Dom modułowy krok po kroku Jakie etapy obejmuje budowa?

Budowa domu modułowego to innowacyjna i szybka alternatywa dla tradycyjnych metod stawiania budynków. Ale wraz z tym tempem nie traci na jakości, bowiem domy modułowe cechują się precyzyjnym wykonaniem, ale i innymi zaletami, jak wysoka energooszczędność oraz możliwość dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb. Cały proces budowy jest tak błyskawiczny, że może zamknąć się nawet w kilku tygodniach, a kontrolowana prefabrykacja w fabryce minimalizuje ryzyko błędów. Dowiedzmy się, jak przebiega budowa, z jakich etapów się składa?

Na początek: Wybór projektu i przygotowanie dokumentacji

Pierwszym krokiem jest wybór projektu modułowego. Powinniśmy zwrócić tu uwagę na kilka kwestii, takich jak powierzchnia użytkowa, układ pomieszczeń oraz możliwość przyszłej rozbudowy. Niezbędne jest zgromadzenie dokumentacji. Podstawą jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy. Równie istotna jest mapa do celów projektowych oraz warunki przyłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektrycznej. Niezwykle istotne jest też to, by znaleźć wiarygodnego wykonawcę. W tym celu wybierajmy firmy z doświadczeniem, które oferują kompleksową obsługę i spełniają normy budowlane. Polecamy https://prezhaus.pl.

Co dalej? Przygotowanie działki

Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie działki pod dom modułowy. Powinniśmy przede wszystkim oczyścić i wyrównać teren, aby usunąć zbędną roślinność, kamienie i gruz. Niezbędna jest tu też analiza gruntu i dobór odpowiednich fundamentów. Mogą to być takie materiały, jak płyta fundamentowa, fundamenty punktowe czy śrubowe. Wszystko jest uzależnione od warunków gruntowych i projektu budynku. Ważnym krokiem jest wykonanie niezbędnych przyłączy, czyli doprowadzenie prądu, wody, kanalizacji oraz gazu (jeśli jest wymagany). Trzeba też zapewnić dojazd dla ciężkiego sprzętu i transportu modułów na teren budowy. 

Dom już powstaje, czyli produkcja modułów w fabryce

Mimo że naszego domu nie ma jeszcze na działace, to tak naprawdę jest on już budowany - w fabryce. Tam właśnie rozpoczyna się proces prefabrykacji, który odbywa się w kontrolowanych warunkach. Zapewnia to jakość wykonania i minimalizuje ryzyko błędów montażowych. Powstają tam kompletne ściany, dachy, podłogi, a nawet wstępnie przygotowane instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i wentylacyjne. Wszystkie elementy są precyzyjnie dopasowane, dzięki czemu montaż na placu budowy jest szybki i bezproblemowy. Zawsze stosowane są materiały o wysokiej izolacyjności termicznej i akustycznej, co wpływa na późniejszy komfort użytkowania domu. Przed transportem każda sekcja przechodzi stosowną kontrolę jakości, która obejmuje sprawdzenie szczelności, dokładności wykonania oraz zgodności z projektem.

Transport modułów na plac budowy - jak przebiega?

Kiedy już moduły zostaną stworzone mogą wyruszyć na plac budowy. Ten kluczowy etap wymaga precyzyjnego planowania i odpowiednich zabezpieczeń. Gotowe elementy przewozi się w kilku turach, zazwyczaj za pomocą specjalistycznych naczep i dźwigów. Umożliwiają one nie tylko bezpieczny rozładunek, ale i ustawienie. Przed transportem każdy moduł musi być dokładnie zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak również warunkami atmosferycznymi, co obejmuje owinięcie folią ochronną lub zastosowanie dodatkowych wzmocnień. Organizacja logistyczna musi uwzględniać szerokość dróg, możliwość przejazdu pod wiaduktami oraz dostępność miejsca na placu budowy, by zapewnić sprawny i bezproblemowy montaż.

Czas na montaż!

Wreszcie jest ten moment, że dom dociera na naszą działkę i następuje jego montaż. Najważniejsze jest precyzyjne połączenie modułów z fundamentem oraz uszczelnienie styków między segmentami. Wykonywane są też prace wykończeniowe, co obejmuje instalację okien, drzwi, pokrycia dachowego i montaż rynien. Przeprowadza się jednocześnie podłączenie wszystkich niezbędnych instalacji - elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i wentylacyjnej. Po zakończeniu tego etapu następuje test szczelności i stabilności konstrukcji, co gwarantuje jej trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowania.

To już prawie koniec - instalacje i wykończenie wnętrz

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie - jak już dom zostaje zmontowany podłączane są instalacje, tj. elektryczna, wodno-kanalizacyjna, grzewcza, wentylacyjna, ale i rekuperacyjna, która zwiększa jeszcze bardziej efektywność energetyczną budynku. Wykończenie wnętrz jest kompleksowe, a więc obejmuje malowanie ścian, układanie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych oraz zabudowy meblowej. Instaluje się również systemy ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego oraz klimatyzację. To wszystko zapewnia komfortowe warunki mieszkalne o każdej porze roku. W tym etapie uwzględnia się też montaż oświetlenia, osprzętu elektrycznego i armatury łazienkowej, tak, aby dom był w pełni funkcjonalny i gotowy do zamieszkania.

To już naprawdę koniec: Odbiór techniczny i finalizacja budowy

I wreszcie dotarliśmy do zakończenia całego procesu, czego potwierdzeniem odbiór techniczny i finalizacja budowy. Potwierdza to zgodność wykonania z projektem i obowiązującymi normami. Inspektor nadzoru budowlanego dokonuje szczegółowej kontroli, sprawdzając m.in. poprawność wykonania instalacji, szczelność budynku oraz zgodność zastosowanych materiałów z projektem. Właściciel otrzymuje pełną dokumentację końcową, obejmującą certyfikaty jakości, świadectwa energetyczne oraz pozwolenie na użytkowanie. Podczas tego etapu mogą zostać zgłoszenie ewentualne poprawki, które wykonawca jest zobowiązany usunąć przed oficjalnym zakończeniem inwestycji.

Podsumowując, żeby postawić dom modułowy trzeba wykonać kilka kroków, lecz taki budynek tak szybko powstaje, że cały ten proces nie będzie się dłużył, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjną technologią budowania.