystykę wybieranego sprzętu. Wówczas dylemat dotyczący wyłączania pompy poza sezonem rozwiąże się sam.